Nie kupuj za każdym razem Świeżaka, nie słuchaj wróżki!

świeżak truskawka a oszczędzanie

Zarządzanie domowym budżetem to niełatwe zadanie, lecz wystarczy znajomość kilku trików, by uniknąć niefrasobliwego wydawania pieniędzy i zbytniej rozrzutności. Zobacz, gdzie możesz poszukać oszczędności i poznaj 5 prostych sposobów na domowy budżet! Skrupulatnie zaplanowane wydatki to podstawa oszczędzania i szansa na wyjście z długów.

Zaplanuj wydatki w domowym budżecie

Zaplanowanie domowego budżetu to podstawa, aby uniknąć sytuacji, w której nasze wydatki przekroczą uzyskiwane przychody. Prawidłowo zaplanowany budżet pozwoli wygenerować nadwyżkę finansową.

W domowym planowaniu budżetu pomocne mogą być programy komputerowe lub tradycyjne notesy. Sporządź tabelkę i wpisz w nią kategorie wydatków, które ponosisz. Zapisz, ile pieniędzy zarabiasz, ile wpływa na Twoje konto z różnych zasiłków i należnych świadczeń. Spisz wysokość rat czy innych zobowiązań finansowych, opłat za mieszkanie. Przeznacz konkretną sumę na zakupy spożywcze. Przed udaniem się do sklepu sporządź listę produktów, których faktycznie potrzebujesz. Pamiętaj, że każde zakupy warto czynić tuż po zjedzeniu posiłku.

Lista kategorii wydatków musi być dopasowana do Ciebie, Twojej sytuacji finansowej. Powinna być wyodrębnieniem tego, co ze swoich przychodów i kosztów chcesz śledzić. Przedstawiamy uproszczona listę, którą możesz potraktować jako bazę i rozbudować w zależności od potrzeb.

  1. Jedzenie,
  2. mieszkanie – kredyt, wynajem, czynsz do spółdzielni,
  3. inne opłaty i rachunki – wszelkie raty, opłaty za usługi, np. Internet, telefon, telewizję, gaz, prąd, ubezpieczenia,
  4. zdrowie – opłaty na leki, lekarzy,
  5. higiena i chemia,
  6. ubranie,
  7. relaks – wydatki na kino, książki, wydatki rodzinne i hobby,
  8. transport – bilety, paliwo,
  9. inne wydatki.

Unikaj niepotrzebnych wydatków

Jedzenie na mieście, korzystanie z przepowiedni wróżki, czy uleganie reklamom może wygenerować wydatki, których z powodzeniem można uniknąć. Nawet z pozoru atrakcyjnie zaprezentowane oferty w rzeczywistości takowymi nie są. Jeśli robisz zakupy w popularnym dyskoncie i chcesz zgarnąć maskotkę dla Twojej pociechy, lepiej dobrze się zastanów. Akcja, w której do zdobycia są Świeżaki, ma szczytny cel i jest nim premiowanie zakupu warzyw i owoców. Przyciąga wielu, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że do zdobycia wystarczającej liczby punktów na jedną maskotkę, trzeba zrobić zakupy na kwotę 2400 zł!

Przeczytaj, jak oszczędzać na jedzeniu.

Czy wydałbyś aż tyle pieniędzy, gdyby Twoim celem nie było zbieranie punktów, a jedynie kupno niezbędnych artykułów? Oczywiście są sposoby, aby szybciej uzbierać 60 punktów i nie ponosić aż tak dużego wydatku. Jeśli na każdych zakupach za 40 zł dokupisz owoce lub warzywa i dodatkowo wydasz kolejne 10 zł na produkty specjalne, to cena jednej maskotki wyniesie 600 zł. Dużo tańszym rozwiązaniem jest zakup pojedynczej maskotki w regularnej cenie. Za cały Gang wydasz 200 zł. Jeszcze tańszym sposobem na zdobycie niewątpliwie urokliwych Świeżaków jest zamówienie identycznych maskotek z chińskiego portalu zakupowego. Tam za jednego warzywnego pluszaka zapłacimy ok. 30 zł, w dodatku gang uzupełniają inne maskotki-warzywa. Zastanów się zatem, co jest bardziej opłacalne, a może warto rozważyć zakup innej, bardziej rozbudowanej edukacyjnie zabawki dla Twojego dziecka?

Tracenie pieniędzy na rzeczy, których faktycznie nie potrzebujesz, prowadzi w rezultacie do znaczącego uszczuplania budżetu. Tym sposobem wydajesz pieniądze, które mógłbyś zaoszczędzić i przeznaczyć na długofalowe cele, na przykład rodzinne wakacje czy remont mieszkania. Wówczas nie musiałbyś sięgać po niekorzystnie oprocentowane pożyczki.

Poszukaj oszczędności

Być może Twój rachunek za telefon, telewizję czy inne media stanowi znaczną część comiesięcznych wydatków, zatem najpierw warto wynotować, kiedy kończą się umowy z dostawcami usług, a następnie rozejrzeć się za atrakcyjniejszymi ofertami lub zastanowić się, czy faktycznie wszystkie usługi są potrzebne. Przedłużanie umów bez zastanowienia nie jest korzystne, ze względu na to, że co rusz pojawiają się nowe oferty, dla nowych klientów i często są one bardziej opłacalne.

Postaraj się oszczędzać wodę i prąd. Świadome korzystanie z tych mediów realnie przełoży się na domowy budżet. Zamiast długich kąpieli w wannie weź szybki prysznic. Zakręcaj wodę zawsze wtedy, gdy z niej nie korzystasz, na przykład podczas golenia czy mycia zębów. Wymień żarówki na te energooszczędne. Choć ich koszt jest spory, w dłuższej perspektywie wydatek ten będzie bardzo opłacalny. Wyłączaj sprzęty elektroniczne z kontaktu, aby nie czerpały prądu na okrągło. Pobierają go nawet w stanie uśpienia! Gaś światło w pomieszczeniach, w których nie przebywasz. Poproś o dostosowanie się do nowych zasad wszystkich domowników.

Poszukiwanie oszczędności stanie się łatwiejsze, jeśli przez przynajmniej jeden miesiąc będziesz gromadzić paragony, a następnie dokonasz ich analizy. Być może okaże się, że kawa na mieście kosztowała Cię ponad 200 zł, a mogłeś po prostu wypić ją w domu.

Tylko u nas! Ekstremalne oszczędzanie dla zdeterminowanych.

Opłacaj rachunki terminowo

Jak policzyć domowy budżet.

W gąszczu wielu zobowiązań finansowych, rachunków, faktur łatwo się pogubić. Wszystko jest kwestią dobrej organizacji. Spisz wszystkie stałe wydatki, które będziesz ponosić w najbliższym czasie. Możesz gromadzić wszystkie rachunki i faktury w jednym miejscu. Kup zwykłą, tanią teczkę i umieść w niej wszystkie dokumenty. Ustaw przypomnienia w telefonie o terminach płatności.

W ten sposób unikniesz opóźnienia w płatnościach i uszczuplających budżet odsetek. Zaleganie z opłatami skutkuje naliczeniem często bardzo wysokich odsetek, a także opłatami za wystosowanie pisma o przypomnieniu o płatnościach. To przynajmniej kilkadziesiąt złotych, które można oszczędzić.

Nie bierz niepotrzebnych pożyczek

Zapożyczanie się bez konkretnego celu jest bezsensowne i przybliża do rychłego wpadnięcia w spiralę zadłużenia. Atrakcyjne oferty pożyczkowe kuszą, ale nie wszystkim należy ulegać. Jeśli faktycznie wydatek jest bardzo istotny, na przykład związany z kosztami leczenia lub zakupem niezbędnego sprzętu, lodówki czy pralki, najpierw zorientuj się, czy domowy budżet jest w stanie go udźwignąć, a także dobrze zastanów się, czy nie masz innej możliwości jego sfinansowania niż pożyczka. Przed zaciągnięciem pożyczki zapoznaj się z ofertą różnych pożyczkodawców i wybierz taką, która przesadnie nie obciąży budżetu.

Nie trać czasu. Opracuj własną tabelkę, przeanalizuj wydatki, dokonuj przemyślanych zakupów i zaplanuj domowy budżet na kolejne miesiące. Zobaczysz, jak łatwe i korzystne dla zasobności portfela jest zarządzanie wydatkami.


Chwilówki  /  Porady Finansowe  /  Nie kupuj za każdym razem Świeżaka, nie słuchaj wróżki!


Dodaj Opinie

Zostaw opinię:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do Góry