Sąd Najwyższy o projekcie “ustawy antylichwiarskiej”: Wymaga korekty

Opinia Sądu Najwyższego o projekcie nowej ustawy antylichwiarskiej

Przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt regulujący działalność branży pozabankowej został zaopiniowany przez Sąd Najwyższy. Zdaniem organu, obniżenie maksymalnych kosztów pozadsetkowych może przynieść zgubne skutki dla całego sektora pożyczkowego.

Prezes Sądu Najwyższego Stanisław Zabłocki, w przesłanej opinii uważa, że podmiotom finansowym udzielającym tzw. pożyczek chwilówek, może grozić utrata rentowności. Dodatkowo stawia w wątpliwość sens dalszego regulowania, gdy od wejścia wcześniejszej ustawy minęło zaledwie kilka miesięcy.

Sąd Najwyższy zauważa, że możliwym skutkiem wejścia nowej ustawy, będzie rozrost szarej strefy. Wskazuje również na mniejsze wpływy dochodowe do budżetu państwa i wpływów do ZUS.

W dalszej części możemy przeczytać na temat propozycji rozwiązań prawnych, regulujących działalność pożyczkową i skutków ich wejścia w życie.

Podsumowując, Sąd Najwyższy pozytywnie ocenia projekt, niemniej wskazuje na istotne korekty, w tym przede wszystkim związane z kosztami pozaodsetkowymi.

Kolejna ustawa a branża

Projekt nowej ustawy antylichwiarskiej, choć jeszcze nie trafił do Sejmu, już wywołuje wielkie emocje. Związek Firm Pożyczkowych alarmuje, że gdyby ustawa weszłaby w takim kształcie, wyeliminowałaby z rynku legalnie działające firmy pożyczkowe.

Dalej w swojej opinii poszedł Cezary Kaźmierczak prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, który w rozmowie z Marcinem Piasecki w programie “RzeczoBiznesie”, snuje czarne wizje i mówi wprost o mafii i chłopcach w dresach. Jego zdaniem, mogą oni skutecznie wypełnić nisze po firmach pożyczkowych, po wejściu w takim brzmieniu ustawy.

Z kolei KNF zwraca uwagę, na fakt nieskończonych łańcuszków pośredników, również oferujących tzw. refinansowanie pożyczek, których działalność w tym zakresie budzi wątpliwości, a nie została uwzględniona w projekcie.

Projektodawca ma teraz czas na zapoznanie się z opiniami i odniesienie do nich. Jaki ostatecznie kształt nabierze nowa ustawa antylichwiarska? Na to odpowiedź na to pytanie będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Wiele wskazuje jednak, że można ona ulec jeszcze zmianie. Branża pożyczkowa liczy przede wszystkim na złagodzenie najbardziej kontrowersyjnych punktów.

ilustracja: Wikipedia

Źródło: https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/12292908/12397488/12397491/dokument267600.pdf


Chwilówki  /  Aktualności  /  Sąd Najwyższy o projekcie “ustawy antylichwiarskiej”: Wymaga korekty


Dodaj Opinie

Zostaw opinię:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do Góry