4 największe niebezpieczeństwa i pułapki pożyczek pod zastaw

niebezpieczne pożyczki pod zastaw

Poznaj największe zagrożenia związane z podpisaniem umowy pożyczki pod zastaw. Dowiedz, co ci grozi, gdy nie będziesz w stanie spłacić zobowiązania w terminie. Przeczytaj ten poradnik, nim będzie za późno!

Pożyczki pod zastaw domu, mieszkania, samochodu są kuszące, ponieważ można w ten sposób pożyczyć duże kwoty pieniędzy. Wiele firm oferuje w ten sposób o wiele wyższe kwoty, niż byłbyś w stanie pożyczyć w ramach tak zwanej pożyczki gotówkowej. Niektóre przedsiębiorstwa oferujące tego typu pożyczki nawet nie sprawdzają baz jak BIK, czy BIG Info Monitor, w którym widnieją też dane z bazy KRD.

Zatem pożyczki pod zastaw wydają się idealnym rozwiązaniem dla osób z dużymi długami, które chcą się ich pozbyć raz na zawsze. Ale nie ma pożyczki idealnej, po pierwsze każdą trzeba spłacić, a po drugie wystarczy jednodniowy poślizg w spłacie raty, aby stracić… wszystko. Zastanawiasz się nad pożyczkę pod zastaw? Przeczytaj ten artykuł zanim podpiszesz niekorzystną dla siebie umowę.

Nie masz zdolności kredytowej, ale pożyczkę pod zastaw dostaniesz

To prawda, że oferując firmie pożyczkowej coś pod zastaw można znacznie podnieść swoją zdolność kredytową. Ale zastanów się: skoro bank czy inny pożyczkodawca uważa, że nie jesteś w stanie spłacić pożyczki i Ci jej nie udziela to dlaczego ta firma myśli, że im spłacisz pożyczkę, skoro nadal zarabiasz tyle samo?

I tu jest haczyk, ponieważ wystarczy, że raz nie spłacisz raty w terminie (co może się stać, skoro najpewniej z obawy o twoje środki do życia odmówiono Ci pożyczki gdzie indziej) a firma pożyczkowa przejmie oddany przez ciebie zastaw. To wszystko jest zapisane w umowie i jest legalne!

Największe zagrożenie – Ty!

Pierwszym zagrożeniem przy pożyczce pod zastaw jesteś Ty sam! Przemyśl czy na pewno potrzebujesz takiej pożyczki albo czy na taką kwotę. Jeśli masz już długi i chcesz je spłacić pożyczką pomyśl o pożyczce konsolidacyjnej albo dogadaj się z wierzycielami, że będziesz dobrowolnie spłacał mniejsze kwoty. Wbrew pozorom, jeśli wyjdziesz z inicjatywą i przekonasz ich, że chcesz płacić tylko nie masz aż tyle na comiesięczną ratę to spojrzą na Twój dług inaczej i prawdopodobnie zgodzą się na zmiany w umowie.

Dwa rodzaje zabezpieczeń, które umożliwiają przejęcie Twojego mieszkania!

W przypadku pożyczek pod zastaw nieruchomości stosuje się powszechnie dwa rodzaje zabezpieczeń. Jest też trzecia opcja – umowa kupna sprzedaży z prawem odkupu. Gdy ją zobaczysz uciekaj jak najszybciej. Nigdy nikomu nie udało się odkupić swojego mieszkania.

Co prawda oba rodzaje powszechnie stosowanych zabezpieczeń są zgodne z prawem oraz stosowane jak najbardziej legalnie i powszechnie. Zarówno w firmach pożyczkowych jak i w bankach komercyjnych, ale oba zabezpieczenia mają jeden cel. Jeśli nie spłacisz pożyczki w terminie to Twój wierzyciel zatrzymuje dla siebie nieruchomość lub ma obowiązek ją sprzedać, a z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży spłaca swój dług, a reszta pieniędzy idzie na pokrycie innych długów, jeśli takie masz. W obu wypadkach, jeśli nie spłacisz pożyczki zostajesz bez mieszkania i od tego nie ma odwołania.

dom a przejęcie mieszkania, z powodu braku spłaty pożyczki.

W kilka dni możesz stracić doborek całego twojego życia. Czy warto?

Pierwszym rodzajem zabezpieczenia na nieruchomości jest wpis do IV działu Księgi Wieczystej nieruchomości. W Księdze Wieczystej Twojej nieruchomości firma pożyczkowa zostaje wpisana jako tzw. wierzyciel hipoteczny. Oznacza to, że jeśli nie spłacisz pożyczki to firma pożyczkowa ma prawo jako pierwsza z pieniędzy uzyskanych po sprzedaży mieszkania zaspokoić swoje długi, a inny wierzyciele są w drugiej kolejności. Sprawa oczywiście trafia do sądu i do komornika, który dalej wykonuje wyrok sądu. Nie zdarza się, aby dłużnik odzyskał jakiekolwiek pieniądze nawet, jeśli mieszkanie zostało sprzedane z zyskiem i powinny zostać wolne środki.

Przeczytaj również na temat praktyk związanych z wekslem in blanco.

Drugi rodzaj zabezpieczenia na nieruchomości to wpis do II działu Księgi Wieczystej zastawianej nieruchomości. Wpis w tym dziale oznacza, że na mocy umowy pożyczkowej firma pożyczkowa na okres trwania umowy pożyczkowej jest właścicielem nieruchomości! Jednak dodatkowo w III dziale Księgi Wieczystej wpisane jest roszczenie o zwrot nieruchomości po zwrocie całej pożyczonej kwoty. Wystarczy więc, że nie spłacisz jednej raty, a pożyczkodawca ma prawo sprzedać mieszkanie, bo jest jego właścicielem!

Przeczytaj również: niebezpieczne praktyki przy udzielaniu pożyczek 

Za wszystko płacisz sam!

Myślisz, że to w interesie firmy pożyczkowej zapłacić za wszystkie dokumenty? Otóż nie. Pożyczka pod zastaw pod hipotekę jest nawet o 50% droższa niż pożyczka pod zastaw z przewłaszczeniem. I za to wszystko płacisz Ty, ponieważ to Tobie na otrzymaniu pożyczki zależy.

Musisz po pierwsze poświęcić czas na znalezienie firmy pożyczkowej. Potem znaleźć osobę lub firmę, która wyceni nieruchomość. Po wycenie nieruchomości firma pożyczkowa mówi nam, ile nam pożyczy, a jeśli się zgodzimy idziemy dalej w koszty. I pomijam tu całkiem koszty samej pożyczki jak odsetki. Najpierw płaci się za notariusza, ponieważ wpis do hipoteki może być dokonany tylko za jego pośrednictwem. Trzeba też opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Ponieważ wpis w Księdze Wieczystej nie pojawia się od razu firma może zażądać wykupienia przejściowego ubezpieczenia, aż do czasu gdy wpis się pojawi, czyli nawet po kilku miesiącach.

Podsumowując koszty administracyjne można powiedzieć, że chcąc pożyczyć np. 50 tysięcy pod zastaw mieszkania najpierw trzeba wydać 2-3 tysiące, aby pożyczkę w ogóle dostać. Oznacza to też, że nie opłaca się brać mniejszej pożyczki tego typu. A co jeśli nie masz tyle? Albo musisz wziąć inną pożyczkę, albo nie dostaniesz tej.

Czy to się opłaca?

Nie. Po pierwsze ryzyko stracenia na zawsze nieruchomości jest gigantyczne. Po drugie trzeba najpierw sporo zapłacić, aby w ogóle dostać pożyczkę, a potem ją spłacać co do dnia. Okazuje się jednak, że można pożyczyć do 50% wartości mieszkania. A więc jeśli zależy Ci na spłacie długów z tej pożyczki lepiej by było sprzedać mieszkanie nawet za 70-80% wartości, spłacić dług i wynająć inną nieruchomość, aby w niej mieszkać i rozpocząć nowe życie ze świeżym startem i bez długów.

Chwilówki/O Pożyczkach/4 największe niebezpieczeństwa i pułapki pożyczek pod zastaw
Przeczytaj także:
  • Jak sprawdzić rzetelność i wiarygodność firmy pożyczkowej?
  • Pożyczki z przedwpłatą – to może skończyć się oszustwem!
  • Dodaj Opinie

    Zostaw opinię:

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Do Góry