Poduszka finansowa – co to jest? Jak oszczędzać pieniądze?

Poduszka finansowa

Czy nie każdy z was marzył o tym, by nie martwić się o prace i płynność finansową? Pracować na luzie bez myśli: ” – co będzie jeżeli stracę stały dochód” ? A może niektórzy boją się zmian przez brak wolnych środków na koncie? Poniższy artykuł przybliży Ci drogi czytelniku temat tak zwanej „poduszki finansowej”, która może okazać się ciekawym rozwiązaniem na przyszłość.

Co to jest poduszka finansowa?

Zabezpieczenie w postaci gotówki na cięższe czasy, poduszka taka zamortyzuje nasz nagły brak dopływu gotówki lub jej nagłą potrzebę posiadania. Środki takie powinny być w naszym posiadaniu, lecz nie być „pod ręka”. Wiadomo „czarna godzina” mogłaby być co miesiąc i zamiast powiększać ową poduszkę – stawałoby się odwrotnie.

Coraz więcej ludzi zaczyna myśleć o przyszłości w dzisiejszych niepewnych czasach, a jedną z podstaw normalnego bytu jest płynność finansowa. Co w momencie gdy zostaniemy bez pracy?

Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że nie każdy zarabia na tyle dużo, aby zacząć jeszcze oszczędzać, lecz może warto spróbować sporządzić swój budżet domowy i wtedy może uda się odłożyć kilka złotych?

Kropla drąży skałę, tak tutaj każda złotówka przybliża nas do uzyskania upragnionego zabezpieczenia finansowego na przyszłość.

Posiadam kredyty, czy poduszka jest dla mnie ?

Co w momencie, gdy posiadam kredyty lub inne zobowiązania które obciążają mój budżet? Długo się nad tym zastanawiałem i doszedłem do wniosku, że każdy przypadek trzeba rozstrzygać indywidualnie, wszystko zależy od tego jak duże zobowiązania posiadamy oraz jak procentowo ma się to do naszych dochodów.

Wariant 1:

Posiadam kredyt hipoteczny, który będziemy spłacać przez bardzo długi czas, jednak mam jeszcze trochę gotówki którą mógłbym nadpłacić kredyt.

Kredyt hipoteczny rządzi się swoimi prawami, nie szybko go spłacimy. Każdy to wie. Warto zabezpieczyć się na mniej odległe czasy. Część dodatkowych funduszy możemy zacząć inwestować lub otworzyć lokatę, na której będziemy odkładać pieniądze to warto, aby oszczędności procentowały.

Wariant 2:

Posiadam kredyty, które spłacę w niedługim czasie.

Oszczędzanie nie ma sensu, najlepiej pozbyć się kredytów, których odsetki pochłaniają sporą część środków. W pierwszej kolejności najlepiej spłacić zadłużenie, a następnie zacząć oszczędzać ze zdwojoną siła;)

Wariant 3:

Nie posiadam zobowiązań wobec banków.

Nie wliczam tutaj innych zobowiązań, które każdy posiada. Pierwsze pytanie, jakie powinniśmy sobie zadać powinno brzmieć – ile? Ile jesteśmy w stanie odłożyć miesięcznie – 5%,10% a może 15% pensji? Przeanalizujmy swój budżet i ustalmy w nim środki które odłożymy.

Kiedy zacząć tworzyć poduszkę finansową?

Poduszka

Nie czekaj i nie zwlekaj z decyzją o oszczędzaniu. Zacznij już dziś “szyć” swoją poduszkę finansową!

Pewnie nie jeden z Was dochodzi do wniosku, że jest jeszcze za wcześnie lub za późno, aby się za to zabrać. Nic bardziej mylnego !!! Na odkładanie pieniędzy zawsze jest czas.  Oczywiście najlepiej i najłatwiej jest osobą młodym, które nie mają jeszcze rodzin, tylu zobowiązań co ich starsi koledzy, ale kto młody myśli o przyszłości albo inaczej – jaki procent to robi?

Część tekstu dla młodszych czytelników

Chce, abyś sobie uświadomił, że oszczędzanie jest dla wszystkich. Nie ważne czy masz 18, czy 25 lat. Nie chciałbyś w młodym wieku posiadać oszczędności, które pozwolą Ci spokojnie myśleć o przyszłości?

Sam jestem stosunkowo młody i wiem jak fajnie jest wydawać, ale gwarantuje Ci. Odkładanie. Patrzenie, jak środki na koncie procentują z miesiąca na miesiąc jest równie fajne. Skoro czytasz ten tekst, to przypuszczam, że jesteś zainteresowany tematem oszczędności. Teraz proponuje abyś podjął wyzwanie, które przed sobą postawisz i konsekwentnie do niego dążył.

Kto powinien ją posiadać?

Posiadać powinien ją każdy, kto myśli o swojej przyszłości i ma możliwości odłożenia pewnej sumy pieniędzy – regularnie przez jakiś okres. Nie ma tutaj znaczenia nic poza chęciami. Jeżeli czytasz ten tekst aż dotąd jestem pewien, że chcesz to zrobić ! Więc do dzieła.

Ile powinna wynosić twoja poduszka finansowa?

3,6 a może 12-miesięcznych pensji? Na to pytanie odpowiedzieć sobie musimy sami. Wszystko zależy od wielu czynników nawet od tego, gdzie mieszkasz. Dlaczego? Od tego, w jakim rejonie mieszkamy uzależnione jest to, jak szybko znajdziemy pracę w przypadku jej utraty. Kolejnym czynnikiem jest branża w jakiej pracujemy, wiek, pozycja firmy na rynku. Można tak wymieniać bez końca.

Na początek wyznacz sobie cel 3-krotność pensji. Może wydawać się sporo, ale gdy oszczędzanie stanie się naszym nawykiem, to kwota ta okaże się nie duża. Minie trochę czasu, a fundusze będą już na Twoim koncie.

Zrób budżet domowy. Niektóre banki oferują programy do tworzenia budżetu, które analizując Twoje wydatki na podstawie historii płatności. Przeanalizuj swoje wydatki z ostatnich paru miesięcy. Sprawdź ile pieniędzy wydałeś bezsensu i przemyśl, ile mogłeś zaoszczędzić. Więcej na ten temat znajdziesz w naszym artykule o budżecie domowym i finansowaniu.

Oszczędzajmy z głową ! Nie ma sensu tracić życia za wszelką cenę. Odkładać wszystkie pieniądze. Patrzeć jak życie przecieka nam przez palce. Korzystajmy z życia ! Życie jest piękne, ale część kasy można odłożyć;)

Czy warto mieć poduszkę finansową?

Czytając ten artykuł sam sobie odpowiedziałeś na to pytanie. Przynajmniej mam taka nadzieję. Sądzę, że odpowiedź brzmi : warto!

Poduszka finansowa to same korzyści. Poza posiadaniem zabezpieczania finansowego, możemy na tym zarobić rozsądnie lokując środki.

Jak?

– Inwestując na giełdzie, to opcja dla bardziej zaawansowanych. Nie polecam osobom, które się na tym nie znają. Zresztą nie jest to takie proste.

Otwierając lokatę. Bezpieczna opcja dla osób nie lubiących ryzyka. Zamrażamy środki na jakiś czas.

Większość lokat nie ma możliwości dopłat w czasie jej trwanie. Tak więc już na początku musielibyśmy posiadać środki, które wpłacamy na określony czas. Plusem jest bezpieczeństwo środków oraz z góry określony zysk.

 Fundusze inwestycyjne – przekazujemy swoje fundusze osobom które zajmują się na co dzień inwestycjami na giełdzie. Niestety nie mamy gwarancji zysku. Dopłat możemy dokonywać w każdej chwili.

Na zakończenie

Poduszka finansowa, to dla każdego z nas bardzo dobre rozwiązanie, gdy zamartwiamy się o swoją przyszłość.

Moim sposobem na tworzenie takiego zabezpieczenia, jest co miesięczna wpłata na fundusze. Środki tam wpłacane są w moim posiadaniu aczkolwiek, aby je podjąć, to muszę zlecić wypłatę a trwa to kilka dni. Dzięki temu w znaczny sposób ograniczyłem wydawanie środków odłożonych. Jeżeli masz silniejszą wolę rób to na własnym koncie ! Ale pamiętaj żeby konto było oprocentowane, inaczej stracą na wartości!

Kamil

Chwilówki/Porady Finansowe/Poduszka finansowa – co to jest? Jak oszczędzać pieniądze?
5 komentarzy

5 Opinie

 1. iryda

  ok, zgodzę się, że poduszka finansowa jest bardzo ważna – niezależnie od tego, czy np. szykujemy się do otworzenia firmy, czy do zmiany pracy/po prostu chcemy mieć odłożone pieniądze. tylko że nie zawsze nawet taka poduszka zapewni nam płynność finansową. na przykład jeśli mamy firmę i obsługujemy kilku większych klientów, i np. dwóch z nich zażyczy sobie terminu płatności = 60 dni? wtedy nawet poduszka finansowa może nie wystarczyć, jak trzeba opłacić pracowników itd. dlatego warto też na bieżąco być z usługami finansowymi, które w razie czego zapewnią nam płynność – ostatnio dużą popularnością cieszy się np. faktoring. co nie zmienia faktu, że warto zadbać o taką poduszkę finansową.

 2. reemek

  poduszka raczej ma zastosowanie na gruncie fiansów prywatnych ale faktem jest, że dla przedsiębiorstw coraz częściej formą już nie tyle amortyzacji co zabezpieczenia płynności jest faktoring

 3. statystycznypolak

  dane NBP mówią o ogromnym wzroście sektora faktoringowego więc z pewnością jest to alternatywa, poza tym ludzie chyba lubią proste układy w stylu piniądze – faktura stąd ta popularność moim zdaniem

 4. matt

  eh no zanim ktoś założy firmę to powinien mieć jakieś oszczędności … to jasne … ale niestety czasami się rozpływają szybko ;/ a ciężko coś zaoszczędzić czy odłożyć na bieżace funkcjonowanie … bo podatki, zus i jeszcze w niektórych branżach np mojej (budowlanka) ludzie często się spóźniają z wypłatami … bo jeden drugiemu nie opłacił faktury i drugi nie może mi zapłacić … powietrzem dzieci nie wyżywię …

 5. marrian

  raz czytałem o faktoringu ale nie widzialem zadnego wytlumaczenia jak do normlanego czlowieka nie bankiera. ktos jest w stanie to prosto opisac o co chodzi?

Zostaw opinię:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Do Góry