Uważaj na oszustów oferujących pożyczki SMS!

Oszust internetowy

Jeden z dziennikarzy znanego portalu finansowego zarejestrował się na pewnym forum i napisał, że szuka szybkiej pożyczki pozabankowej. Zaprezentował też dość kuszący profil, tak aby stać się bardziej wiarygodnym.

W dość krótkim czasie otrzymał kilkanaście maili. Dziennikarz był zaskoczony jak wiele osób starało się mu przedstawić “wyjątkowe” oferty pożyczek. Każda z tych propozycji gwarantowała brak weryfikacji w BIK czy KRD, niskie oprocentowanie i atrakcyjny termin spłaty.

Naturalnie, oferty te miały dziwne zabezpieczenie. Aby otrzymać tak “atrakcyjną pożyczkę” wpierw trzeba było wysłać SMS-a. Koszt takiej wiadomości tekstowej z telefonu dochodził do 30 zł z VAT! Mało tego, jest to opłata bezzwrotna!

Po wysłaniu SMS-a oszust informuje, że trzeba wysłać jeszcze jednego, tak aby sprawdzić, na jakim etapie jest nasz wniosek. Potem naciągacz oznajmił, iż musimy poczekać około miesiąca. On w tym czasie spróbuje odnaleźć inwestora, który sfinansuje naszą pożyczkę SMS. Niestety miesiąc mija, a tu zero odzewu. Złodziej zapadł się pod ziemię.

Sytuacje takie zdarzają się coraz częściej. Aby zminimalizować ryzyko do minimum, zanim zdecydujemy się na wiadomość telefoniczną warto sprawdzić daną osobę w Internecie. Często oszust działa na podobnych nickach, czy wymyślonych imionach. W większości przypadków są to te same numery telefonu, gdzie wysyłamy „zapytanie o pożyczkę”. Na najpopularniejszych forach o tematyce kredytowej oszukani ludzie dzielą się informacjami na temat naciągacza i jego technik działania. Tak naprawdę, tylko unikanie takiej formy pożyczkowej zminimalizuje ryzyko do zera.

W żadnym wypadku nie korzystajmy z usług stron, które za dostęp do wszelkiej maści pożyczek żąda wpierw wysłania SMS-a. To niestety coraz częstsza praktyka i wiele osób na to się daje namówić.

Przeczytaj też poradnik o niebezpiecznych praktykach przy udzielaniu pożyczek.

Chwilówki/O Pożyczkach/Uważaj na oszustów oferujących pożyczki SMS!
Przeczytaj także:
 • Pożyczki SMS – przegląd ofert
 • Uwaga na nowy nigeryjski przekręt w Internecie!
 • Polacy w szponach parabanków. Stracili 2,1 mld zł!
 • PESEL2 w arsenale parabanków. Szykują bata na oszustów
 • 2 komentarze

  2 Opinie

  1. Zuzza

   Do mnie kiedyś pisał taki jeden “Pan Tomasz” i oferował złote góry. Oczywiście nie dałam się nabrać.

  2. Zbyszko26

   pozyczki-prywatne to zwykłe…., sms za 30,75 zł żeby wniosek złożyć, to trzeba do UOKiK zgłosić

  Zostaw opinię:

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  Do Góry