5 wskazówek, jak wydawać mniej pieniędzy i oszczędzić więcej. Na czym oszczędzać gotówkę?

więcej pieniędzy, dzięki oszczędzaniu

Wydawanie pieniędzy, na których zarobienie poświęciłeś mnóstwo czasu, jest z pewnością jedną z najmilszych czynności, jakie Tobie towarzyszą w życiu, jak i chyba w życiu każdego człowieka. Wydawanie gotówki na przyjemności, które sprawiają Ci wyjątkową radość, jest jeszcze lepsze. Niestety, niektórzy z nas są już tak uzależnieni od zakupów i  wydają znacznie więcej pieniędzy, niż posiadają przez co wpadają w długi.

W tym miejscu przedstawimy Ci kilka porad i wskazówek, które sprawią, że będziesz wydawać mniej gotówki i dzięki temu zwiększysz swój budżet domowy.

Oto one:

  • Nadaj swoim wydatkom znacznie i priorytety. Są drobne wydatki, ważne i najważniejsze. Każda myśląca logicznie osoba, z pewnością sto razy zastanowi się nad tym, czy faktycznie potrzebny jest mu znowu nowy telewizor, jeżeli jeszcze nie zapłaciła czynszu. Posegreguj wydatki, tak aby na samej górze były te, związane z eksploatacją i użytkowaniem mieszkania. Na samym dole zapisz te, bez których się z powodzeniem obejdziesz.
  • Odłóż na pewien zbędne wydatki na później. Niestety, obecny model życia zachodnich społeczeństw znacznie utrudnia odkładanie przyjemności na później, ale każdy, kto się z tym pogodzi, za jakiś czas dostanie nagrodę w postaci braku problemów finansowych i możliwości spełniania swoich zachcianek,.
  • Kontroluj swoje emocje lub przynajmniej spróbuj je okiełznać. Gdy tylko pojawi się taka myśl, zwalcz ją i odłóż zakup na następny dzień. Przekonasz się, że w większości przypadków, zanim minie doba, dojdziesz do wniosku, że i tak nie potrzebowałeś tej rzeczy. Najczęściej dzieje tak rano, kiedy “trzeźwym spojrzeniem” pomyślisz, nad niedoszłym zakupem.
  • Znajdź tańsze zamienniki. Wiele rzeczy, za które trzeba dużo zapłacić, można zastąpić tańszymi zamiennikami o zbliżonej lub nawet identycznej jakości. Najlepszym przykładem są produkty żywnościowe z marką hipermarketu. Może mają brzydsze opakowania, ale kosztują mniej, niż produkty renomowanych firm, a często są przez nie robione.
  • Podziel się wydatkami z innymi. Często zdarza się, że zarówno Ty, jak i Twoi znajomi, macie podobne wydatki. Doskonałym przykładem są koszty dojazdu do pracy lub na uczelnię. Innym przypadkiem jest wspólne wynajmowanie mieszkania. Podobnie jest z zakupem np. biletów grupowych, czy środków czystości.

To wszystko. Weź sobie do serca te 5 wskazówek, jak wydawać mniej pieniędzy i oszczędzić więcej. Systematyczne stosowanie się zaledwie do jednej z wymienionych zasad, może przynieść ci znaczne oszczędności. Z pewnością szybko zaczniesz odnosić z tego odczuwalne korzyści.

rosnące oszczędności

Niech twoje oszczędności systematycznie rosną.

Na czym konkretnie oszczędzać pieniądze?

Z pozoru proste pytanie, a jednak co raz więcej ludzi pyta, jak się za to zabrać? Wielu ludzi nie oszczędza, ponieważ usprawiedliwia swoje postępowanie różnymi, często spotykanymi wymówkami. Mówią:

  • „pieniądze się mnie nie trzymają…”,
  • “nie chce się zmuszać i odmawiać sobie przyjemności”,
  • “przecież mnie na to stać…”,
  • “niby dlaczego mam sobie czegokolwiek odmawiać?”.

Sprawy takie, jak emerytura czy pieniądze na niespodziewane i nagłe wydatki, w ogóle ich nie interesują. Z pewnością można też tak żyć lekkomyślnie. Jednak w życiu nie liczą się tylko twoje egoistyczne wydatki. Liczy się też rodzina i dzieci. Jesteś za nich odpowiedzialny. Chyba nie chcesz, aby po twojej śmierci twoje dziecko jedyne co o tobie by pamiętało, to twoje długi?

Proponuję ci po prostu zastanowić się nad wydatkami, zadając sobie jedno proste pytanie:

Czy To jest dla mnie ważne?

Jeżeli “to” jest dla Ciebie ważne, to nie powinieneś na tym czymś oszczędzać. Nieustanne bowiem odmawianie sobie przyjemności może prowadzić do depresji i lęków. Dodatkowo będziesz miał stale wrażenie, że życie przecieka Ci przez palce.

Dowiedz się ile można zaoszczędzić, jeśli rzucisz palenie.

Jeżeli jednak masz wrażenie, że ten wydatek nie jest dla ciebie ważny, to wyciśnij z niej dla siebie jak najwięcej finansowych korzyści, jak tylko możesz. Nie przepłacaj za coś, co nie jest dla Ciebie istotne. Żyj zgodnie z własnym sumieniem, ale wydawaj z rozsądkiem. Właśnie takie podejście pozwoli ci sfinansować swoje zamiłowania: oszczędzasz na tym, wobec czego jesteś obojętny, a inwestujesz to, co czyni cię bardziej szczęśliwym.

Co najważniejsze , Ty też tak możesz! Najmniej ważne, czy będzie to 10%, 25% czy nawet 50% oszczędności w twoim domowym budżecie – po prostu zastanów się nad tym, co dla Ciebie ważne i rozsądnie oszczędzaj, tyle ile się da na wszystkim innym.

Przeczytaj również nasz poradnik dotyczący ekstremalnego oszczędzania. Będziesz zaskoczony, na czym możesz jeszcze odłożyć gotówkę! Za mało ci porad tego typu? Te 10 wskazówek, nauczy cię jak odkładać pieniądze.


Chwilówki  /  Porady Finansowe  /  5 wskazówek, jak wydawać mniej pieniędzy i oszczędzić więcej. Na czym oszczędzać gotówkę?


Dodaj Opinie

Zostaw opinię:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do Góry