Firmy Pozabankowe

Pożyczka w Provident. Opinie klientów, wymagane dokumenty, weryfikacja

Provident

Dla wielu Polaków, Provident kojarzy się z lichwiarskimi pożyczkami i nieciekawą klientelą. Od kilku lat firma zmienia swój wizerunek, aby ten stereotyp przełamać. Efekty są już widoczne.

Weź pożyczkę w Providencie »
 

Adres firmy:

Provident Polska S.A.
Inflancka 4A, 00-189 Warszawa
tel. 600 400 300
godziny pracy: pon. – ndz. 7:00 – 21:00

Nawigacja w artykule:

 1. Historia Providenta w Polsce
 2. Co wymaga Provident?
 3. Czy Provident zagląda do BIK?
 4. Co to jest obsługa domowa w Providencie?
 5. Przykładowe pożyczki w Provident
 6. Opinie o Providencie

Od początku transformacji ustrojowej mieliśmy do czynienia z biurami pożyczkowymi, gdzie w szybki i prosty sposób dostawaliśmy pieniądze. Społeczeństwo nie było świadome zagrożeń, związanych z gigantycznie oprocentowanymi należnościami. Dla wielu obywateli naszego kraju, oddanie się w szpony nieuczciwych firm pozabankowych oznaczało podpisanie cyrografu na własny majątek. Ludzie tracili dorobek własnego życia i popadali długi. Co raz częściej przypadki naciągaczy i ich ofiar pokazywano w dokumentach i reportażach telewizyjnych. Właśnie wtedy, w pierwszej dekadzie demokracji powstał stereotyp lichwiarskich firm pozabankowych. Provident musiał się z nim zmagać od samego początku działalności w Polsce.

Wielu z nas zapewne pamięta, jak do naszych mniej majętnych znajomych, czy rodziny przychodził przedstawiciel spółki, aby odebrać ratę pożyczki. Czy właśnie taki typowy profil klientów firmy wywoływał lawinę negatywnych opinii ekspertów?

Z pewnością coś w tym jest, gdyż głównymi pożyczkobiorcami są ludzie, którzy nie są wiarygodni dla banków. Ponadto są to osoby, które w przeszłości miały problem ze spłatą zadłużenia i taka adnotacja widnieje w BIK.

Jak wiemy, banki sprawdzając naszą zdolność kredytową posługują się raportem z Biura Informacji Kredytowej. Wszelkie zakupy na raty, kredyty i należności wobec instytucji są tam przechowywane przez 5 lat. Wystarczy jeden wpis o opóźnieniu w spłacie np. raty za telewizor, a kredyt w banku staje się dla nas nieosiągalny. Co w takim razie począć?

W takiej sytuacji, do walki o odrzuconego przez banki klienta staje Provident Polska i inne firmy pożyczkowe. To one przygarniają pożyczkobiorców, którzy są nadal atrakcyjni, ponieważ mają stałe źródło utrzymania i majątek trwały. Pierwsze umożliwia regularną spłatę zadłużenia, a drugie to świetne zabezpieczenie.

Drugą, ale znacznie mniej liczną klientelę firmy stanowią osoby bierne i z natury leniwe. Firma daje im gwarancje dyskrecji i oszczędza ich czas, podpisując za pośrednictwem przedstawiciela umowę pożyczki w ich miejscu zamieszkania. Przyjemność taka dużo kosztuje, ale dla takich osób to nie problem. Najważniejsze, że po podpisaniu umowy pieniądze dostają do ręki. Koszty i suma zadłużenia staje się dla nich istotna tylko wtedy, gdy trzeba zapłacić ratę lub sumę nieuregulowanych na czas pożyczek.

Pomimo że tacy ludzie nie gwarantują spłacenia długu na czas, Provident i tak wychodzi na swoje. Paru nierzetelnych klientów odbije sobie wysokimi kosztami obsługi domowej i coraz skuteczniejszym działem odzyskiwania należności.

Na koniec warto wspomnieć, że Provident Polska nie jest bankiem i często jest z nim mylony. Okazuje się bowiem, że co dziesiąta osoba, według sondażu TNS na zlecenie UOKiK nie odróżnia firmy od banku, a co druga nie potrafi przedstawić istotne między nimi różnice.

Rozwój Providenta w Polsce

Firma rozpoczęła działalność w Polsce 15 lat temu. Właścicielem Providenta jest brytyjska spółka International Personal Finance, która działa jeszcze w Czechach, Słowacji, Rumunii, a od niedawna również na Litwie. Obecnie swoim zasięgiem obejmuje wszystkie województwa i prawie każda miejscowość w naszym kraju jest obsługiwana przez agentów firmy.

Provident z roku na rok notuje zyski brutto, a to głównie dzięki polskim klientom. Jak dowiadujemy się z najnowszego raportu za I półrocze 2013, Provident w Polsce uzyskał 23,1 mln GBP zysku brutto, gdy w analogicznym okresie w roku biegłym było to 21,1 mln GBP. Wzrost rzędu prawie 10% to powód do radości dla spółki, która w naszym kraju znalazła swoiste eldorado. Na dowód tego porównania niech świadczy fakt, iż tylko z działalności w Polsce, Provident osiągnął ponad połowę całkowitego zysku brutto. Spółka jako jedna z nie wielu ma swoje miejsce w popularnej Wikipedii pod hasłem “Provident Polska“.

Za ciekawostkę podamy, iż firma pożyczkowa nie radzi sobie na rynku rumuńskim, który generuje mu straty.

Jakie dokumenty wymaga Provident?

Przechodzimy do recenzji samej oferty firmy. Wpierw zaprezentujemy wymagania i obowiązkowe dokumenty, a następnie przykładowe pożyczki w Providencie.

Czy Provident sprawdza BIK?

Zacznijmy od najważniejszej kwestii, o którą pytacie nas od czasu do czasu. Odpowiadamy: firma nie ma wglądu do BIK, zatem osoby zadłużone i mające problemy ze spłatą w przeszłości mogą starać się o pożyczkę. Wymaga jedynie stałego miejsca zamieszkania i dochodów.

Czy Provident udziela pożyczek krótkoterminowych?

Provident nie udziela zobowiązań osobom bezrobotnym i przez Internet! Osobom, którym zależy na szybkiej spłacie należności również się zawiodą. Firma nie działa w segmencie chwilówek, wręcz dystansuje się od tej działalności.

Opcja przelew a obsługa domowa

Parabank w przeciwieństwie do Profi Credit prowadzi swoją działalność w oparciu o mobilnych doradców finansowych. Mówiąc jaśniej, nie otrzymamy pożyczki w oddziale Providenta. W zależności od opcji jaką wybierzemy, droga do otrzymania pieniędzy jest następująca:

1. Pakiet Przelew  — w tym wariancie gotówkę otrzymuje na konto i z niego spłacamy regularnie raty. Całkowity koszt długu jest znacznie niższy i jeżeli mielibyście skorzystać z usług firmy – wybierajcie tę opcje. Nie zmienia to faktu, że Provident Polska “preferuje” drugi wariant z tzw. obsługą domową.

2. Pakiet Gotówka  — czyli pieniądze do ręki, zaraz po podpisaniu umowy. Przedstawiciel kontaktuje się z nami, umawia termin spotkania w naszym miejscu zamieszkania. Odpowiada na pytania i proponuje ilość rat. W zamian za takie udogodnienia będziemy musieli znacznie więcej zapłacić, bowiem Provident do całkowitego kosztu długu dolicza obsługę domową. Warto pamiętać, że to właśnie ona stanowi największą jego część. Nie bójmy się o nią zapytać, gdy już jesteśmy zdecydowani zaprosić do siebie przedstawiciela firmy.

Opłaty

Parabank ma w ofercie pożyczki od 300 zł do nawet 10 tysięcy złotych z okresem spłaty od 30 do 90 tygodni. Nowy klient może uzyskać do 7 tysięcy złotych pożyczki, a dopiero po spłacie pierwszej należności może liczyć na wyższą kwotę. To na ile tygodni zostanie rozłożony dług, zależy w głównej mierze od klienta i przedstawiciela firmy. Warto się w tym miejscu na chwilę zatrzymać.

Często klienci cieszą się, gdy agent Providenta proponuje dla nich rozwiązanie z dłuższym terminem spłaty zadłużenia. Niższa rata nie wynika z dobrego serca pracownika, tylko z rozłożenia pożyczki na większą ilość rat. Co więcej łączna suma zaległości, którą spłacimy rośnie wraz z dłuższym okresem ratalnym!

Nasza rada: nie dajmy się namówić na niższe raty, jeśli jesteśmy pewni, że zapłacimy co tydzień wyższą sumę pieniędzy. I jeszcze jedno – jeżeli ktoś z Was uważa, że nie ma różnicy między 30 zł a np. 22 zł, to nie szanujecie swoich pieniędzy.

Przykładowe pożyczki w Provident w opcji z obsługą domową są następujące:

Dla kwoty 1000 zł, z terminem kredytowania na 30 tygodni, RRSO wynosi 138,30%, pojedyncza rata 57,02 zł, a całkowity koszt długu 1 710,31 złotych. Zatem, oddamy “na czysto” firmie 710 zł i 31 groszy.

W opcji przelew, RRSO wynosi 123,80%, tygodniowa rata 42,66 zł, a całkowity koszt zobowiązania 1279,77 złotych. W naszej kieszeni zostaje 430,54 złotych.

Koszty w Providencie

źródło: provident.pl

Przy zobowiązaniu na kwotę 2 tysięcy złotych, z okresem spłaty w ciągu 60 tygodni z obsługą domową, RRSO wynosi 84,60%, jedna rata to wydatek 65,46 zł, a całkowity koszt do zapłaty 3 927,06 złotych. W tym wariancie sama suma pożyczki wynosi 1927 zł i 6 groszy. Jak nie trudno się zorientować, oddajemy prawie dwa razy więcej, niż pożyczyliśmy.

W opcji przelew, RRSO wynosi 79,50%, tygodniowa rata 46,63 zł, a całkowity koszt zadłużenia wynosi 2797,34 złotych. Oszczędzamy 1192, 72 złotych.

Provident

źródło: provident.pl

Provident – “Pożyczka z Premią”

Od końca maja 2014 r. Provident wprowadził do swojej oferty premię gotówkową. Na czym ona polega?

Pożyczkobiorca pożyczając 2 tysięcy złotych z okresem spłaty w ciągu 30 tygodni, odda firmie 3420,61 złotych. RRSO w takim wypadku wynosi 138,30%, a tygodniowa rata 17,11 złotych. Po spłaceniu długu w terminie i bez opóźnień otrzyma od przedstawiciela Providenta 200 złotych. Analogicznie, gdy weźmie pożyczkę w wysokości 4 tysięcy złotych po jej spłaceniu otrzyma 400 złotych.

Każdy z nas lubi “prezenty”, niemniej mało osób zdaje sobie sprawę, że firmie takie działania się opłacają. Na podstawie powyższego przykładu, Provident Polska po odjęciu 200 zł ma zysk w wysokości 1220,61 złotych.

Co napisał o Providencie UOKiK?

Przy ustalaniu RRSO posłużyliśmy się kalkulatorem ze strony. Jednak UOKiK ma wątpliwości, do prezentowanego przez firmę RRSO. W raporcie na stronie 58 czytamy, że Provident zaniżał faktyczny RRSO dla swoich usług. Ponadto UOKiK miał wątpliwości co do wysokości opłaty przygotowawczej, która firma pobiera z tytułu udzielenia pożyczki.

Jakiej firmie Provident sprzedaje dług?

Najczęściej firmą tą jest Ultimo.

Kiedy dług w Providencie ulega przedawnieniu?

Zgodnie z przepisami,  pożyczka ulega przedawnieniu w ciągu 3 lat. Zarzut przedawnienia warto złożyć już przy pierwszej czynności procesowej np. w odpowiedzi na pozew czy w sprzeciwie od nakazu zapłaty.

Opinie o Provident

Zaprezentowanie większości opinii na temat Providenta, które znajdują się w Internecie jest niemożliwe. Firma jest najpopularniejszym podmiotem gospodarczym w sektorze pozabankowym, stąd liczba komentarzy pozostawionych przez klientów idzie w tysiące.

Opinie o spółce możemy podzielić na zdecydowanie negatywne, usprawiedliwiające i pozytywne. Dominują te pierwsze, co nie stanowi zaskoczenia. Czarny PR, który ciągnie się za firmą od wielu lat jest trudny dla niej do odkręcenia. Wprawdzie przedsiębiorstwo walczy z wizerunkiem typowego firmy poprzez emisję reklam w telewizji, jednak to wciąż za mało. Mimo to liczba klientów firmy stale rośnie i jak sądzimy, nawet wejście do Polski brytyjskiej Wonga nie zatrzyma tego trendu.

Pożyczka samoobsługowa

Weź pożyczkę »
 

Od lutego 2016 roku, firma Provident Polska dodała do swojej oferty pożyczki online. Jak się okazuje, jest to obecnie najkorzystniejsza propozycja na rynku. Kliknij tutaj i dowiedz się więcej na ten temat.


Przeczytaj także:

 • Hapi Pożyczki opinie, kontakt, wymagania. Czy to jest Provident?

 • PROVIDENT najpopularniejszą firmą „chwilówkową”

 • UOKiK: Provident naliczał zbyt wysoką opłatę za “obsługę domową”

 • Jakie firmy udzielają pożyczki podobne do Providenta i Bociana?

 • 6 komentarzy

  6 Opinie

  1. mama.mowi.nie

   Polecam opcję przelew w Provident – minimum kontaktów z obsługą firmy i niezbyt dotkliwy koszt pożyczki to największe plusy.

   Pakiet gotówka – bardzo kosztowny z uwagi na dodatkowy koszt obsługi domowej i zobowiązuje do cotygodniowych spotkań z przedstawicielem, a ci są różni, nie zawsze dobrze wychowani i odpowiedzialni.

   Moja przygoda z firmą Provident jest bardzo przykra.
   Bez problemu przyznano mi pożyczkę, ale w chwili podpisania umowy okazało się, że pani przedstawiciel ma dla mnie tylko jeden wariant – z obsługą domową. Ponoć to była odgórna decyzja kierownika, ale prawda jest taka, że umowa, a dokładnie 2 jej punkt, daje klientowi wybór opcji pożyczki, a przedstawiciele często wciskają pakiet gotówka, bo na nim zarabiają. Pani przedstawiciel okazała się nieodpowiedzialna, wykazała się niezwykłym kombinatorstwem, do którego zaliczać można wystawienie poza moją wiedzą rachunku na moje nazwisko, zbiegające się dziwnym trafem z domniemaną zaległością, jak się okazało spowodowaną przez panią przedstawiciel (jak sama podała). Reklamacja – twór widmo, zdaje się nie funkcjonować w tej firmie. Okazuje się bowiem, że powyższe moje doświadczenia … zostały zanegowane! Tzn. nie stwierdzono uchybień w działalności pani przedstawiciel i niezgodności finansowych, wszystko jest w najlepszym porządku. Dochodzenie swoich praw okazuje się syzyfowym kamieniem.

   Reasumując, jeśli już pożyczka, to najlepiej przelewem, a jeśli z obsługą domową, to ostrożnie i z zachowaniem dozy nieufności. Pozdrawiam

  2. ww

   Ja już kilka razy brałam pożyczkę w Providencie. Niby jest wszystko ok, natomiast zniżek dla stałych klientów brak.Następna sprawa jest to, iż gdybym chciała wziąć opcje przelew,w to pani która chodzi do mnie podpisać umowę od razu chce ode mnie nie tylko dowodów osobisty, ale i zaświadczenia o zarobkach.
   Gdy wezmę opcje domową, to wtedy tego mieć nie muszę. I jeszcze jedno wysokość rat. Gdybym chciała wziąć pożyczkę na np.90 tyg. to nie mogę bo tak ktoś sobie wymyślili.Także od dzisiaj stop z ta firmą,pomimo,że pani w obsłudze domowej jest mila.

  3. MARIA

   Dotąd nie miałam przekonania do negatywnych opinii o PROVIDENCIE. Dziś jednoznacznie stwierdzam, ze jest to najgorsza firma pozabankowa, żerująca równo na każdym, kto przyjdzie do nich po pożyczkę.

   Z ciekawości miałam spotkanie z panią z PROVIDENTU. I co się okazało? Za 1000 zł pożyczki musiałabym im zapłacić dodatkowo 710 zł, a pożyczka 2000 zł kosztowałaby mnie dodatkowo 1927 zł. Co to ma być??? Mało tego, preferują tylko pożyczki długoterminowe, bo tylko takie dają możliwość zarobienia większych kwot – 700 lub 1927 zł.

   Krótkoterminowe pożyczki są dla nich nieopłacalne. W ciągu 2 tygodni można zrezygnowac z pożyczki, wówczas nie płaci się żadnych dodatkowych kosztów. Do grudniowej pożyczki (do 9.12.2014r) w kwocie nie mniejszej niż 2000 zł dodają w prezencie mały tablet dziecięcy za 250 zł. Bardzo śmieszny prezent, nieprzydatny dorosłemu człowiekowi. Kiedy powiedziałam pani z PROVIDENTU, ze chciałabym te 2000 zł spłacić do świąt Bożego Narodzenia i ma mi obliczyć tę dodatkową kwotę, którą musiałabym zapłacić za udzielenie mi pożyczki, pani powiedziała, że nie jest w stanie obliczyć, bo to się oblicza po spłaceniu pożyczki, wraz z ostatnią ratą. Zbulwersowało mnie to, bo jak można proponować pożyczkę nawet tę krótkoterminową nie podając klientowi kosztów operacyjnych. Dla mnie to jest chore. “Ty podpisz umowę a PROVIDENT na koniec obliczy ci dosadną dawkę adrenaliny. To nie jest parabank dla ludzi. Pożyczasz jakąś kwotę a oddajesz prawie 2 razy więcej. Przestrzegam wszystkich – jeśli nie chcecie za pożyczkę płacić podwójnie, nie bierzcie jej z PROVIDENTU i jemu parabanków podobnych. Puszczą was z torbami….

  4. iza

   Mam pytanie. Mam pożyczkę w Providencie spłacam regularnie . Miałam literkę D a teraz mam C co to oznacza?

  5. aga

   Mam pożyczkę w Providencie. Spłaciłam 4 raty, kiedy mogę ubiegać się o drugą?

  6. Dawid

   Droga redakcjo. Co to za bzdury? Wnioskowałem przedwczoraj internetowo w Providencie, 10 minut po wypełnieniu wniosku dostałem Alert BIK “Provident spytał o Twoje dane” :). Bardzo proszę o wytłumaczenie się z tego ponieważ czuję się przez was wprowadzony w błąd.

  Zostaw opinię:

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  Do Góry