Ministerstwo Finansów – pożyczki do 55% na rok

ustawa antylichwiarska przygotowana przez Ministerstwo Finansów

Koniec dodatkowych opłat. Według nowej propozycji MF, maksymalny koszt pożyczek ma wynieść 55 procent.

Obecnie wiele firm pożyczkowych omija obowiązującą ustawę wliczając np. obsługę domową, czy opłaty związane z uruchomieniem pożyczki. Taki proceder ma się skończyć. W myśl nowej ustawy, pożyczkobiorca zapłaci do 40% w przypadku pożyczki półrocznej i 55% na rok.

Ustawodawca zakłada kaganiec na te firmy, które w dodatkowych opłatach najwięcej kombinują. Ma to z jednej z strony odsiać nieuczciwe firmy pożyczkowe, a z drugiej lepiej chronić konsumenta. Oczywiście zmiany dotkną głównie pożyczkodawców, działających w segmencie tzw. “chwilówek”. Jest to druga wersja, zwanej przez media “ustawy antylichwiarskiej“. Przypomnijmy, że już jej pierwsza wywołała oburzenie.

Zmieniony projekt ponownie trafi do konsultacji. Zakładając, że nie wróci on z zastrzeżeniami do MF, posłowie powinni się się nim zająć już na przełomie marca i kwietnia.

Polski rynek pożyczek online to łakomy kąsek dla wielu firm z kapitałem zagranicznym. Swój debiut zapowiedział już koreański APRO, jak i afrykański Bro Business Trust. Krążą plotki o znanej amerykańskiej spółce. Tylko czy przysłowiowy “bat” w postaci nowej ustawy nie ostudzi ich zapały?

Najwięksi gracze, którzy są obecni na naszym rynku, jak Vivus czy Wonga już dywersyfikują swoją działalność. Pojawia się co raz to więcej ofert z systemem ratalnym, który ma im zapewnić miękkie lądowanie po wejściu ustawy. Reszta peletonu musi jak najszybciej zmienić swoją strategię, bo inaczej wypadnie z gry.

Chwilówki/Aktualności/Ministerstwo Finansów – pożyczki do 55% na rok
Dodaj Opinie

Zostaw opinię:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Do Góry