10 zaskakujących sposobów na łatwe oszczędzanie. Wprowadź te lifehacki w życie już dziś!

Szybkie Oszczędzanie na 10 sposobów

Zastosuj te proste i skuteczne rozwiązania i zacznij w końcu oszczędzać! Niektórych z pewnością się nie spodziewasz! Przeczytanie tego poradnika zajmie ci dosłownie 3 minuty, a zyskasz wiedzę i w przyszłości dodatkowe pieniądze.

Na temat oszczędzania i finansów osobistych powstało wiele mitów oraz fałszywych przekonań. Niektóre frazesy powtarzane przy rozmowach o pieniądzach to np.:„Pieniądze szczęścia nie dają”, „Bogatemu to się i byk ocieli”, „Nie mam z czego odkładać”, „Nie mam na czym oszczędzać” i tym podobne. Na ile są twoją nieświadomością, na ile nawykiem, a na ile mniej lub bardziej świadomą przykrywką dla twojego lenistwa i niechęci do nauki?

Faktem jest, że bezpieczeństwo finansowe nie jest żadnym luksusem ani opcją dla wybranych. Na każdym etapie życia, edukacji, niezależnie od miejsca zamieszkania lub sytuacji zawodowej, możesz wprowadzić wiele małych zmian prowadzących do polepszenia twojej sytuacji materialnej, a pierwsza i najważniejsza to zmiana podejścia i myślenia o samych pieniądzach oraz oszczędzaniu! Proste? Czytaj dalej.

Zacznij od drobnych kwot pieniędzy

Uświadom sobie, że dbanie o rozsądne wydatki, drobne pomniejszanie stałych kosztów czy systematyczne odkładanie niewielkiej sumy z dochodów może przynieść ci łącznie duże efekty. Mówi się również, że “biedny dwa razy traci“. To powiedzenie wydaje się bardzo trafne, ponieważ długofalowo efekty takich działań, jak kupowanie najtańszych rzeczy (w efekcie wymienianie ich dużo częściej), dokonywanie zakupów w systemie ratalnym lub brak małego nawet zabezpieczenia finansowego na tak zwaną „czarną godzinę”, prowadzą do zaciągania kredytów i jeszcze większych kłopotów finansowych. Jak więc wyjść z zamkniętego koła „biedy”? Zacznij oszczędzać! To trudne – odpowiesz i masz rację, ale tylko tym sposobem, raz na zawsze pozbędziesz się łańcucha długów, które się za tobą ciągną! Co zatem ci proponuje?

Zapomnij o pożyczkach  i szybkiej gotówki!

Najrozsądniej w miarę możliwości powstrzymaj się od wszelkiego kredytowania i zadłużenia. To jest pierwszy krok, abyś mogła zacząć świadomie zarządzać własnym budżetem domowym i zamiast popadać w spiralę długów zaczniesz oszczędzać i odkładać pieniądze, a w kroku następnym pomnażać je i dbać o systematyczny przyrost dochodów.

Wykonaj te 2 proste ćwiczenia

Kolejną ważną kwestią jest monitorowanie ile i na co przeznaczasz swoje pieniądze. Warto, abyś włączyła arkusz kalkulacyjny i tam wprowadzała wszelkie stałe i okazjonalne wydatki. Przy okazji bardzo przemawiające może być dla ciebie ćwiczenie obliczenia ile miesięcznie/rocznie zaoszczędzilibyśmy rezygnując z niektórych nawyków konsumpcyjnych, np. palenia papierosów czy zbyt częste kupowanie jedzenia na mieście. Usiądź wygodnie w fotelu. Zamknij drzwi i odizoluj się na chwilkę od świata. Policz. Ile dziennie wydajesz na używki, lub śmieciowe jedzenie? Z czego jesteś już teraz w stanie zrezygnować? Wypisz i podlicz wydatki. Widzisz już pierwsze oszczędności?

Sprawdź nasz poradnik o oszczędzaniu na jedzeniu.

Drugim ćwiczeniem może być dla ciebie podobna kalkulacja, ile pieniędzy mogłabyś za kilka/kilkanaście lat przy drobnej zmianie odkładania miesięcznie kwot 100 zł/200 zł na konto oszczędnościowe zaoszczędzić? Czy jesteś w stanie odłożyć kilkadziesiąt złotych miesięcznie? Pomyśl na ten temat.

Podarunek pieniędzy, wynikających z systematycznego oszczędzania

Sama podaruj sobie pieniądze. Wystarczy, że zaczniesz regularnie oszczędzać, a upominek może być tak miły, jak ten miś.

Dam ci zadanie – naucz się oszczędzania!

Kiedy już wyszłaś z długów oraz ograniczyłaś nieprzemyślane decyzje konsumpcyjne, na koncie oszczędnościowych powoli acz systematycznie przybywa ci funduszy. Poprawa kondycji finansowej i poczucie, że masz budżet domowy pod kontrolą będzie nagrodą za mniejsze i większe wyrzeczenia oraz podjęte przez ciebie kroki ku stabilizacji finansowej. Zanim zdobędziesz wiedzę potrzebną do inwestowania i pomnażania pieniędzy, musisz nauczyć się oszczędzać, aby stworzyć swój kapitał wyjściowy.

Przeczytaj, jak oszczędzać na eksploatacji samochodu.

10 prostych porad na błyskawiczne oszczędzanie – moja lista!

Zmiana niektórych nawyków będzie bardzo prosta – wystarczy, że sobie uświadomićsz swoje dotychczasowe błędy i ich konsekwencje. Niektóre kroki się u ciebie nie sprawdzą, a niektóre będą po prostu trudne, ale warte twojego wysiłku. Oto 10 pomysłów, które pomogą ci w łatwym i szybkim oszczędzaniu i wprowadzaniu dobrych nawyków. Wydrukuj je sobie i od czasu do nich zaglądaj. Gdy stwierdzisz, że już te lifehacki skutecznie wdrożyłaś w życie, po prostu je skreśl! Będzie ci łatwiej.

Wyeliminowanie wielu „drobnych” wydatków, jeden batonik to rzeczywiście tylko 2 złote, tak samo nie wydaje się dużym wydatkiem jedno wyście na piwo, jedno czasopismo i „małe” zakupy w galerii handlowej. Te wszystkie wyjątkowe, jednorazowe i drobne przyjemności mogą jednak znacznie uszczuplić portfel. Na skalę miesiąca ograniczenie zakupów spontanicznych, pod pływem chwili, czy na poprawę humoru, może przynieść oszczędności nawet około kilkuset złotych lub więcej.

 1. Zmiana stałych kosztów wszelkiego typu abonamentów, media, telewizja, telefonia, zużycie wody czy prądu.
 2. Zmiana środka komunikacji. Częstsze korzystanie z komunikacji miejskiej, roweru czy zamiana samochodu albo montaż instalacji gazowej.
 3. Zmniejszenie ilości używanych kosmetyków lub znalezienie tańszych o podobnych składach i działaniu.
 4. Ograniczenie zakupów odzieży, korzystanie z wymian ubrań lub zakup dobrej jakości odzieży używanej.
 5. Porównywanie ofert i korzystanie ze zniżek, kuponów rabatowych, programów lojalnościowych i ofert outletów.
 6. Nie wyrzucaj zbędnych ubrań, przedmiotów, makulatury, zbieraj puszki – wszystko to możesz sprzedać w skupach lub wystawiając na bezpłatnych serwisach aukcyjnych. Zastosuj się do zasady declutter przy oszczędzaniu.
 7. Pytaj o zniżki, rabaty lub lepsze warunki podczas zakupów czy podpisywania nowych umów, naucz się negocjować.
 8. Wypróbuj używania octu, sody oczyszczonej czy innych tanich, a skutecznych produktów zamiast chemii gospodarczej.
 9. Często są tak samo lub bardziej skuteczne jak drogie gotowe detergenty dostępne w sklepach.
 10. Myśl z wyprzedzeniem o wszelkich wydatkach. Zakup prezentów świątecznych przed sezonem lub biletów lotniczych z wyprzedzeniem mogą uchronić przed przepłaceniem.

Na koniec dla takich wytrwałych czytelników, jak ty  – niespodzianka!

Wystarczy zmiana podejścia do kwestii finansów osobistych i oszczędzania, a także zmiana zaledwie kilku nawyków, abyś mogła cieszyć się systematycznymi oszczędnościami i finansowym buforem bezpieczeństwa. To takie proste, a przynosi i satysfakcje i korzyści finansowe. Jesteś gotowa, na zmianę swojego życia i na oszczędzanie? A może interesuje cię jeszcze moje sekrety na temat oszczędzania, które nie znajdziesz na innych portalach internetowych? Oto moja niespodzianka dla ciebie – link do porad na temat wskazówek, jak zaoszczędzić np. nawet 1000 zł w ciągu roku na wodzie!

Sprawdź mój autorski i niepowtarzalny poradnik na temat ekstremalnego oszczędzania, i zacznij odkładać nawet do 3-4 tysięcy zł w skali całego roku! Przeczytaj również dodatkowe 5 wskazówek, jak nie trwonić pieniądze.

 

Autor publikacji:

Redaktor naczelny Crediteo.pl – Kamil Kondel

Chwilówki/Porady Finansowe/10 zaskakujących sposobów na łatwe oszczędzanie. Wprowadź te lifehacki w życie już dziś!
Przeczytaj także:
 • Oszczędzanie na rzuceniu palenia – może być przyjemne!
 • Dodaj Opinie

  Zostaw opinię:

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  Do Góry