Jak sprawdzić czy jestem w BIK, KRD, ERIF? Co tam jest gromadzone?

Mężczyzna przegląda swój raport w BIK

W tym miejscu odnajdziesz wskazówki, czy widniejesz w bazie dłużników BIK. Dowiesz, czego możesz się obawiać i jakie dane są tam zawarte na twoją niekorzyść. Skorzystaj z naszych wskazówek. Przeczytanie zajmie ci około 3 minuty.

 • Prosta analiza danych w BIK jest dla każdego. Poradzisz sobie z nią bez problemu.
 • W KRD głównie wpisywani są nieuczciwi przedsiębiorcy, lub ci opóźniający się z zapłatą.
 • ERIF choć najmniej popularny, jest co raz częściej wykorzystywany przez firmy pożyczkowe.

Ubiegając się o kredyt lub chcąc zawrzeć umowę o świadczenie usług telekomunikacyjnych i multimedialnych nasze dane finansowe są weryfikowane w specjalnych rejestrach pokazujących, jakimi jesteśmy płatnikami. Praktycznie każdy słyszał o BIK — Biurze Informacji Kredytowej, KRD — Krajowym Rejestrze Długów oraz ERIF. Przyjrzyjmy się zatem, jak sprawdzić, czy nasze dane znajdują się na którejś z tych list i jakiego rodzaju dane są tam gromadzone.

Dowiedz się, czym jest czyszczenie BIK.

Nasze finanse — nasz rejestr BIK

Mylne jest twierdzenie, że do BIK trafiają wyłącznie osoby zadłużone. Wprost przeciwnie, każda osoba, która sięga po produkty finansowe, ma tam swoją historię!

Biuro Informacji Kredytowej jest firmą, która gromadzi informacje dotyczące wszystkich zobowiązań kredytowych, jakie posiadaliśmy — w bankach, a także w SKOK-ach. To nie wszystko. Znajdują się tam również informacje o twoich ratach np. za lodówkę, czy telewizor.

Na podstawie naszej historii kredytowej,  firma wystawia nam ocenę wiarygodności kredytowej (tzw. scoring), co w bezpośrednim przełożeniu oznacza, że jeśli nasze długi spłacaliśmy rzetelnie, nasz scoring jest wyższy. Analogiczne – jeśli w spłacie kredytów dopuściliśmy się opóźnień, te „potknięcia” także będą widoczne. Czy ty też miałeś problemy z regularną spłatą zobowiązań? Pomyśl przez chwilkę.

Przeczytaj, która płeć bardziej się zadłuża według KRD.

Dbaj o swój BIK!

Spłacając kredyt sumiennie, po jego zamknięciu dane znikną z BIK, ale warto zadbać, by ta historia została zachowana. Podpisując umowę kredytową trzeba zaznaczyć, by BIK przechowywał dane także po zamknięciu rachunku kredytowego. Istotną informacją dla każdego pożyczkobiorcy jest jednak fakt, że każde opóźnienie w spłacie zostawi ślad w naszej historii BIK przez okres 5 lat licząc od dnia całkowitej spłaty zobowiązania.

Informację o swojej historii w BIK można uzyskać wypełniając na stronie firmy stosowną deklarację lub też korzystając z aplikacji bankowej. Własną historię BIK można uzyskać bezpłatnie raz na pół roku.

Do sprawdzenia własnego BIK’u dzielą cię 4 proste kroki.

Sprawdź naszą opinię o pożyczce bez BIK w LoanMe.

Jak sprawdzić swój BIK?

 • Po pierwsze musisz założyć konto na stronie BIK, podać adres mailowy i zaakceptować regulamin.
 • Po drugie wybierasz konto próbne pozwalające na wygenerowanie jednego raportu lub decydujesz się na konto premium umożliwiające na wygenerowanie aż 12 raportów.
 • Krok trzeci to potwierdzenie tożsamości w wybrany przez Ciebie sposób. Możesz więc przesłać skan dowodu osobistego, użyć kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub zdecydować się na tradycyjną formę listem poleconym.
 • Ostatni, czwarty krok to generowanie profilu kredytowego.
Wygląd panelu uzytkownika po zalogowaniu w BIK

Po zalogowaniu będziesz mógł pobrać raport z BIK.

Widoczny każdy dług — rejestr KRD

Krajowy Rejestr Długów gromadzi wszystkie dane dotyczące naszych zaległości. Wystarczy więc, że zapomniałeś zapłacić w terminie opłatę czynszową, lub umknął ci termin zapłacenia mandatu, to wierzyciele mogą zadbać, byś trafił do tego rejestru. W świetle przepisów każdy może zgłosić dłużnika — innymi słowy pożyczyłeś sąsiadowi 300 złotych, masz to na piśmie, a ten nie spieszy się z oddaniem długu, możesz wpisać sąsiada na listę KRD.

Dowiedz się, jak i gdzie sprawdzisz czy masz długi.

KRD pozwala dokonać wpisu długu powyżej 200 złotych, który dotyczy osób fizycznych i powyżej 500 złotych w przypadku przedsiębiorstw. Koniecznie wierzyciel musi posiadać dokument świadczący o tym, że rzeczywiście pojawił się dług. Za sprawą KRD dłużnik nie jest już anonimowy, a tym samym każdy z nas może sprawdzić, czy dany przedsiębiorca lub osoba prywatna znajduje się na niechlubnej liście.

Rejestracja i sprawdzenie w KRD

 • Dokonać rejestracji na stronie KRD
 • Wypełnić formularz rejestracyjny
 • Potwierdzić tożsamość – należy przesłać skan dowodu osobistego
 • Po rejestracji i potwierdzeniu tożsamości należy wybrać stosowne konto.

Bezpłatne zakłada podstawowy raport dostarczany raz na pół roku nie mniej nie obejmuje on wiadomości dotyczących ilości zapytań o nasze finanse. Chcąc mieć pełny wgląd w swoje dane warto zainwestować kilkadziesiąt złotych i wykupić płatny pakiet. Tylko osoby z poprawnie i pozytywnie zweryfikowanym kontem mogą sprawdzić swój raport.

Rejestr dłużników — ERIF

ERIF jest rejestrem dłużników, w którego bazie gromadzone są dane dotyczące osób fizycznych oraz firm. W tym rejestrze zawarte są informacje na temat spłaty zobowiązań, zarówno tych regulowanych terminowo, jak i tych z opóźnieniem. Na listę możne trafić praktycznie każdy, kto ma dług powyżej 200 złotych. Jeśli zastanawiasz się, czy widniejesz w tym rejestrze, to przeanalizuj wezwania do zapłaty, które otrzymałeś. Jeśli w którymś była informacja dotycząca wpisania cię jako niesolidnego dłużnika do ERIF z pewnością tam będziesz.

W sytuacji, w której znalazłeś się na liście ERIF pamiętaj, że po spłacie zobowiązania wierzyciel ma obowiązek wykreślić cię z tej bazy w terminie 14 dni od uregulowania długu. Dobrą informacją jest fakt, że można swoją informację kredytową znacznie poprawić np. prosząc kolejnych pożyczkobiorców o zamieszczenie pozytywnej informacji o spłacie w tymże rejestrze.

Podobnie jak w przypadku BIK i KRD raport z ERIF możemy pobrać samodzielnie. Żeby sprawdzić siebie w ERIF, należy:

 • Założyć konto na stronie ERIF.
 • Uzupełnić dane osobowe i teleadresowe.
 • Podać PESEL, który jest jednocześnie loginem.
 • Uwiarygodnić konto przesyłając skan dowodu osobistego.

Bezpłatny raport przysługuje nam raz na pół roku. Natomiast jeśli w gestii zainteresowania są bliższe dane dotyczące własnej historii można wykupić konto premium na rok (opłata 12 złotych) i na bieżąco monitorować informacje.

Przeczytaj, czy jesteś w Krajowym Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych.

Chwilówki/Porady Finansowe/Jak sprawdzić czy jestem w BIK, KRD, ERIF? Co tam jest gromadzone?
Dodaj Opinie

Zostaw opinię:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Do Góry