Pismo o rozłożeniu długu na raty w 10 łatwych krokach

Napisanie prośby o rozłożenie długu

W tym poradniku podpowiemy ci, jak szybko i profesjonalnie napisać pismo do firmy pożyczkowej. Pomożemy ci wyjść z długu, gdyż będziesz mogła spłacić go w wygodnych ratach. Weź długopis, albo włącz drukarkę. Przeczytanie zajmie ci około 5 minut!

 1. Przygotuj kartkę A4, lub włącz program komputerowy WORD.W pierwszym kroku powinnaś wiedzieć, że pismo, które wyślesz ma poważnie świadczyć o tobie. Nie pisz prośby, na pogniecionej, lub porysowane kartce z zeszytu córki. Weź czystą kartkę, a jeśli potrafisz obsługiwać program na komputerze, to go po prostu włącz.Jeśli nie masz drukarki, możesz skorzystać z punktu ksero, lub poproś o wydrukowanie np. koleżankę. Ostatecznie napisz pismo ręcznie.
 2. Najważniejsze jest, abyś znała DOKŁADNE dane adresowe firmy, u której zalegasz z zadłużeniem.
  Zapytasz: dlaczego? Dlatego, że twoje pismo MUSI dotrzeć do adresata. Nie może się zdarzyć tak, że napiszesz pismo o rozłożenie długu na raty, wyślesz i “niech się dzieje, co ma być”. Jeżeli twoja prośba nie trafi pod właściwy adres, nie dosyć, że nie spłacisz długu, to jeszcze urosną ci odsetki!Spójrz na umowę, która podpisałaś. W 99% przypadkach, w pierwszym punkcie będzie informacja o adresie pożyczkodawcy. “Pożyczkodawca” – w ten sposób przedstawiają się spółki finansowe.
 3.  Jeśli jesteś dobrze obeznana z komputerem, ściągnij nasz przykładowy wniosek o rozłożenie długu – tutaj.  Dla osób, trochę mniej zorientowanych, wkleiliśmy poniżej zdjęcie, takiego pisma:Przykładowa prośba o rozłożenie pożyczki na raty
  Mamy nadzieję, że wszystko jest czytelne! Jak widzisz, nie będziesz za dużo pisała. Wystarczy, że się tylko dowiesz, co napisać!
 4.  Rozpocznij pisanie, od nazwy “Prośba o…” lub “Wniosek o….”, ponieważ piszesz prośbę.
 5. W pierwszym akapicie użyj nazwy firmy. W naszym przykładowym pliku, nazwaliśmy ją “Nazwa firmy” Najłatwiej, jak to wykasujesz i zmienisz. Osoby, które piszą na karce, robią to samo i nie papugują w słowo w słowo!
 6. Sprawdź, na jaką kwotę pieniędzy zalegasz w CHWILI pisania pisma i podaj numer umowy. Znajdziesz go na samej górze umowy pożyczkowej.
 7. W drugim akapicie oświadcz, ile jesteś w stanie płacić miesięcznie. To bardzo ważne! Nie podaj też za małej kwoty np. 10 złotych, ponieważ twoje pismo wyląduje w koszu, a ty otrzymasz odmowę! Po prostu dobrze się zastanów. To musi być taka kwota, która nie sprawi ci problemu finansowego, a w firmie w zupełności wystarczy. Pamiętaj, że gdy się zadeklarujesz i otrzymasz pozytywną decyzję, a potem i nie zaczniesz spłacać, nikt już nie będzie chciał ci pójść na rękę! Pożyczkodawca, zgadzając się na raty, wykazuje dobrą wolę i nie strać jego zaufania!
 8. W trzecim akapicie uzasadnij prośbę. Niestety, powinnaś mieć solidne powody! Nie może być to prozaiczny powód, typu: “Myślałam, że dam radę, ale jednak nie dam”. Częstym powodem jest utrata pracy, choroba lub inne nieszczęśliwe wypadki losowe. Masz taki powód! Nie wstydź się, tylko napisz o tym. Tylko nie rozpisuj się na 3 kartki A4! Chyba nie chcesz, aby pracownik firmy poznał pół twojego życia? Szanuj swoją prywatność i jego cenny czas!
 9. Ostatnim krokiem będzie wysłanie listu. Bardzo ważne – wyślij list polecony za potwierdzeniem odbioru. Masz pewność wtedy, że adresat otrzymał twoje pismo o rozłożenie długu na raty i możesz czekać na decyzję.Osoby, które mają pocztę e-mail mogą wysłać skan pisma, na skrzynkę elektroniczną firmy pożyczkowej. Napisz w wiadomości, że w dniu w tym i w tym wysłałaś tradycyjną pocztą list z prośbą o rozłożenie długu. Dołącz skan pisma.
  Nie zapomnij dopisać, że nie jesteś w stanie zapłacić całego długu w terminie, stąd twoja prośba. To będzie o tobie bardzo dobrze świadczyć.
 10. To wszystko! Zrób sobie kawę. Zrelaksuj się! Zrobiłaś bardzo dobry krok, w kierunku spłaty twojego zadłużenia!

Poradnik przygotował:

Kamil Kondel


Chwilówki  /  Porady Finansowe  /  Pismo o rozłożeniu długu na raty w 10 łatwych krokach


Dodaj Opinie

Zostaw opinię:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do Góry