Wrześniowe wydatki Polaków. Jak sobie z nimi poradzić?

Wydatki Polaków we wrzesniu

Wrzesień był dla wielu rodziców dzieci w wieku szkolnym miesiącem intensywnych wydatków. Wyprawki szkolne, ubezpieczenia, opłaty na komitet rodzicielski oraz zakup ubrań na jesień mocno nadwyrężyły domowe budżety Polaków. Jak radzić sobie z takimi wydatkami?

Wyprawki szkolne

Ceny wyprawek kształtowały się różnie i zależały głównie od wieku pociechy. W najlepszej sytuacji byli rodzice dzieci uczęszczających do pierwszej, drugiej i czwartej klasy szkoły podstawowej oraz pierwszej klasy gimnazjum, którzy ze względu na reformę podręcznikową, nie musieli martwić się o książki dla swoich dzieci – płacili jedynie za podręczniki do przedmiotów nieobowiązkowych. W gorszej sytuacji byli rodzice dzieci uczęszczających do pozostałych klas.
„Sfinansowanie wyprawki szkolnej to dla wielu rodzin spore wyzwanie. W tym roku średni jej koszt w przeliczeniu na jedno dziecko wyniósł ok. 700 złotych. Niektórym udało się zaoszczędzić, część rodziców skorzystała natomiast z pożyczki, aby wyposażyć pociechę we wszystkie niezbędne przybory szkolne” – mówi Łukasz Kuleta, Marketing Country Coordinator w Ferratum Bank.

Komitet rodzicielski, ubezpieczenie…

Wyprawka szkolna to nie tylko podręczniki. Tornistry, zeszyty, przybory szkolne a także strój sportowy pochłonęły ok. 260 zł, które rodzice musieli wygospodarować w domowym budżecie. Do tego należy doliczyć ubezpieczenie dziecka oraz składki na komitet rodzicielski, najczęściej zamykające się w przedziale 70-80 złotych. Większość rodziców zapisała dodatkowo swoją pociechę na korepetycje lub kurs języka obcego, wydając miesięcznie na ten cel nawet 150 złotych.

Polecamy: Opinie o Ferratum Bank

Ubrania na jesień

Szkolne wyprawki to nie jedyne wydatki gospodarstw domowych we wrześniu. Zmiana pory roku wymusza na rodzicach również zmianę garderoby najmłodszych. Ciepłe płaszcze, kurtki, swetry i obuwie zdecydowanie nie należą do najtańszych. 350 zł to minimum, jakie rodzice wydadzą jesienią na ten cel.

Przeczytaj również: 300 zł na wyprawkę do szkoły a pożyczka. Jak zdobyć pieniądze? Czy jest sens jeszcze brać kredyt?

Jak radzić sobie z takimi wydatkami?

„Najlepszym sposobem na poprawę kondycji domowych finansów jest oszczędzanie. Odkładanie chociażby 100 zł miesięcznie pomoże zniwelować problem z wygospodarowaniem środków na wrześniowe wydatki, tym samym odciążając znacznie domowy budżet” – dodaje Kuleta.

Szkolne wydatki Polaków - infografika

źródło: materiały prasowe Ferratum

 

Chwilówki/Aktualności/Wrześniowe wydatki Polaków. Jak sobie z nimi poradzić?
Przeczytaj także:
  • Pozbywamy się szybko długów! Ekstremalne oszczędzanie z Crediteo.pl
  • Dodaj Opinie

    Zostaw opinię:

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Do Góry