Gdzie i jak sprawdzić czy masz długi? Podpowiadamy co zrobić!

Jak sprawdzić, czy jestem w bazach dłużników

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, w jaki sposób możesz sprawdzić, czy masz długi, ten artykuł jest dla Ciebie. Powinieneś go przeczytać także, jeśli nie wiesz, jakie konkretnie zobowiązania na Tobie ciążą. Istnieje wiele sposobów, najczęściej w formie baz danych, dzięki którym możesz sprawdzić te informacje.

To, że widniejesz w danej bazie, nie oznacza jeszcze, że jesteś dłużnikiem. Pamiętaj, że wpisy w bazach mogą być też pozytywne. A po co w ogóle sprawdzać stan zadłużenia?

Z jakich powodów warto sprawdzić stan zadłużenia?

Niezależnie od kwoty, która stanowi wartość zadłużenia, można trafić na listy dłużników. Przez obecność na tej liście utrudnione będzie podjęcie nowych zobowiązań finansowych. Nawet jeśli z powodu niewielkiego długu, na przykład w wysokości 200 zł, trafisz na listę dłużników, a zechcesz podpisać umowę na abonament telefoniczny lub inne usługi telekomunikacyjne, możesz spotkać się z odmową dostarczenia usług z powodu braku wiarygodności.

Często zdarzają się sytuacje, w których osoby zostają dopisane jako dłużnicy do rejestrów z błahych powodów, jak na przykład z powodu nieopłacenia rachunku za telefon, a kiedy zechcą zawrzeć umowę na abonament ponownie, napotykają trudności.

Powinieneś mieć na uwadze, że zadłużenie to nie tylko kwota pożyczki, ale także odsetki zawłokę i inne koszty, które mogą wynikać z zawartej umowy. W rezultacie suma długów zwiększa się z upływem czasu.

Przeczytaj, co zrobić gdy masz długi.

Jeśli upłynął długi czas od momentu powstania długu, całkiem możliwe, że trafił on do innego właściciela. Dzieje się tak w wyniku cesji wierzytelności. Musisz pamiętać, że zmienia się jedynie sam właściciel, nie sam dług. Świadomość posiadanych długów, ich wysokości pozwala na uporządkowanie wiedzy, a następnie dążenia do spłaty ewentualnych zobowiązań finansowych. Po prostu warto jest mieć pełną świadomość naszych finansów, aktualne informacje o tym, jak nas widzą rejestry. Dzięki sprawdzeniu, czy mamy długi możemy nabrać mobilizacji do ich szybkiej spłaty, zaplanować proces wychodzenia z długów. W przypadku braku długów można po prostu spać spokojnie.

Czy pójdziesz do więzienia za długi?

Gdzie i jak sprawdzić, czy mam długi?

Współcześnie istnieje naprawdę wiele rozwiązań, które pozwalają na sprawdzanie zadłużenia. Problem posiadania długów jest problemem coraz powszechniejszym, wobec czego stworzono narzędzia, dzięki którym z łatwością możesz monitorować stan Twojego zadłużenia, czy w ogóle ono istnieje. Największe narzędzia, które cieszą się dużą popularnością wśród obywateli naszego kraju to narzędzia internetowe w postaci baz danych. Są one prowadzone przez różne instytucje, działające głównie na podstawie Ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 roku o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.

Najpopularniejsze rejestry to:

 • Biuro Informacji Kredytowej (BIK),
 • Biuro Informacji Gospodarczej (BIG),
 • Krajowy Rejestr Długów (KRD).

Takie rejestry pozwalają na sprawdzanie informacji:

 • na temat każdego przedsiębiorcy lub każdego konsumenta (za ich pisemną zgodą) przez przedsiębiorcę (przedsiębiorca może sprawdzić także samego siebie),
 • na temat każdego przedsiębiorcy przez konsumenta,
 • na temat samego siebie.

Nie ma możliwości, aby konsument uzyskał informacje na temat innych konsumentów, zatem nie możesz sprawdzić swojego sąsiada, chyba że jest on przedsiębiorcą.

Jak sprawdzić, co widnieje w Biurze Informacji Kredytowej?

jak sprawdzic bik?

Jeśli zdecydowałeś się sprawdzić, czy widniejesz w rejestrach dłużników, najlepiej zacznij od sprawdzenia informacji w BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowej. Jest to największa baza danych, zarówno z klientami indywidualnymi, jak i przedsiębiorcami.

To właśnie w BIK znajdują się informacje o wszelkich zobowiązaniach finansowych, które zaciągnąłeś w bankach, SKOK-ach oraz w niektórych firmach pożyczkowych. Taki raport do niedawna raz na pół roku można było pobrać zupełnie za darmo. Obecnie trzeba uiścić opłatę w wysokości 39 zł.

Przeczytaj również, jak sprawdzić czy jesteś w KRD.

Raport z Biura Informacji Kredytowej nosi nazwę „Informacja Ustawowa” i zawiera wszelkie informacje, takie jak:

 • kiedy powstało zobowiązanie,
 • jaka jest wysokość zadłużenia,
 • jaki jest status zobowiązania,
 • a także podsumowanie aktualnie spłacanych zobowiązań.

Ze statusu długów możesz dowiedzieć się, czy jakiś dług został objęty windykacją lub postępowaniem komorniczym. Takiego sprawdzenia możesz dokonać bardzo szybko i masz do wyboru dwie opcje:

 • raport w wersji elektronicznej, który możesz uzyskać natychmiast,
 • raport w wersji papierowej, na który będziesz musiał poczekać, aż zostanie przesłany w formie tradycyjnej.

Procedura obejmuje kilka kroków:

Krok 1. Wypełnienie formularza: przygotuj numer dowodu osobistego i PESEL,

Krok 2. Potwierdź swoją tożsamość, zostaniesz poproszony o:

 • numer Twojego dokumentu tożsamości (dowód osobisty/paszport) oraz numer PESEL,
 • adres, numer telefonu, adres e-mail
 • skan/zdjęcie Twojego dokumentu tożsamości w formie obustronnej (formaty: JPG, PNG lub PDF),
 • przelew identyfikacyjny na 1 zł z Twojego konta bankowego, który wykonasz za pośrednictwem serwisu płatności internetowych.

Krok 3. Dokonanie płatności w kwocie 39 zł.

Krok 4. Generowanie raportu.

Niektórzy próbują jednak nieco innej procedury, dzięki której można liczyć na darmowy raport:

Krok 1. Zamówienie aktualnego druku wniosku przez wejście w formularz kontaktowy w panelu BIK.

Krok 2. Wypełnienie go.

Krok 3. Złożenie wniosku w BIK poprzez następujące możliwości:

 • osobiste dostarczenie do Centrum Obsługi Klientów BIK, które znajduje się w Warszawie,
 • wysłanie pocztą,
 • formularz kontaktu z zalogowanego konta w portalu BIK,
 • załącznik w wiadomości e-mail, uwierzytelnionej podpisem elektronicznym.

Dowiedz się, czy można samemu wyczyścić BIK?

Jak sprawdzić, czy widniejesz w Biurze Informacji Gospodarczej – KRD?

Istnieje kilka Biur Informacji Gospodarczej. Wśród nich sprawdzenia najlepiej dokonać w Krajowym Rejestrze Długów. Konieczna jest jednak weryfikacja. W tym celu należy dokonać rejestracji na stronie KRD, a następnie przesłać skan dowodu osobistego na adres mailowy KRD. W taki sposób potwierdzisz swoją tożsamość i będziesz mógł sprawdzić, jakie informacje na Twój temat znajdują się w KRD BIG S.A. Usługa jest dostępna pod adresem: http://www.konsument.krd.pl/Sprawdz-swoj-pesel i nazywa się „Sprawdź swój PESEL”.

Raport otrzymany przez Ciebie, będzie tym samym raportem, jaki otrzymują, kontrolujące Twoją wiarygodność, instytucje przed podpisaniem umowy bądź przed udzieleniem pożyczki.

Do tego rejestru możesz zostać dopisany przez wierzyciela. Do tego celu wystarczy Twoje zadłużenie w kwocie co najmniej 200 zł, z którym zalegasz minimum 60 dni. Przed dopisaniem do tej listy, wierzyciel powinien Cię jednak o tym fakcie poinformować. Może to zrobić na minimum 30 dni przed dodaniem Twojego nazwiska do listy dłużników.

Na stronie internetowej KRD możesz także sprawdzić, kto w ciągu ostatnich 12 miesięcy zamówił raport na Twój temat w KRD i czego się z niego dowiedział.

W przypadku pozostałych baz dłużników BIG-ów procedura sprawdzania długów jest podobna. Pierwszy krok to zarejestrowanie się na konkretnej stronie BIG-u, a następnie wymagana weryfikacja Twojej tożsamości. Cała reszta obsługi jest już zupełnie intuicyjna.

Więcej na temat baz dłużników dowiedz się w poradniku, jak sprawdzić czy jesteś w BIK, KRD, EIRF i BIG?

Jak się dowiedzieć, ile masz długu u komornika?

Jeśli dług podlega już egzekucji komorniczej, komornik na pewno podjął próbę kontaktu. W przypadku kiedy nie mogłeś odpowiedzieć na jego kontakt albo poziom zadłużenia budzi Twoje wątpliwości, najlepiej skontaktować się z komornikiem i uzyskać aktualne informacje o stanie zadłużenia. Dane kontaktowe znajdziesz przede wszystkim na kopercie korespondencji, pochodzącej od konkretnego komornika.

Dowiedz się, jak pozbyć się komornika?

Czy jesteś wpisany do Narodowego Centrum Długów?

Jest to platforma internetowa, za pośrednictwem której wierzyciele dodają i sprzedają długi. Dostęp do tej platformy masz także i Ty. Możesz bezpłatnie sprawdzić, czy Twoje zadłużenie figuruje w tej bazie danych. Potrzebne jest podanie danych osobowych. Możesz to zrobić tutaj: https://narodowecentrumdlugow.pl/.

Uzyskanie informacji o zadłużeniu jest bardzo istotne. Pozwoli na bieżąco kontrolować sytuację finansową. Dzięki czemu możesz szybko zareagować, w razie gdy jesteś w stanie spłacić choć część swojego długu.

Przeczytaj również, jak sprawdzić, czy jesteś w Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych.


Chwilówki  /  Porady Finansowe  /  Gdzie i jak sprawdzić czy masz długi? Podpowiadamy co zrobić!


Dodaj Opinie

Zostaw opinię:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do Góry