O co zapytać pracownika firmy pożyczkowej? 6 najważniejszych pytań

Co warto zapytać pracownika firmy pozabankowej

Chcesz wziąć pożyczkę, ale chcesz jeszcze o tym porozmawiać z konsultantem? Dowiedz się, jakie pytanie warto zadać doradcy i na co zwrócić uwagę, podczas rozmowy z doradcą.

Na rynku możesz znaleźć wiele firm pożyczkowych. Na pierwszy rzut oka wszystkie prowadzą podobne zasady co do udzielania pożyczek, jednak każda z nich ma różnorodną politykę firmy, a co za tym idzie inaczej wygląda cały proces – od weryfikacji potencjalnego klienta do udzielenia pożyczki i całej obsługi.

Jeśli więc chcesz pożyczyć pieniądze od tego typu firmy, nie zapominaj o dopytaniu się o szczegóły przed złożeniem podpisu, ponieważ masz duży wybór i jeśli na początku wszystkiego się dowiesz łatwiej będzie Ci podjąć decyzję z kim podpiszesz umowę.

Jeżeli pierwszy raz stoisz przed takim dylematem i nie wiesz o co zapytać, to zachęcam Cię do zapoznania się z moimi 6 propozycjami pytań do konsultanta finansowego, które pomogą Ci podjąć najlepszą decyzję. Każdy nowy nagłówek to pytanie, jakie możesz zadać konsultantowi. Skorzystaj z nich, lub zapytaj podobnie, a napewno dowiesz się więcej na temat umowy i samej pożyczki.

Ile mogę otrzymać pożyczki jako nowy klient?

Zapoznając się z ofertą którejkolwiek firmy pożyczkowej mamy przedstawione kwoty od najniższej wartości do najwyższej wartości pożyczki, jakie oferują swoim klientom. Jednak to naturalna sprawa, że nowi klienci nie dostają pożyczek z najwyższego progu, ponieważ dopóki Cię nie sprawdzą jak spłacasz, to nie licz na najwyższą kwotę.

Sprawdź szybkie pożyczki online.

To swoiste zabezpieczenie firmy i nic w tym dziwnego. Dlatego warto zapytać do jakiej kwoty możesz liczyć. Wtedy dowiesz się, czy możesz otrzymać kwotę, jaka Ci jest potrzebna. Za tym pytaniem konsultant sam zacznie dopytywać o Twój dochód, rodzaj umowy jaką posiadasz, bądź na jaki okres masz podpisaną umowę. Te pytania pomagają przy wstępnej weryfikacji, dzięki której konsultant wie jaką kwotę maksymalną może Ci zaproponować.

Czy wartość pożyczki jest równoznaczna kwocie wypłaconej do ręki?

Kwota pożyczki wpisana na umowie nie zawsze jest zgodna z kwotą wypłacaną klientowi do ręki. Czemu tak jest? Niektóre firmy przy podpisywaniu umowy z Twojej kwoty pożyczki zabierają daną część np. na ubezpieczenie.

Załóżmy: na umowie masz napisanie 1500 zł, ale do ręki dostaniesz 1200 zł, ponieważ 300 zł idzie na poczet ubezpieczenia pożyczki. Chociaż nie wszystkie firmy stosują zabierania pieniędzy wcześniej na ubezpieczenie – są takie, które wliczają tą kwotę w poczet raty.

Ile wynosi całkowity koszt pożyczki?

To pytanie jest szalenie ważne. Dzięki niemu dowiesz się ile musisz ponieść wszystkich całkowitych kosztów, oraz jaką sumę trzeba oddać, aby wywiązać się z umowy. Wysokość kosztów jest bardzo zróżnicowana. Są firmy, które za pożyczone 1500 zł mogą podać całkowitą kwotę spłaty nawet powyżej 3000 zł!!!

Także upewnij się dobrze ile trzeba łącznie oddać. Wartość RRSO, kosztów obsługi i inne koszty dodane przedstawione pojedynczo mogą uśpić czujność. A podanie całej wartości spłaty pokaże Ci czy koszty są fair czy zbyt wygórowane.

Jaki jest sposób spłaty pożyczki?

Najczęściej spotykane formy spłaty to: raty tygodniowe, raty miesięczne, oraz spłata całości do danego terminu. Jaki sposób jest najlepszy? To zależy od Twoich możliwości. Jeśli masz jeden dochód miesięczny to rata raz na miesiąc jest zdecydowanie najlepsza. Raty cotygodniowe są dobre, jeśli masz kilka źródeł dochodu i masz możliwość spłacania co tydzień. Ostatni sposób czyli do danego terminu wiąże się z przygotowaniem całej zadeklarowanej kwoty do zwrotu na dany termin. Ta opcja jest dobra, gdy masz pewność o wpływie dużej kwoty, która pozwoli Ci wywiązać się z umowy w terminie.

Sprawdź, czym jest refinansowanie pożyczki.

Jakie są ewentualne koszty za nieterminową, lub niepełną ratę?

Trzeba brać pod uwagę, co by było gdyby… A więc jeśli spóźnisz się z zapłaceniem raty, bądź nie będzie Cię stać wpłacić całej kwoty raty, to jakie koszty zostaną Ci naliczone? Dlaczego to jest takie ważne? Ponieważ niektóre z firm narzucają bardzo duże koszty z tego tytułu, a co za tym idzie o duże kwoty wzrasta suma, jaką musisz oddać, aby pożyczka została zakończona.

Dowiedz się, czy opłaca się przedłużyć pożyczkę?

Lepiej, aby tak się nie stało, ponieważ takie nieterminowe wpłacanie źle wpłynie na Twoją historię, a może się zdarzyć, że kiedyś znów od tej firmy możesz chcieć pożyczyć pieniądze. Czasami zdarza się też tak, że zamiast spłacać bieżące raty, to wszystko co wpłacisz pójdzie na spłatę kosztów karnych za zaległości. I wtedy zaczyna się spirala ciężka do zatrzymania.

Dowiedz się, czym grozi niespłacona pożyczka.

Co mi przysługuje za wcześniej spłaconą pożyczkę?

A teraz mała symulacja: co by było gdyby w wersji optymistycznej. I załóżmy, że udało Ci się spłacić szybciej pożyczkę, niż przewidywał termin jej spłaty. Oczywiście to super, ponieważ Twoje zobowiązanie wygasło, ale czy firma nie powinna Cię nagrodzić? Tak powinna! Za wcześniejszą spłatę pożyczki klient ma prawo do zwrotu kosztów niewykorzystanego oprocentowania. Co to znaczy?

rozmowa z doradca finansowym

Nie wstydź się zapytać o wszystko, co cię nurtuje. Potem już może być za późno!

Przy wyliczeniu kosztów firma podaje jaki jest procent oprocentowania pożyczki na cały okres jej trwania. Ta kwota jest podzielona na wszystkie raty, więc jeśli spłacisz szybciej o np. 3 raty to z tych trzech rat należy Ci się zwrot tego oprocentowania. Jeśli pożyczka była ubezpieczona, to również możesz starać się o zwrot niewykorzystanego ubezpieczenia, ponieważ obowiązuje ono na czas trwania pożyczki, a skoro została spłacona wcześniej, to ubezpieczenie automatycznie wygasa, a pieniądze za okres niewykorzystany powinny trafić do Twojej kieszeni.

Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, gdzie pożyczka będzie bardzo potrzebna, a nawet może stać się ostatnią deską ratunku. Jednak zanim podpiszesz umowę nie wstydź się i pytaj o wszystko, co wzbudzi w Tobie wątpliwości, bądź Cię zaniepokoi. Jeśli od razu nie zapytasz, to później może się to obrócić przeciwko Tobie. A tak zawsze możesz rozważyć różne opcje, bądź skorzystać z usług innej firmy, ponieważ w chwili obecnej rynek jest mocno nasycony i firm udzielających pożyczek nie brakuje. Wybór należy do Ciebie. Więc wybieraj z głową.

Chwilówki/Porady Finansowe/O co zapytać pracownika firmy pożyczkowej? 6 najważniejszych pytań
Dodaj Opinie

Zostaw opinię:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Do Góry