Czy tańszy jest czajnik elektryczny czy gazowy?

czajnik gazowy a elektryczny

W tym miejscu dowiesz się, czy bardziej opłaca czajnik elektryczny czy gazowy. Zapoznasz się z wynikami testu i zaczniesz oszczędzać pieniądze. Przeczytanie zajmie ci 3 minuty.

Wieczne pytanie: czy taniej jest gotować wodę w czajniku elektrycznym czy gazowym?

To jedno z wielu pytań, co jest tańsze i lepsze, gotowanie wody w czajniku elektrycznym czy gotowanie wody na gazie. Innego tego typu dywagacje, które trwają od lat to np.:

 1. Boże Narodzenie czy Wielkanoc?
 2. Zmywarka czy ręczne zmywanie?
 3. Dżem czy marmolada?
 4. Wygralibyśmy z Niemcami w 1974 roku gdyby nie ulewa, czy nie?

Aby się przekonać co jest tańsze i lepsze, najlepiej będzie to po prostu zmierzyć i policzyć. Ten test odpowie, co jest bardziej oszczędne. Dostaniesz konkretne wyliczenia w postaci tabelki, którą możesz sobie ściągnąć lub udostępnić znajomym. Przejdźmy do konkretów.

Założenia testu: Czy więcej zaoszczędzę używając czajnika elektrycznego, czy+ gazowego?

Wziąłem do testów 2 x 500 ml zimnej wody o tej samej temperaturze. 500 ml ugotowałem w moim czajniku elektrycznym, 500 ml w czajniku tradycyjnym na gazie. Do zagotowania wody użyłem zwykłego czajnika oraz czajnika elektrycznego firmy Electrolux EEWA 3100 o mocy 2000 W.

Do mierzenia zużycia prądu wykorzystałem dwie metody: domowego miernika oraz policzyłem “na piechotę” wykorzystując czas korzystania z prądu i moc czajnika elektrycznego. Do mierzenia zużycia gazu wykorzystałem licznik gazowy. Jako, że w domu nie posiadałem innych niż kuchenka odbiorników gazu, był to realny odczyt. Przed pomiarem spisałem stan licznika: 30,318 m3.

Test – czajnik elektryczny czy gazowy?

Czas gotowania wody:

 1. Woda w czajniku elektrycznym zagotowała się w 1:44 minuty, czyli 104 sekundy.

 2. Woda w czajniku na gaz zagotowała się w 3:30, czyli 210 sekund.

To oznacza, że czajnik elektryczny jest 2 razy szybszy.

Zużycie prądu przy gotowaniu czajnikiem elektrycznym

Metoda z licznikiem:

Tutaj wyniki są bardzo dobre, a przez to trochę nierealne. Po jednokrotnym zagotowaniu wody, licznik wciąż pokazywał 0,00 kWh. Dopiero dwukrotne zagotowanie wody spowodowało zmianę stanu z zera na 0,01 kWh. Gdyby rzeczywiście tak było, oznacza to, że zagotowanie wody kosztuje 0,005 kWh, czyli 0,0015 PLN. To nie jest realne. Stwierdziłem w pierwszej chwili, że licznik jest popsuty, a tak naprawdę po 1 dniu od zamontowania i mierzenia zużycia prądu, licznik pokazał wartość 0,05 kWh, a w tym czasie zagotowałem wodę przynajmniej 6 razy!

Metoda domowa:

Czajnik o mocy 2000 W zużyłby 2 kWh gdyby pracował przez 1 godzinę. Pracował przez 104 sekundy, czyli 104 / 3600 = 2,88% godziny. Przez ten czas zużył maksymalnie 0,0577 kWh, ponieważ 104 sekundy * 2 kWh / 3600 s. W mojej taryfie 1 kWh kosztuje 0,3070 złotych. Koszt pracy czajnika i zagotowania w nim wody to 0,0177 zł, ponieważ 0,0577 kWh * 0,3070 złotych.

Zużycie gazu przy gotowaniu w czajniku na gazie

Stan licznika gazu po zagotowaniu wody pokazywał 30,334 m³. Oznacza to, że przez 3:30 minuty zużyte zostało 0,016 m³ gazu. U mojego operatora gaz kosztuje 1,4142 zł za 1 m³ gazu. Zużycie 0,016 m³ * cena za 1 m³ 1,4142 PLN = 0,0226 złotych.

Kawa i czajnik gazowy

Czy kawa smakuje lepiej, gdy zagotujesz wodę w czajniku gazowym? Co o tym sądzisz?

Co zatem się bardziej opłaca czajnik elektryczny czy gazowy?

Wygląda na to, że zagotowanie wody czajnikiem elektrycznym jest tańsze i szybsze niż gazowym. Jest to sprzeczne z panującym powszechnie poglądem, że gotowanie na gazie jest tańsze, ale dłuższe. Zdaję sobie sprawę, że wziąłem pod uwagę tylko koszty rzeczywistego zużycia, pomijając koszty dystrybucji, opłat handlowych, stawek jakościowych i czego tam jeszcze nie wymyślą.

Przygotowałem również wyliczenia uwzględniające to, że naliczane są różnego rodzaju opłaty przy dystrybucji prądu i gazu. Policzyłem je w ujęciu proporcjonalnym oraz całościowym.

Wyniki są nadal korzystne dla prądu, ale są prawie identyczne:

 • 0,0312 zł za ugotowanie wody w czajniku elektrycznym
 • 0,0325 zł za ugotowanie wody na gazie

Szczegółowe wyliczenia znajdziesz tutaj: podsumowanie testu z czajnikiem elektrycznym i gazowym.

Jak oszczędzać na gotowaniu wody?

1. Gotuj tylko tyle wody ile potrzebujesz

Jeżeli potrzebujesz zaparzyć sobie filiżankę kawy, nie gotuj pół litra wody. Gotując tylko tyle ile w danym momencie potrzebujesz, nie tracisz na czasie i na pieniądzach.

2. Regularnie odkamieniaj czajnik lub używaj wody z filtra

Kamień to wróg oszczędności:-) Powoduje, że woda nagrzewa się mniej efektywnie. Dlatego regularnie odkamieniaj czajnik i używaj wody przefiltrowanej. Czajnik posłuży Ci dłużej i lepiej.

3. Gotuj wodę pod przykryciem

Wydaje się to absurdalne, ale zdarzają się przypadki, w których woda gotowana jest bez przykrycia. To nie ma sensu, ponieważ ciepło oddawane “w powietrze”, a przez to czas gotowania wody się wydłuża.

4. Używaj gwizdka (czajniki na gaz)

Korzystając z gwizdka zaoszczędzisz 2 razy. Nie wydasz pieniędzy na zakup nowego czajnika w miejsce tego, który się spalił, ponieważ nie usłyszałeś, że woda się zagotowała. Czas gotowania wody się skróci, ponieważ szybciej zareagujesz na fakt, że woda się już zagotowała. Proste, prawda?

5. Gotuj wodę na maksymalnym płomieniu i wykorzystując największy palnik

Woda zagotuje się szybciej i straci mniej ciepła podczas gotowania, jeśli zrobisz to najszybciej jak się da. Dlatego korzystaj z największego palnika i najmocniejszego płomienia.

6. W przypadku czajników elektrycznych korzystaj z tych z regulacją temperatury

Dzięki temu możesz uzyskać dokładnie taką temperaturę, jakiej potrzebujesz. Wyobraź sobie, że:

 1. Chcesz kawę rozpuszczalną. Czy rzeczywiście potrzebna Ci jest woda o temperaturze 100 ºC, aby ją zaparzyć?
 2. Chcesz zaparzyć sobie yerbę lub zieloną herbatę. Znów, wystarczy woda o temperaturze 80 ºC, zamiast zagotowywania, a następnie chłodzenia
 3. Chcesz przygotować niemowlakowi mleko. Tak naprawdę potrzebujesz wody o temperaturze 40-50 ºC, zamiast wrzątku. Po pierwsze mleko straci swoje właściwości, a po drugie maluch i tak nie napije się za gorącego.

7. Używaj czajników elektrycznych z płaską grzałką

Dzięki temu możesz zagotować naprawdę małą ilość wody – np. na jedną filiżankę. W przypadku grzałek wystających, wymagana jest ilość wody, która spowoduje

8. Nie używaj podtrzymywaczy temperatury w czajnikach elektrycznych

To jest zło. Takie stałe podtrzymywanie temperatury zużywa sporo prądu. Nie warto. Warto skorzystać z rozwiązania opisanego w pkt.9.

9. Korzystaj z termosu

Jeżeli nie potrzebujesz w ciągu dnia za każdym razem wrzątku, o czym pisałem w punkcie 6, zagotuj dużą ilość wody z rana i przelej do termosu. W ciągu dnia możesz korzystać z tej wody. Jeżeli termos jest dobry, to potrafi przez cały dzień utrzymać wysoką temperaturę, wystarczającą do większości potrzeb.

Czy używasz czajnika gazowego, czy elektrycznego?

Z jakiej metody gotowania wody korzystasz i dlaczego? Może znasz inne sposoby na oszczędzanie podczas gotowania? Daj znać. Podziel się ze mną swoją opinią.


Chwilówki  /  Porady Finansowe  /  Czy tańszy jest czajnik elektryczny czy gazowy?


Dodaj Opinie

Zostaw opinię:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do Góry