Czy warto pożyczać znajomym? Jak się zabezpieczyć lub odzyskać pieniądze?

Dawanie pieniędzy znajomym

Skoro jesteś tutaj, to twój znajomy komu ufasz ociąga się z oddaniem twoich pieniędzy, lub ktoś właśnie poprosił cię o pożyczkę. Podpowiemy ci jak najlepiej wyjść z tak kłopotliwej sytuacji. Dowiesz się również, jak najlepiej się zabezpieczyć.

Pewnie nieraz znalazłeś się w takiej sytuacji, kiedy zostałeś poproszony o pożyczenie pieniędzy. W pierwszej kolejności osoba, która odczuwa nagłe zapotrzebowanie na zastrzyk gotówki zgłasza się do kogoś komu ufa. Nie da się ukryć, że pożyczka od najbliższego przyjaciela jest korzystniejsza, bezpieczniejsza niż wizyta w siedzibie banku czy skorzystanie z opcji szybkiej, wysoko oprocentowanej pożyczki. Bliski znajomy nie sprawdzi zdolności kredytowej, nie poprosi o zaświadczenie o zarobkach. Darzy cię zaufaniem i jeśli może to najzwyczajniej pożyczy pieniądze. Sprawa wygląda inaczej w momencie, gdy kwota zapotrzebowania staje się poważna. Dla kogoś 500 złotych może być małą kwotą, dla innych burzącą porządek własnego budżetu. Przy zdecydowanie wyższych kwotach taką pożyczką może zainteresować się urząd skarbowy.

Pożyczka od znajomych i innych osób niespokrewnionych

Zgodnie z ustawą z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. 2000 poz. 86 nr 959) pożyczki podlegają opodatkowaniu. Stawka opodatkowania wynosi 2% podstawy, którą co do zasady określić możemy jako wartość pożyczanej kwoty pieniędzy. Co to oznacza?

W momencie udzielania pożyczki znajomym warto zapoznać się z pewnymi obostrzeniami i wyjątkami, których znajomość uchroni cię od przykrych konsekwencji. Przykładowo odstępstwem od reguły jest pożyczka udzielana osobom z tzw. I grupy podatkowej do kwoty nie większej niż 9637 złotych, czyli takie udzielane przez małżonków, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i przez teściów. Należy pamiętać, że kwota zwolnienia 9637 zł jest górnym limitem pożyczki uzyskanej od jednej osoby i jej łączna wartość obejmuje okres 5 lat.

Polecamy: Pożyczka Plus

Zgoła inaczej wygląda sytuacja w momencie pożyczki od osoby niespokrewnionej z nami. Zaciągnięte pożyczki u znajomych, którzy nie zaliczają się do I grupy podatkowej są objęte opodatkowaniem w wysokości 2%. Od tej reguły też można odnaleźć kilka wyjątków.

Zgodnie z art. 9 ust. 10 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zwolnieniu z opodatkowania podlegają:

 1. Pożyczki otrzymane od jednej osoby w kwocie nieprzekraczającej 5000 zł bądź 25000 zł od wielu osób – otrzymane w ciągu 3 kolejnych lat kalendarzowych, począwszy od 1 stycznia 2009 roku.
 2. Pożyczki udzielone przez przedsiębiorców niemających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, prowadzących działalność w zakresie kredytowania oraz udzielania pożyczek.
 3. Pożyczki z kas lub funduszów zakładowych, funduszów związków zawodowych, pracowniczych kas pożyczkowych, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, koleżeńskich kas oszczędnościowo-pożyczkowych działających w wojsku oraz z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
 4. Pożyczki z utworzonych w drodze ustawy innych funduszów celowych.
 5. Pożyczki udzielone przez wspólnika (akcjonariusza) spółce kapitałowej.

Jak można zauważyć, nie zawsze możliwe spełnienie jest choćby jednego z powyższych warunków. Należy dodać, że konieczności zaciągnięcia kredytu najczęściej jest nagląca, dlatego aby uniknąć „papierkowej roboty” w bankach, zwracamy się do osób z najbliższego otoczenia.

Skorzystanie z nielimitowanego, nieobjętego podatkiem zapożyczenia musi odbyć się przez wpłatę na rachunek bankowy. Przelew musi być zaksięgowany, nie wchodzi w grę wręczenie pieniędzy z ręki do ręki. Strona pobierająca pożyczkę musi zawiadomić o takiej transakcji urząd skarbowy odpowiedni dla swojego miejsca zamieszkania. Termin poinformowania placówki to nie więcej niż 14 dni od momentu otrzymania na druku PCC-3.

Jeśli pożyczkobiorca zrezygnuje z możliwości zwolnienia nielimitowanego musi we własnym zakresie obliczyć wysokość podatku, wypełnić PCC-3 i opłacić w ciągu 14 dni od momentu otrzymania kwoty zaciągniętego zobowiązania. Urząd skarbowy pozostaje nieugięty w chwili zaniedbania obowiązki poinformowania go o fakcie zawartego kredytu. Wówczas opodatkowanie wzrasta z 2% do 20%.

Pożyczyłeś pieniądze znajomej i nie wiesz jak je odzyskać?

Przytoczmy przykładowo historię z pożyczką w tle. Pewnego dnia zgłasza się do ciebie bliska przyjaciółka. Chce otworzyć salon kosmetyczny. Na to przedsięwzięcie zdołała zaoszczędzić pewną sumę pieniędzy, ale wystąpiło kilka dodatkowych kosztów. Oczywiście pożyczasz brakujące środki, aby mogła otworzyć swój własny interes. Mając taką możliwość czujecie, że pomagacie spełnić jej największe marzenie. Gotówkę wręczacie osobiście, dodatkowo kończąc transakcję słowami: „Oddasz jak będziesz miała”.

Po 4 miesiącach ciszy z obu stron postanawiasz zadzwonić i dowiedzieć się, kiedy nastąpi otwarcie salonu. Przyjaciółka odbiera telefon, ale wydaje się bardzo zajęta i nie ma czasu na wymianę choćby kilku zdań, obieca że się niedługo odezwie. Przyjmujesz to za pewnik, jednak mijają kolejne dwa miesiące. Pół roku bez kwoty, którą użyczyłeś zaczyna być uciążliwe. Dowiadujecie się od innych znajomych, że salon kosmetyczny nie funkcjonuje, a domniemana właścicielka przestaje odbierać telefony. Sytuacja wydaje się beznadziejna, ponieważ nie została spisana jakakolwiek umowa, poświadczona własnoręcznym podpisem. Pożyczka nie została zaksięgowana przez bank, nie było też świadków, którzy mogliby udowodnić zaistniałe zdarzenie.

Dowiedz się więcej, jak odmówić komuś pożyczenia pieniędzy.

A co mogłeś zrobić w momencie pożyczenia pieniędzy?

Przykładowo wziąć w zastaw przedmiotu, który pełniłby pewną formę zabezpieczenia na wypadek problemów finansowych. Późniejsza sprzedaż przedmiotu może częściowo zrekompensować straty. Możesz też zaproponować, że w parze z udzieleniem pożyczki chcemy stać się partnerem w inwestycji. Jeśli wszystko potoczyłoby się zgodnie z planem to moglibyśmy święcić wspólne sukcesy będąc niejako inwestorami przedsięwzięcia.

W jaki sposób można odzyskać pieniądze?

Możesz wysłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru przed sądowe wezwanie do zapłaty, które często bywa skuteczne. Brzmi poważnie, a nie wymaga sporządzenia przez notariusza. Odbioru przez adresata takiego listu jest tożsame z zapoznaniem się z jego treścią. Podczas rozprawy sądowej będzie to uznawane za fakt podjęcia próby polubownego zakończenia sporu. W takich sytuacjach zawsze należy powstrzymać nerwy na wodzy. O groźbę, szantaż będąc zdenerwowanym nie trudno, a to na pewno ci nie pomoże.

Niestety rzeczywistość często brutalnie weryfikuje wieloletnie znajomości. Zwłaszcza jeśli idzie to w parze z pieniędzmi, które w wielu kwestiach potrafią na stałe podzielić ludzi. Kierując się dobrem więzi przyjacielskiej często nie bierzemy pod uwagę oczywistych rzeczy. Kierujemy się bardziej sercem niż rozumem. Najwyraźniej tkwi niezbadana głębia w często powtarzanym powiedzeniu „dobry zwyczaj, nie pożyczaj”.

Przeczytaj też, czy pożyczka w rodzinie to dobry pomysł.

Chwilówki/Porady Finansowe/Czy warto pożyczać znajomym? Jak się zabezpieczyć lub odzyskać pieniądze?
Przeczytaj także:
 • 300 zł na wyprawkę do szkoły a pożyczka. Jak zdobyć…
 • 1 Opinia

  1 Opinia

  1. Karoll

   Ja już nigdy więcej “przyjacielowi” kasy pożyczać nie będę, będę go odsyłał na vivus.pl, oni też mają pierwsze pożyczki bez odsetek…

  Zostaw opinię:

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  Do Góry