Oszczędzanie na rzuceniu palenia – może być przyjemne!

W tym miejscu uświadomię ci, ile możesz zyskać pieniędzy w ciągu miesiąca, gdy spróbujesz zrezygnować z palenia papierosów. Nie nakłaniam cię do zmian – nic nie musisz. Potraktuj ten poradnik, jako jeden z argumentów za rzuceniem. Sam potem zdecyduj, czy warto.

Oszczędzanie na paleniu papierosów — ile razy już to słyszałeś? Lubisz palić, a dymek cię relaksuje, lecz ciągle ktoś ci o tym wspomina? Czy faktycznie warto porzucić nałóg, dla większej ilości pieniędzy w portfelu? Przekonaj się sam.

Dostań kawalerkę za darmo

Na potrzeby poradnika ustaliłem, że cena paczki papierosów, która spalasz w ciągu jednego dnia, wynosi 15 złotych (styczeń 2018 r.). Załóżmy, że mimo to zdarzają ci się dni, że nie kupujesz paczki. Przyjmijmy zatem, że kupujesz 25 paczek papierosów w miesiącu.

Twój miesięczny wydatek na nikotynę owiniętą w cienki papierek wynosi aż 375 złotych. W skali całego roku robi się z tego już niezła sumka – 4500 złotych, a w ciągu 10 lat spalisz 45 tysięcy złotych. Przyznasz, że trochę dużo. Jeśli masz około 40 lat, to w ciągu następnych 20 lat, tylko z powodu puszczania dymka stracisz prawie 100 tys. złotych! Za taką cenę kupisz dziecku kawalerkę w Bydgoszczy, czy w Inowrocławiu.

Przeczytaj także, jak mądrze oszczędzać na jedzeniu.

Teraz pomyśl — masz a nie masz? Wybierasz papierosy, czy mieszkanie? Jeśli fajki, to jesteś typowym egoistą życiowym. Myślisz o sobie. O swoich zachciankach i potrzebach, które rodzą się w twojej głowie.

Zrób sobie darmową wycieczkę

Jeśli jednak takie kwoty pieniędzy robią na tobie choć trochę wrażenia i dołożysz jeszcze korzyści zdrowotne, to czemu nie spróbujesz? Zauważ, że wielu ludzi motywują różne potrzeby — te materialne i niematerialne. Dla ciebie, nie musi to być ta kawalerka, ale np. wspólny wyjazd z rodziną. W końcu 4500 złotych to w czasach, gdy bilety lotnicze są już po 100 zł w dwie strony, to odpowiednia suma, a tak przez nałóg tracisz coś ze swojego życia.

Rzucanie palenia a oszczędzanie

Jak się zabrać za oszczędzanie, gdy palisz papierosy? Spokojnie, to nie miejsce na porady, typu: “skup się, dasz radę, wyobraź sobie!”

Takie porady znajdziesz na setkach stron w internecie. Proponuję ci inne rozwiązanie. Powolutku, bez przymusu rezygnuj z jednego papierosa, dwóch. Rób tak, abyś czuł się komfortowo. Nic na siłę!

Poznaj też szybkie i proste sposoby na oszczędzanie.

Każdy papieros mniej, to kilkanaście groszy oszczędności. Jeżeli poczujesz się źle, wróć do poprzedniej ilości. Mimo to już spróbowałeś i zaoszczędziłeś. Nie zniechęcaj się po pierwszym niepowodzeniu.

Możesz również tak jak ja kiedyś, po prostu wyrzucić paczkę papierosów. Moją motywacją do rzucenia palenia nie były czynniki zdrowotne a finansowe. Po prostu pewnego dnia szedłem do hipermarketu i wrzuciłem do kosza paczkę z kilkoma papierosami. Nie korzystałem z żadnych gum nikotynowych, lub preparatów. Od razu porzuciłem palenie.

Pierwsze dwa dni były ciężkie, ale dałem radę — ty też dasz. Co istotne, odd razu poczułem, że mam więcej pieniędzy w kieszeni.

Czuj się z tym dobrze

Oczywiście, taki sposób na rzucenie palenia jest dla osób zdeterminowanych. Nie każdy potrafi od razu pozbyć się nałogu. Nie wymagam od ciebie tego, tak jak napisałem we wstępie. Rzucaj palenie w takim sposób, jaki będzie dla ciebie najbardziej komfortowy. Nie wychodź z tej strefy, bo będziesz miał wiecznie skopany nastrój.

Spraw sobie radość.

Spraw sobie radość.

Dowiedz się przy okazji, co ma wspólnego hygge z oszczędzaniem.

Daj sobie nagrodę

Kiedy już na dobre poczujesz, że dałeś radę i nie musisz zapalić, momentalnie odczujesz to w portfelu. Zamiast papierosów, kup sobie coś przyjemnego np. tabliczkę czekolady. Możesz również ustawić na swoim koncie bankowym, aby co miesiąc, zaoszczędzone sumy trafiały na lokatę, czy konto oszczędnościowe. Wynagradzaj sobie to, że potrafiłeś rzucić palenie. Kup najbliższym jakiś drobiazg i ciesz się chwilą.

Jeśli masz jeszcze chwilkę, to zajrzyj do naszych 5 wskazówek, jak odłożyć pieniądze na przyszłość.

Chwilówki/Porady Finansowe/Oszczędzanie na rzuceniu palenia – może być przyjemne!
Dodaj Opinie

Zostaw opinię:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Do Góry