Ustawa antylichwiarska przeszła w Sejmie!

sejm o ustawie antylichwiarskiej

Sejm przyjął ustawę regulującą sektor pozabankowy w Polsce. Wszystkie firmy pożyczkowe będą musiały dostosować się do zmian w przepisach, bez wyjątków.

Ustawa antylichwiarska przegłosowana. Posłowie prawie jednomyślnie zagłosowali za jej obecnym kształtem, którą ostatecznie wypracowała 2 lipca 2015 r. sejmowa podkomisja finansowa. Właśnie wtedy, jak już wspominaliśmy, zaproponowano poprawkę, aby w poczet wszystkich kosztów wliczyć również obsługę domową.

Ustawa nakłada na firmy pozabankowe kaganiec odsetkowy, wynoszący 25 proc. kwoty pożyczki plus 30 proc. kwoty pożyczki w skali roku. Pożyczając np. 500 zł, przy obecnej stopie lombardowej (10%), prowizja dla firmy wyniesie maksymalnie 140 złotych.

Jeden z nowych zapisów ograniczy również rolowanie bez końca pożyczek. Firmom przestanie się to po prostu opłacać. Ponadto w ramach limitu będą liczone koszty opłaty przygotowawcze i windykacyjne.

Procedura ustawodawcza przewiduje przesłanie ustawy do Senatu. Senatorowie mogą przyjąć ustawę antylichwiarską bez zmian, zgłosić poprawki lub odrzucić w całości. W razie przyjęcia, ustawa trafi do prezydenta, który ma 21 dni na jej podpisanie.

ZPP składa doniesienie do prokuratury!

Zdaniem Związku Przedsiębiorstw i Pracodawców mogło dojść do nacisków, podczas prac nad ustawą. Więcej na ten temat: tutaj.

Chwilówki/Aktualności/Ustawa antylichwiarska przeszła w Sejmie!
Przeczytaj także:
  • Leszczyna: walka między Providentem a firmami pożyczkowymi mnie nie interesuje!
  • Prawie połowa firm pożyczkowych zniknie z rynku! Raport ZPP
  • ZFP ostrzegł rząd, a on i tak swoje!
  • Dodaj Opinie

    Zostaw opinię:

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Do Góry