5 najbardziej niebezpiecznych praktyk przy “udzielaniu” pożyczek. Unikaj jak ognia!

niebezpieczne praktyki pożyczkowe

Czy masz wrażenie, że zostałeś oszukany? Czy gdy podpisywałeś umowę, nie byłeś świadomy konsekwencji? A może wysłałeś kilka drogich SMS-ów i nie otrzymałeś pożyczki? Brzmi znajomo? Poznaj historię kilku osób, które miały podobną sytuację do twojej. Dowiedz się, jak unikać następnym razem takich sytuacji. Sprawdź, co możesz zrobić, aby walczyć z oszustami i osobami działającymi na granicy prawa.

Przedpłata z tytułu ubezpieczenia lub za rozpatrzenie

Było czwartkowe popołudnie. Właśnie wracałem z treningu syna, gdy zadzwonił do mnie pan Jan, wojskowy z Opola. Zapytał mnie, kiedy może się spodziewać pieniędzy. Byłem zaskoczony, ponieważ nie przypominałem sobie, abym zajmował się pożyczaniem pieniędzy.

Zapytałem, dlaczego dzwoni akurat do mnie w tej sprawie. Otrzymałem informację, że zrobił tzw. wpłatę na “polisę”, w ramach przyznania pożyczki. Miało to być zabezpieczenie. Odpowiedziałem, że nie mam pojęcia, dlaczego do mnie w tej sprawie dzwoni, a on na to: “Czy dodzwoniłem się do Crediteo24?”

Wtedy zrozumiałem, że coś jest nie tak. Poprosiłem o szczegóły. Okazało się, że ktoś sobie założył podobną nazwę strony, ale dodał 24 na koniec i pod płaszczykiem udzielania pożyczek, oszukiwał ludzi na przedpłaty. Wykorzystał fakt, że ludzie nie potrafią odróżnić nazw stron internetowych i ich niewiedzę oraz naiwność.

Z tytułu “obowiązkowej przedpłaty” żądał od 400 zł do nawet 1500 złotych. Działał w ten sposób przez kilkanaście dni, a kiedy ludzie zaczęli pytać się go o pożyczkę, to zniknął bez śladu. Zapadł się jak kamień w wodę.

W żadnym wypadku nigdy nie zgadzaj się na przedpłaty przed udzieleniem pożyczki. Firmy pożyczkowe nie stosują tego typu praktyk. Jeśli ktoś będzie od ciebie oczekiwał od ciebie zapłaty, przed otrzymaniem decyzji, to jak najszybciej udaj się do najbliższego komisariatu i zgłoś sprawę. Z krętaczami i oszustami nie można się szczypać.

Poznaj też nasz artykuł o niebezpieczeństwach związanych z przedpłatą pożyczki.

Zabezpieczenie spłaty wekslem in blanco

Pani Monika potrzebowała pilnie gotówki, na pokrycie bieżących wydatków. Miała problemy finansowe, a pożyczka mogłaby ją uwolnić od obecnych problemów, choć na chwilę. Wpisała w internecie hasło “pożyczka dla zadłużonych” i nazwę swojego miasta. Po chwili miała już kilka adresów i numerów telefonów do biur pożyczkowych. Zadzwoniła i przedstawiła swoją sytuację finansową. Wspomniała o problemach ze spłatą bieżących zobowiązań. Miły pan powiedział, że to nie problem i ma dla niej ciekawą propozycję, tylko niech przyjdzie do biura.

Monika udała się jeszcze tego samego dnia pod wskazany adres. Zaproponowano jej pieniądze od ręki, bez weryfikacji i dodatkowych dokumentów. Do umowy został dołączony tzw. weksel in blanco. Kobieta nie miała pojęcia co to jest, ale najważniejsze były pieniądze. Po podpisaniu dokumentu i odebraniu gotówki, żyła sobie przez kilkanaście dni na kredyt.

Niestety nie była w stanie spłacić zadłużenia, a uprzejmy Pan, z którym podpisała umowę, nagle przestał być miły. Wypisał weksel in blanco na całkowitą kwotę pożyczki z odsetkami, którą była kobieta winna, z rygorem natychmiastowej płatności. Kobieta została z jeszcze większym długiem. Do tego zaczął nachodzić ją niemiły “windykator”, który oczekiwał zapłaty, najlepiej od ręki.

Dowiedz się, jak rozmawiać z windykatorem.

Jeśli chcesz uniknąć przykrych niespodzianek, przeczytaj nasz poradnik o niebezpieczeństwach związanych z wekslem in blanco.

Możliwość przewłaszczenia nieruchomości w razie braku spłaty pożyczki

Dużo groźniejszą praktyką jest możliwość odebrania mieszkania dłużnikowi, z tytułu niewywiązania się ze spłaty pożyczki.

Zdarza się to w przypadkach, gdy zdesperowani ludzie zgadzają się na zabezpieczenie spłaty zaciągniętego zobowiązania własną nieruchomością. Wystarczy jeden zapis w umowie, który gwarantuje pożyczkodawcy przekazanie praw własnościowych na niego. Jest on tak skonstruowany, że pożyczkobiorca niespełniający warunków umowy, z dnia na dzień traci często dorobek całego życia.

Pan Franciszek jest na rencie. Miał na własność małe mieszkanie dwupokojowe we Wrocławiu. Parę miesięcy jego stan zdrowotny się pogorszył, a renta była jego jedynym źródłem utrzymania. Potrzebował szybkiego zastrzyku pieniędzy. Koło swojego domu, już od dawna na słupach ktoś wywieszał ogłoszenia o “pomocy finansowej”. Franciszek zadzwonił i umówił się na spotkanie z przedstawicielem, w swoim domu. Pracownik firmy zapewniał go, że spokojnie da radę spłacić rosnące raty, ponieważ firmie zależy na dobru klienta.

Przeczytaj też: 4 największe niebezpieczeństwa i pułapki pożyczek pod zastaw.

Minęły trzy miesiące i rencista wpadł w spiralę zadłużenia. Nie miał gotówki na opłacenie coraz wyższych zaległości finansowych. Przestał płacić pożyczkodawcy. Ten podjął jedną próbę dojścia do porozumienia z Franciszkiem. Dwa miesiące później nasz bohater dowiedział się, że w związku z brakiem płatności, rozpocznie się procedura egzekucji zaległego długu z możliwością przeniesienia praw lokalu na pożyczkodawcę. Rencista dorobił się choroby psychicznej i strachu przed utratą mieszkania.

Przypadki takich osób, które nie przeczytały dokładnie punkty umowy pożyczki i stały się zakładnikami swojej głupoty, są dość często nagłaśniane w mediach. Nie daje to jednak skutku, ponieważ grono nieszczęśników stale rośnie.

Zapamiętaj! Unikaj jak ognia firm i ludzi, którzy proponują ci szybkie pożyczki z zabezpieczeniem na twojej nieruchomości. Nawet, jak będziesz przekonany, że spłacisz takie zobowiązanie, to nigdy nie podpisuj umowy. W twojej okolicy, jeśli już musisz pożyczyć pieniądze, są z pewnością firmy, które nie podpierają się takimi zapisami. Zawsze czytaj umowę i nie podpisuj jej, jeśli masz wątpliwości.

Składanie wniosku przez płatną infolinię

Kasia nerwowo przeszukiwała internet. Chciała jak najszybciej otrzymać pożyczkę. Pilnie potrzebowała pomocy finansowej. Znalazła firmę online, która proponowała praktycznie gotówkę od ręki, lecz pierwszym krokiem miała być rozmowa telefoniczna. Dziewczyna zadzwoniła i rozmawiała z konsultantką przez prawie godzinę. Doradca w trakcie rozmowy zaczął pytać o jej problemy finansowe i długi. Chciała poznać historię jej życia. Katarzyna pomyślała, że po drugiej stronie jest wspaniała osoba, która chce ją wysłuchać i pomóc.

Pracownik “firmy” obiecał jej, że jej sprawa zostanie natychmiast rozpatrzona. Ku zdziwieniu kobiety, gdy minęło kilka godzin, a potem dni, nikt do niej nie zadzwonił i nie powiadomił o decyzji. Kasia jeszcze raz zadzwoniła, a miła konsultantka znowu obiecała to samo.

Minął miesiąc, a do skrzynki pocztowej Pani Kasi przyszedł rachunek za rozmowy telefoniczne, który opiewał na kwotę ponad 2000 złotych! Dopiero wtedy kobieta zrozumiała, że dzwoniła na płatną infolinię i straciła mnóstwo pieniędzy.

Jeśli kiedykolwiek będziesz w nagłej potrzebie, to unikaj stron, gdzie jedyną formą kontaktu jest płatna infolinia +0700. Stracisz mnóstwo czasu i pieniędzy, a pożyczkę i tak nie otrzymasz. To proceder, który może być nawet legalny, ale nietetyczny. Nie ulegaj emocjom i pięknym hasłom na stronie internetowej o natychmiastowej decyzji, po rozmowie telefonicznej. Szukaj tylko firm, gdzie masz kilka form kontaktu z doradcami np. poprzez e-mail, chat na stronie lub w oddziale.

Wysyłanie drogich SMS w celu potwierdzenia wniosku

oszuści sms a pożyczki

Nie daj się nabrać na wysyłanie SMS-ów, przed wydaniem decyzji o przyznaniu pożyczki.

Krzysztof otrzymał na swoją internetową skrzynkę pocztową propozycję pożyczki. Wystarczyło wypełnić formularz, a informację o decyzji miał otrzymać w formie SMS w ciągu kilku sekund. Mężczyzna uzupełnił wszystkie pola, przeszedł kolejne kroki “rejestracji”. Na końcu jednak była informacja, wraz z wykrzyknikami, że ostatnim etapem jest wysłanie SMS o treści “Zgadzam się” na płatny numer. Mikroskopijną czcionką, prawie niewidoczną było napisane, że koszt SMS wynosi 30 złotych. Krzysztof nie przeczytał tego, ponieważ nie czyta regulaminów. Wysłał “wniosek” a decyzja nigdy nie przyszła. Do abonamentu za telefon została dołączona dodatkowa opłata, za płatny SMS.

Praktyka ta jest coraz mniej popularna wśród cwaniaków, jednak dalej spotyka się tego typu usługi. Na czym polega? Otóż opiera się ona na prostym psychologicznym triku — obiecania nagrody i chęci jej odebrania, gdy już tyle czasu poświęciliśmy, aby ją otrzymać.

Poznaj również nasz artykuł o oszustach oferujących pożyczki na SMS.

Z pewnością nie raz spotkałeś się z sytuacją, że zanim dowiesz się, czy dobrze rozwiązałeś test, musisz jeszcze wysłać SMS-a. Pomyśl chwilę! Wypełniłeś już ankietę. Poświęciłeś na to swój cenny czas. Dodatkowo zależy ci na odpowiedzi na test. Chcesz po prostu już wiedzieć, czy dobrze go wypełniłeś! Zrobisz wiele, aby odpowiedź w końcu padła. W ten sposób cwaniaki próbują zarobić na twojej ciekawości lub potrzebach. Tobie zależy np. na pożyczce, a im na prostym i łatwym zarobku. Nigdy nie otrzymasz decyzji o przyznaniu gotówki, tylko stracisz pieniądze. Co więcej, są tacy naciągacze, którzy wyślą ci potem kolejny SMS, abyś np. “potwierdził” wcześniejszą chęć otrzymania zobowiązania. Znów musisz wysłać płatny SMS!

Nigdy nie wypełniaj żadnych formularzy, gdzie ostatnim krokiem tego typu proceder. Nie wysyłaj też SMS-ów pod płatne numery, z hasłem np. “Chce pożyczkę”. Nie otrzymasz nic, oprócz większego rachunku telefonicznego do zapłaty.

Co możesz zrobić, aby nie wpaść pułapkę pożyczkową?

Jak pewnie już zauważyłeś, wszystkie przedstawione tutaj przypadki osób, miały jeden wspólny mianownik — nieuwagę. Osoby te nie zaznajomiły się dokładnie z umowami lub regulaminem. Często wpływał na nich czynnik presji i pośpiechu. Jeśli kiedykolwiek popadniesz w tarapaty finansowe lub w spiralę zadłużenia to nie szukaj na gwałt rozwiązań, które mogą jeszcze bardziej pogorszyć twoją sytuację życiową. “Pośpiech jest wskazany przy łapaniu pcheł” – mówi stare porzekadło i jest w tym dużo racji.

Proponujemy ci na spokojnie przemyślenie twoich długów. Sprawdź, ile wydajesz i oszacuj swój budżet domowy. Przeczytaj nasz poradnik o oszczędzaniu na jedzeniu, a jeśli jesteś wytrwały to artykuł o ekstremalnym oszczędzaniu. Poznaj też aż 11 wskazówek, które ułatwią ci życie i spłacisz dzięki nim długi. Pozbądź się niepotrzebnych przedmiotów stosując się do zasad “declutter” i zyskaj szybko pieniądze. Naprawdę nie musisz podejmować pochopnych decyzji, aby wyjść z zadłużenia. Na naszych łamach znajdziesz wiele porad i wskazówek, które ułatwią ci życie. Stosuj się do nich, a poprawisz swoją sytuację finansową i komfort życia.

Chwilówki/Porady Finansowe/5 najbardziej niebezpiecznych praktyk przy “udzielaniu” pożyczek. Unikaj jak ognia!
Przeczytaj także:
  • Jak sprawdzić rzetelność i wiarygodność firmy pożyczkowej?
  • Dodaj Opinie

    Zostaw opinię:

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Do Góry