Pośrednik finansowy

Czy Finansowo.pl to alternatywa dla Kokos.pl i Sekraty?

Finansowo

Przedostatnią firmą prezentowaną przez nas, jaka pośredniczy w pożyczkach między inwestorami a pożyczającym jest Finansowo.pl. Platforma ruszyła na dobre w 2008 r. i od początku walczy z Kokos.pl o miano lidera w segmencie social lending w Polsce.

Twórcą serwisu jest Rafał Agnieszczak, który jako jeden z pierwszych Polaków zarobił “milion złotych przez internet”.

Sam pomysł na Finansowo.pl zrodził się z wielkiego sukcesu Zopa.com. Na nieszczęście, witryna od razu natrafiła na mocną konkurencję w postaci Kokos.pl. Pomijając krótki epizod zagranicznego Smava.com i Monetto.pl, które zdążyły już zakończyć swoją działalność, Finansowo od początku deptał liderowi po piętach. Wejście Sekraty nic w tej materii nie zmieniło i nic się nie zapowiada, żeby nagle nastąpił odpływ inwestorów do mniej znanych pośredników.

Pierwsze wrażenie, po wejściu na stronę nie jest za bardzo pozytywne. W przeciwieństwie do Pozycz.pl, Finansowo brakuje dopracowanego layoutu. Proces interakcji między inwestorami, platformą a pożyczkobiorcami przedstawiony w postaci obrazkowej, przypomina nam trochę stronę z grami dla młodszych dzieci. Zarazem położono nacisk na maksymalne uproszczenie w nawigacji tak, aby nowi użytkownicy szybko się odnaleźli na stronie. Po lewej stronie mamy menu, z najważniejszymi działami a na dole aukcje. Prostota witryny przemawia na jej korzyść, a czytelność bije na głowę — szare i nie zawsze wyraźne czcionki w Sekracie.

wygląd aukcji i oferta finansowo.pl

Finansowo — rating i weryfikacje

Pierwsze zaskoczenie to inny podział pożyczkobiorców, niż w większości stron social lending. Finansowo.pl postawiło na prostą hierarchię — nowych i pozostałych (starszych) użytkowników. Ci pierwsi awansują po spłaceniu trzech pożyczek. Dzięki temu mogą założyć nawet 10 aukcji na kwotę do 5 tysięcy złotych. Zadłużenie, jakie może mieć pożyczający na koncie wynosi maksymalnie 10 tysięcy złotych. W serwisie udzielane są zobowiązania z terminem spłaty od tygodnia do roku. Plasuje się więc między chwilówkami w Zakramini a Kokos.pl, gdzie mamy płatności rozłożone nawet na 3 lata.

Zakładając konto w Finansowo warto zapamiętać, że zgadzamy się na dodanie naszych danych osobowych w bazie CEDR. Czym jest CEDR? Najprościej, to wspólna baza danych o użytkownikach, z której korzystają serwisy pożyczek społecznościowych. Jest zarazem zabezpieczeniem przed nieuczciwymi użytkownikami, jacy często zakładają konta na platformach i nie spłacają zadłużenia. Zatem, gdy ktoś zalega z płatnościami od razu trafia na czarną listę i nie jest w stanie założyć aukcji.

Weryfikacje w Finansowo.pl zostały uproszczone do minimum. Wystarczy w rejestracji podać numer telefonu, dane adresowe i wysłać 1 grosz na podane konto bankowe. To wszystko, żadnych więcej wymagań. Przyznajemy, że platforma stawia najniższe (stan na 14-06-2013 r.) wymogi dla nowych pożyczkobiorców i inwestorów.

Zweryfikowani użytkownicy mogą od razu zakładać aukcję lub inwestować pieniądze. Warto zauważyć, że w przeciwieństwie do Sekrata.pl, czy Kokos.pl nie mamy subkonta. Wszelkie operacje finansowe przeprowadzane są między kontami bankowymi użytkowników Finansowo. Jedynie środki pieniężne, jakie trafiają na konto, służą do opłaty prowizyjnej 3% na rzecz portalu.

W przeciwieństwie do innych firm z segmentu pożyczek społecznościowych nie mamy ratingu i gwiazdek. Jedynie z czym się spotkamy, to czarny wykrzyknik, oznaczający zaleganie pożyczającego wobec pożyczkodawców i czerwona flaga, gdy coś jest nie tak z naszym kontem.

Samo założenie aukcji i ich prowadzenie nie powinno nikomu sprawić problemu. Tak jak w innych naszych recenzjach, podkreślamy fakt odpowiadania na pytania inwestujących. Naszym zdaniem jest to niezbędne, aby licytacja została sfinalizowana. Pamiętajmy, że raty spłacamy na rachunek bankowy inwestora. Z tego też powodu dochodzi często do kuriozalnych sytuacji np. pożyczkodawca “zapomni” wpłacić pieniądze na konto pożyczającego lub, gdy uregulujemy zadłużenie, nie odznaczy spłaty! W takim wypadku powinniśmy jak najszybciej odezwać się na kontakt platformy, z dowodem zapłaty (wydruk przelewów).

Finansowo.pl przewiduje dla rzetelnych pożyczkobiorców premię. Niestety nie mamy informacji w jakiej postaci. Czy to są lepsze warunki, czy inne korzyści? Prosimy o kontakt i wasze komentarze.

Opinie o Finansowo

W Internecie mamy parę opinii o platformie, które nie są pozytywne. Właściciel największego bloga o pożyczkach społecznościowych ma o Finansowo.pl bardzo negatywne zdanie.

Serwis pożyczek społecznościowych Finansowo.pl (o którym nigdy nie miałem zbyt dobrej opinii) wsławił się głównie bardzo drogimi pożyczkami o dość niskich współczynnikach spłaty.

Źródło: pozyczki20.com

Rozumiemy, że to prywatna wypowiedź doświadczonego inwestora. Niemniej wtórują mu inni, na forach kredytowych.

Bez dyskusji lepszy jest kokos.pl

źródło: kredytforum

Staramy się podejść obiektywnie do niniejszej recenzji. Zatem nie odważymy się wydać werdyktu. Decyzję, gdzie lokować swoje pieniądze zostawiamy Państwu.

Finansowo w nowej odsłonie

Po 7 latach, strona internetowa finansowo.pl przeszła poważną modernizację wizualną. Ponadto wprowadzono istotne zmiany, które mają ułatwić korzystanie z usług Finansowo.pl. Przede wszystkim zmniejszono opłaty serwisowe dla pożyczkobiorców i podniesiono limity pożyczkowe (nawet do 20 tysięcy złotych). Od lipca 2015 r. minimalna kwota inwestycji wynosi zaledwie 25 złotych.

Inwestorzy oprócz nowych informacji o wnioskodawcach, mogą wykorzystać możliwości dokładnej analizy własnych inwestycji na podstawie okresu trwania pożyczki lub ratingu. Dodatkowo, w przypadku problemów ze spłatą pożyczki pożyczkobiorcy lub brakiem płatności, uzyskają wsparcie w ewentualnym procesie windykacji w postaci przewodnika po e-sądzie, automatycznie generowanej treści pozwu czy również forum pożyczkodawców.


Przeczytaj także:

  • Czym są pożyczki społecznościowe? Poznaj wady i zalety

  • Zakra.pl – opinie, weryfikacje i limity

  • Dodaj Opinie

    Zostaw opinię:

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Do Góry