12 sekretnych wskazówek, jak mądrze oszczędzać na jedzeniu

W tym miejscu podpowiem ci, w jaki sposób wydawać mniej na jedzenie. To proste i łatwe do zastosowania wskazówki. Nie wymagają skomplikowanej i fachowej wiedzy! To, jak gotowa na zmiany?

Moja świętej pamięci babcia, którą zawsze dobrze wspominam, miała jedną żelazną zasadę. Mówiła, że na jedzeniu i wydatkach z nimi związanymi nie można oszczędzać. Na szczęście to były zupełnie inne czasy! Dziś w dobrym stylu jest ekstremalne oszczędzanie i mądra konsumpcja.

Czy na jedzeniu się nie oszczędza?

Na dobry początek kilka babcinych powiedzonek. Z pewnością, niektóre z nich już kiedyś usłyszałaś.

Kiedyś jedzenie każdy szanował, mimo że na nim nie oszczędzał, to również go nie marnował, a już na pewno nie wyrzucał!

W czasach, w których my żyjemy, brak jest po prostu zwykłego szacunku do jedzenia. Jest ono nagminnie marnowane i wyrzucane.

A wszystko to z powodu tego, że wszystkiego mamy prawie pod dostatkiem. W czasach, gdy po coś do zjedzenia stało się 10 godzin w kolejce – tak istniały takie czasy,  nie do pomyślenia było, żeby cokolwiek z tego, co udało się kupić czy załatwić na „lewo” uległo zmarnowaniu. Teraz, gdy mamy wszystkiego pod dostatkiem, temat ten wraca jak bumerang, tylko w innym znaczeniu.

Zastanawiamy się obecnie, jak nie marnować jedzenia ze względu na domowy budżet, ponieważ jest ono bardzo drogie, choć nasze dochody i płace stale rosną. Wydajemy na nie ciężko zarobione pieniądze, a często potem musimy wyrzucić, bo źle oceniliśmy nasze potrzeby i znów kupiliśmy za dużo.

Przeczytaj również, ile zaoszczędzisz w ciągu roku, gdy rzucisz palenie.

Jedzenie

Warzywa, owoce – na wszystkim można oszczędzać.

Posłuchaj uważnie! Oszczędzanie na jedzeniu w naszych czasach sprowadza się właściwie do lepszego zorganizowania i planowania naszych zakupów i posiłków. Przejdźmy ze mną zatem do konkretów.

Stosuj się do tych wskazówek a zaoszczędzić na jedzeniu!

Są dwie podstawowe zasady, których musimy się trzymać, gdy nie chcemy marnować jedzenia i zaoszczędzić na wydatkach na nie.

 1. Gotuj w domu! Nie jedz na mieście. Chyba nie muszę nikomu mówić, ile kosztuje jedzenie na mieście lub w restauracji ? No może z wyjątkiem barów mlecznych, ale ich jest jak na lekarstwo.
 2. Planuj obiady i rób pod nie listę zakupów. Obiad możesz spokojnie ugotować raz na dwa dni, no chyba, że nie pracujesz i lubisz to robić codziennie. Każdy z nas jest inny i ma inne potrzeby, więc trudno jest generalizować. Ogólnie rzecz biorąc, gdy nie masz czasu to dobre rozwiązanie. Gotujesz więcej posiłków, A jego nadmiar możesz zamrozić. Będzie na później. Co drugi dzień zyskujesz dla siebie dodatkowe 1- 2 godziny, które normalnie przeznaczasz na gotowanie posiłku. Raz czy dwa razy w tygodniu zaplanuj, co będzie na obiad w poszczególne dni. Na podstawie tego robisz listę.
 3. Po zrobieniu listy, a przed pójściem do sklepu sprawdź, co z tego co wpisałaś na listę, masz już na pólkach z jedzeniem w kuchni i w lodówce. Wykreślasz z listy to, co masz i już są pierwsze oszczędności. Jeżeli nie jesteś 100% perfekcyjną panią domu, to założę się, że masz w domu 30% tego, co chcesz kupić, bo po prostu bez listy zawsze kupujemy więcej niż nam jest potrzebne.
 4. Na zakupy idź zawsze dobrze najedzona, bo głodna przyniesiesz do domu tony jedzenia, ponieważ na wszystko będziesz miała ochotę i wszystko będzie ci potrzebne. Wierz mi, sprawdziłem na sobie. Gdy idę głodny na zakupy wydaję średnio 50 zł więcej, a kupuję zupełnie niepotrzebne rzeczy, tylko dla tego, bo miałem na nie ochotę. Jeżeli będziesz trzymać się listy, zapłacisz dużo mniej i kupisz tylko to, co w danym tygodniu wykorzystasz. Nie będziesz marnować jedzenia, a tym samym swoich pieniędzy.
 5. Sprawdz, choć w przybliżeniu ceny produktów, które najczęściej kupujesz w różnych sklepach w pobliżu twojego mieszkania i kupuj tam, gdzie ci się najlepiej opłaca.
 6. Wykorzystuj jak najwięcej owoców i warzyw sezonowych.
 7. W sezonie owoce i warzywa kupisz za grosze i możesz z nich przygotować pyszne, pachnące i zdrowe obiady, a kosztuje cię to parę groszy. Po sezonie za te same owoce i warzywa zapłacisz już duże pieniądze, wiec korzystaj teraz i najedz się do woli. To też oszczędność i jaka zdrowa.
 8. Jak nie masz pomysłu na ugotowanie obiadu, to nie kupuj nowej książki kucharskiej lub gazety, z których przepisami i tak nie zrobisz. Internet pełen jest fajnych tanich przepisów. Znajdź swoje ulubione i korzystaj z nich za darmo, a zaoszczędzone pieniądze odłóż na konto.
 9. Nie wymyślaj i nie gotuj jakiś skomplikowanych dań z wieloma drogimi składnikami. Stara prawda mówi, że im prościej, tym smaczniej. I nie została ona wymyślona bez podstaw.
 10. Nie bój się testować i sprawdzaj zamienniki drogich firmowych produktów. Z mojego doświadczenia wynika, że większość firm produkujących żywność pod swoją nazwą, produkuje też taką samą lub bardzo zbliżoną w smaku dla dużych sieci dyskontów typu „Biedronka”. Sprzedają je wówczas pod tzw. nazwą własną, czyli firmowym produktem dyskontu. Jest to tańszy, a tak samo wartościowy towar więc warto z niego korzystać.
 11. Jeżeli chcesz odłożyć więcej z pieniędzy przeznaczonych w danym miesiącu czy tygodniu na jedzenie, to zrezygnuj z:
 • słodyczy i przekąsek typu chipsy,
 • alkoholu,
 • papierosów,
 • droższych produktów lub kup ich tańszą wersję,
 • nie kupuj gazet, a wiadomości i plotki z show-biznesu przejrzyj na „Interii ” lub ” Pudelku”,
 • ogranicz spożycie mięsa,
 • dokładnie planuj posiłki i związane z nimi zakupy.

12. Zrób eksperyment i tylko w jednym tygodniu stosuj się, choć do połowy tych rad, które tu podałem. Zapisz ile wydałaś w takim tygodniu, kiedy narzuciłaś sobie dyscyplinę i porównaj to z wydatkami z kilku innych tygodni, gdy robiłaś zakupy normalnie. Założę się, że zaoszczędziłaś przynajmniej 40% tego, co wydajesz zazwyczaj.

Dowiedz się, jak zarządzać domowym budżetem.

Jak sama widzisz, na jedzeniu można mądrze oszczędzać bez szkody dla zdrowia, a wręcz z korzyścią, bo planowane posiłki są bardziej urozmaicone. Co ważne, mądrze zaoszczędzone na jedzeniu pieniądze, po kilku miesiącach twojego świadomego zarządzania zakupami, utworzą np. twój fundusz na wakacyjny wyjazd.

Sprawdź, jak oszczędzać na samochodzie.

Chwilówki/Porady Finansowe/12 sekretnych wskazówek, jak mądrze oszczędzać na jedzeniu
Przeczytaj także:
 • 5 prostych sposobów oszczędności na jedzeniu
 • 10 wskazówek, abyś szybko poprawiła swoją sytuację finansową. Zwiększ swój…
 • Gdy masz długi i ciągle oszczędzasz to możesz popaść w…
 • Dodaj Opinie

  Zostaw opinię:

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  Do Góry