Historia Social Lending w Polsce

kokos.pl

Czym jest social lending i na czym polega?

Social lending jest ideą pożyczek społecznościowych, polegającą na pożyczaniu pieniędzy między osobami prywatnymi, bez udziału banków czy innych instytucji. Pierwszy tego rodzaju serwis społecznościowy powstał w Wielkiej Brytanii w 2005 roku, a trzy lata później pojawił się w Polsce.

Social lending powstał z myślą o użytkownikach, chcących ominąć biurokratyczną i  mozolną drogę starania się o kredyt i dla tych, dla których ta droga jest całkowicie zamknięta, ze względu na brak spełnienia warunków stawianych przez banki.

Powstanie tego rodzaju serwisów otworzyło też drogę osobom chcącym udzielać pożyczek społecznościowych i w ten sposób zarabiać. Ta forma inwestowania pieniędzy jest doskonała dla ludzi, chcących osiągnąć szybki zysk.

Aby móc skorzystać z tego typu pożyczki należy zarejestrować się na wybranym portalu, zamieścić swoje ogłoszenie z określeniem potrzeb finansowych, przeznaczeniem tej kwoty, czasem spłaty i maksymalnym oprocentowanie. Zazwyczaj na treść ogłoszenia odpowiada kilka osób, chcących stać się pożyczkodawcami. Oni również określają sumę, którą są w stanie pożyczyć i oczekiwane przez nich oprocentowanie. Tak więc określona kwota nie musi być pożyczona od jednej osoby, ale rozpartycypowana na kilku pożyczkodawców. Jest to bardzo dobra metoda, ponieważ minimalizuje ryzyko inwestycyjne kredytodawców.

Social lending jest systemem ryzykownym, ponieważ nigdy nie wiemy komu pieniądze pożyczamy. Mimo tego cieszy się bardzo dużo popularnością, zarówno na świecie, jak i w Polsce. Serwisy pożyczek społecznych oczywiście oferują różnego rodzaju zabezpieczenia, od weryfikacji tożsamości, do umów z firmami windykacyjnymi. Wszystko po to, by zminimalizować ryzyko ponoszone przez pożyczkodawców. Pożyczkobiorcy, poprzez regularne spłaty rat, otrzymują pozytywne opinie od swoich wierzycieli. Takie komentarze służą budowaniu zaufania i własnej „historii kredytowej”. Same serwisy mają możliwość sprawdzania danych swoich użytkowników w Biurze Informacji Kredytowej czy Krajowym Rejestrze Długów.

Gdzie powstał social lending?

Social lending, czyli tak zwane pożyczki społecznościowe jest zjawiskiem, które pojawiło się w roku 2005, więc jego historia nie jest długa. Polega ono na wzajemnych i bezpośrednich pożyczkach między użytkownikami internetu, omijających instytucje finansowe.

Ideą tego rozwiązania było umożliwienie wzięcia pożyczki nie od banku, ale od osoby fizycznej, którą może być każdy: zarówno biznesmen dysponujący dużymi środkami finansowymi, jak i emeryt mający niewielkie oszczędności.

Prekursorem pożyczek społecznościowych była Wielka Brytania, gdzie ruszył pierwszy tego typu portal – zopa.com i bardzo szybko zyskał popularność. Zaletą takich kredytów było przede wszystkim niskie oprocentowanie w stosunku do pożyczek bankowych, a z drugiej strony osiągnięcie szybkiego zysku ze strony inwestorów. Przez pierwsze dwa lata istnienia, zopa.com skupiał już 170 tysięcy zarejestrowanych użytkowników, a ta forma inwestowania stała się dużą konkurencją dla instytucji bankowych. W latach 2009 i 2010 serwis zopa.com osiągnął swój rekordowy przychód. Jego użytkownicy udzielili ponad 250 tysięcy pożyczek, których wartość przekraczała 70 milionów funtów.

Ta popularność była skutkiem znacznie niższych opłat i prowizji kredytów, co stanowiło wspaniałą alternatywę dla drogich marży pobieranych przez instytucje finansowe. Na pewno wpływem na ten sukces było również uniknięcie biurokratycznych i długotrwałych starań o kredyt.

W ślad za Brytyjczykami poszli wkrótce Amerykanie, uruchamiając serwis pożyczek społecznościowych prosper.com. Wkrótce stał się on największym portalem tego typu na świecie, kwota pożyczek przekroczyła już 220 milionów dolarów, a liczba zarejestrowanych użytkowników wynosi już ponad milion osób.

Duże zainteresowanie tą metodą zdobywania finansów i inwestowania oraz rewelacyjne wyniki finansowe obu platform, doprowadziły do szybkiego powstawania podobnych portali na całym świecie. Już po niespełna trzech latach od premiery zopa.com, również i Polska doczekała się możliwości uzyskiwania pożyczek społecznościowych wraz z powstaniem takich portali jak kokos.pl i finansowo.pl.

Social lending w Polsce

Social lending swoje początki w Polsce, zawdzięcza powstaniu dwóch pierwszych serwisów pożyczek społecznościowych: finansowo.pl i kokos.pl. Miało to miejsce w 2008 r.

Finansowo.pl jest najbardziej społecznościowym serwisem, ponieważ pierwotnym zamiarem jego twórców było udzielani wzajemnych pożyczek między osobami, które się znają. Kokos.pl natomiast postawił na typowy system aukcyjny i położył duży nacisk na bezpieczeństwo transakcji. Obowiązkowa jest tutaj weryfikacja konta bankowego, okresowo sprawdzana jest wiarygodność pożyczkobiorcy, m.in. w bazie Biura Informacji Kredytowej czy Krajowym Rejestrze Długów. Dodatkowo kredytobiorcy mogą zwiększyć swoją wiarygodność na własne życzenie, poprzez weryfikację adresu, miejsca zatrudnienia czy podanie numeru dowodu osobistego. Portal prowadzi także tzw. rating, dzięki któremu może zostać oszacowane ryzyko inwestycji. Użytkownicy terminowo spłacający swoje zobowiązania są nagradzani zielonymi gwiazdkami, w ten sposób tworząc swoją pozytywną historię kredytową. Skutkiem tego jest większe zaufanie inwestorów i łatwiejsze zaciągnięcie kolejnych kredytów. Oczywiście brak spłat powoduje obniżenie ratingu użytkownika. Kolejnym zabezpieczeniem dla pożyczkodawców jest możliwość ubezpieczenia pożyczki na wypadek różnego rodzaju zdarzeń uniemożliwiających dłużnikowi spłatę kredytu, np. na skutek utraty pracy czy ciężkiej choroby.

Jak widać portale sociallendingowe starają się w każdy możliwy sposób zminimalizować ryzyko transakcji. Jednakże wiele osób nadal nie jest przekonana do tego typu serwisów, ponieważ wciąż nie potrafi sobie wyobrazić, jak można pożyczyć pieniądze nieznanej osobie za pomocą internetu. Dlatego też twórcy portali stawiają na społecznościowy charakter swoich serwisów. Zachęcają użytkowników do tworzenia grup, dzięki czemu łatwiej będzie zbudować obopólne zaufanie i zarządzać swoimi środkami.

Coraz więcej informacji na ten temat, organizowane przez właścicieli portali spotkania kredytobiorców z inwestorami oraz społecznościowy charakter tych serwisów sprawiają, że szybkie pożyczki bez zbędnych formalności stają się w Polsce coraz bardziej popularne.

Wady i zalety social lendingu

Social lending, czyli pożyczanie sobie pieniędzy za pośrednictwem internetu bez udziału instytucji bankowych, w Polsce ma jeszcze krótką tradycję. Zanim zdecydujemy się na zostanie użytkownikiem serwisu sociallendingowego, zarówno w charakterze kredytobiorcy, jak i inwestora, powinniśmy dobrze poznać wady i zalety tego systemu.

Ze strony pożyczkobiorców widoczne są głównie zalety instytucji pożyczek społecznościowych. Przede wszystkim mają oni możliwość wzięcia kredytu 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, bez wychodzenia z domu. Dodatkowo nie są zmuszeni do dostarczania niezliczonych ilości dokumentów i zaświadczeń, jak ma się to w przypadku starania o kredyt w banku czy innej instytucji finansowej. Ominąć można też problem zdolności kredytowej, bowiem nawet niskie dochody nie uniemożliwiają wzięcia pożyczki w serwisie. Każdy, kto ma ukończone 18 lat i posiada konto osobiste, może starać się o tego typu pożyczkę. Ponadto, niezaprzeczalnym plusem serwisów sociallendingowych, jest możliwość otrzymania kredytu obarczonego niewielkim oprocentowaniem. Kilku czy kilkunastoprocentowe odsetki są alternatywą dla drogich kredytów bankowych.

Ewentualne wady tego systemu mogą wynikać z ryzyka inwestycji. Inwestując nasze pieniądze, tak do końca nie wiemy, komu pożyczamy i czy na pewno dłużnik będzie spłacać raty w terminie. Portale oczywiście starają się minimalizować to ryzyko, wprowadzając to nowsze formy zabezpieczeń, od weryfikacji konta bankowego pożyczkobiorcy, na sprawdzeniu jego historii w Biurze Informacji Kredytowej kończąc. Portale zawierają również umowy z firmami windykacyjnymi, które w razie problemów pomogą nam na odzyskanie pieniędzy. Pożyczkodawcy mogą też liczyć na plusy systemu pożyczek społecznościowych. Są one bowiem doskonałym sposobem na pomnożenie swojego wolnego kapitału, praktycznie bez wysiłku. Dodatkowo pożyczki udzielane są na niewielkie kwoty i krótkie terminy spłaty, dlatego stały się dla inwestorów prawdziwą gratką. Uważane są bowiem za bardziej atrakcyjną formę zarabiania niż lokaty czy inne inwestycje bankowe.

Chwilówki/Opinie pośrednik/Historia Social Lending w Polsce
Przeczytaj także:
  • Czym są pożyczki społecznościowe? Poznaj wady i zalety
  • Pozycz.pl – social lending po Polsku
  • Dodaj Opinie

    Zostaw opinię:

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Do Góry