Fikcyjne firmy pożyczkowe – na co zwrócić uwagę?

Jak unikać fikcyjnych firm pozabankowych

Zobacz, jak możesz się ustrzec przed wątpliwymi pożyczkodawcami. Jeśli już zostałeś oszukany, dowiedz się, w jaki sposób możesz zweryfikować firmę pożyczkową, by nie dać się naciągnąć ponownie.

Niepochlebne opinie o pożyczkach pozabankowych w głównej mierze wynikają z negatywnych doświadczeń pożyczkobiorców z nierzetelnymi, a często wręcz z fikcyjnymi przedsiębiorstwami pożyczkowymi. Takie komentarze przyczyniają się do błędnego przekonania konsumentów, jakoby wszystkie firmy pozabankowe były nieuczciwe. Mimo zaostrzenia przepisów dotyczących sektora pozabankowego i działalności wielu uczciwych firm, które okazują się pomocne w różnych sytuacjach życiowych, można trafić na oszustów chcących wzbogacić się na czyjejś niedoli.

Pożyczkodawcy podejmują wiele działań, by nie tylko przekonać do siebie nowych klientów, ale również po to, by odzyskać dobre imię utracone przez wzgląd na firmy-oszustów. Z inicjatywy przedsiębiorców działających jako firmy pozabankowe w 2015 roku powstał “Rejestr Firm Pożyczkowych”, który po nowelizacji przepisów i wprowadzeniu nowego brzmienia ustawy o kredycie konsumenckim, trafił pod nadzór Komisji Nadzoru Finansowego. Jest on na bieżąco aktualizowany i możesz go przejrzeć na stronie KNF: https://www.knf.gov.pl/podmioty/Rejestry_i_Ewidencje/rejestr_instytucji_pozyczkowych.

Dodatkowo KNF prowadzi publiczną listę podmiotów podejrzanych o nieuczciwe działania. Trafiają na nią instytucje finansowe, również pozabankowe, w sprawie których złożono do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Musisz wiedzieć, że każda firma, która się tam pojawia, w dalszym ciągu może prowadzić swoją działalność, jednak obecność na niej jakiegokolwiek pożyczkodawcy powinno być sygnałem ostrzegawczym do zawierania transakcji pożyczkowych.

Zasada nr 1: Dobrze poszukaj, czyli wybór pożyczkodawcy

Nawet w nagłej potrzebie pożyczenia pieniędzy nie warto tracić głowy. W każdym przypadku należy dobrze przemyśleć nie tylko to, czy pożyczka pozabankowa jest naprawdę konieczna, ale i to, od kogo chcemy pożyczyć pieniądze. Musisz wiedzieć, że istnieje kilka sposobów na znalezienie sprawdzonych pożyczkodawców.

Niektóre firmy ogłaszają swoje usługi w formie reklam telewizyjnych, inne z kolei inwestują w reklamy w internecie. Każdy wybiera sposoby na dotarcie do odbiorców. Oszuści nie wystawiają swoich ofert tak licznie, jak mają w zwyczaju prężnie działający pożyczkodawcy z dobrymi praktykami. Reklamują się, ale starają się trafiać ze swoją ofertą do wąskiego grona odbiorców, by uniknąć możliwości zdekonspirowania. Warto korzystać z polecenia znajomych lub analizować rankingi firm pożyczkowych. Twórcy platformy internetowych tworzących zestawienia dbają o to, by na liście znalazły się najlepsze podmioty finansowe i na bieżąco monitorują listę ostrzeżeń publicznych KNF. Rankingi są pomocnym narzędziem, dzięki któremu nie musisz wchodzić w wyszukiwarkę i otwierać strony internetowe wielu firm. Musisz pamiętać jednak o tym, że nawet wybór sprawdzonego pożyczkodawcy, poleconego lub cieszącego się zaufaniem w sieci, nie uchroni Cię przed niekorzystną ofertą.

Przeczytaj też, jak cwani “biznesmeni” oszukują na pożyczki.

Zasada nr 2: Sprawdź, kto jest rzeczywistym pożyczkodawcą!

Nie zawsze firma, która prowadzi stronę internetową widnieje w umowie pożyczkowej, gdyż często jest jedynie pośrednikiem udostępniającym ofertę. W wielu przypadkach marka, pod którą prezentowana jest oferta pożyczki nie pokrywa się z nazwą pożyczkodawcy, czyli faktycznym uczestnikiem transakcji, stroną umowy.

Dobrze przeanalizuj dane zamieszczane na stronie. Zapoznaj się z regulaminem dostępnym na stronie lub ramową umową pożyczki. Jeśli w transakcji uczestniczy pośrednik, dane jego firmy również powinny się znaleźć w dokumencie umowy.

Dowiedz, jak sprawdzić czy firma pożyczkowa jest uczciwa.

Zasada nr 3: Uważaj na…

Brak danych firmy i danych kontaktowych

Fikcyjny pożyczkodawca nie obnosi się z telefonem kontaktowym, adresem firmy, nie podaje istotnych dla szczegółowej weryfikacji numerów REGON, KRS, często zamieszczając jedynie podstawowy formularz kontaktowy poprzez stronę internetową. Uczciwe przedsiębiorstwa pożyczkowe oferują różne formy kontaktu, od infolinii, po wirtualne czaty z konsultantami.

Dowiedz, co zrobić, jeśli zostałeś oszukany przez firmę pozabankową.

Jeśli przekopałeś stronę i nie znalazłeś na niej żadnych istotnych danych, zrezygnuj z dalszych analiz oferty i poszukaj innej firmy. Jeśli nie jesteś pewien, wpisz nazwę domeny, pod którą kryje się oferta i jeśli nie znajdziesz żadnych przydatnych informacji z pewnych źródeł, możesz upewnić się, czy dana firma figuruje w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Opłaty na etapie wnioskowania o pożyczkę

Pożyczki pozabankowe, którym towarzyszy opłata podczas składania wniosku to istotne zagrożenie. Wielu pośredników narzuca opłaty za weryfikację wniosku, najczęściej w postaci opłat SMS, co również powinno Cię zainteresować, jednak standardowo nie pojawiają się opłaty, gdyż uczciwe firmy pożyczkowe nie mają takich praktyk. Oczywiście jeśli dana firma nie udostępnia systemów automatycznej weryfikacji klienta, może pojawić się konieczność uiszczenia opłaty weryfikacyjnej, ale jest to zwykle symboliczna kwota rzędu 0,01 zł lub 1 zł i nie ma nic wspólnego z pożyczkami z zaliczką.

Dowiedz się więcej o niebezpieczeństwach pożyczki z przedpłatą.

Brak istotnych informacji odnośnie oferowanych usług

W ofercie pożyczkowej rzetelnego pożyczkodawcy znajdziesz najważniejsze informacje o opłatach, w tym wyliczenia odsetek, RRSO, będziesz mógł zapoznać się ze szczegółową tabelą opłat i prowizji. Na stronie powinny pojawić się dokumenty do pobrania, a zwłaszcza ramowa umowa pożyczki, z treścią której masz szansę zapoznać się jeszcze przed wypełnieniem wniosku pożyczkowego. Firmy fikcyjne nie udostępniają takich informacji lub są one jedynie szczątkowe. Jeśli do tego nie ma wielu możliwości kontaktu z firmą, nie korzystaj z usług tej „firmy”.

Niezabezpieczoną stronę pożyczkodawcy

Podejrzanie wyglądająca strona internetowa z ograniczonymi szczegółami dotyczącymi oferty pożyczkowej to jedno. Twoją czujność powinna wzbudzić niezabezpieczona witryna. Jeśli jesteś już na etapie uzupełniania wniosku o pożyczkę, sprawdź czy w pasku adresu www jest symbol „kłódki”, który świadczy o tym, że witryna bezpiecznie szyfruje Twoje dane. W przeciwnym razie czym prędzej opuść daną stronę, gdyż prawdopodobnie masz do czynienia z podejrzaną firmą z uwagi na stronę niezabezpieczoną przed wyłudzaniem danych osobowych.

W wolnej chwili zapoznaj się z naszym poradnikiem na temat oszustów oferujących pożyczki SMS!

Nie obawiaj się korzystać z pożyczek online. Na rynku polskim działa wielu uczciwych pożyczkodawców. Takie pozabankowe firmy cieszą się zaufaniem konsumentów i pozytywnymi opiniami. Jeśli skorzystasz ze wskazówek zamieszczonych w tym artykule, na pewno uchronisz się przed naciągaczami.


Chwilówki  /  O Pożyczkach  /  Fikcyjne firmy pożyczkowe – na co zwrócić uwagę?


Dodaj Opinie

Zostaw opinię:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do Góry