BIG-i będą wymieniać się dłużnikami?

nowela ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych

Ministerstwo Gospodarki skierowało do konsultacji społecznych projekt założeń noweli ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.

Projekt zakłada m.in. możliwość wpisania dłużnika przez osoby fizyczne. Do tej pory, do BIG-ów nieuczciwych kontrahentów, jak i osoby fizyczne zgłaszali przedsiębiorcy. Kwestią sporną jest czas widnienia informacji w rejestrze w momencie, gdy dług uległ przedawnieniu. Projekt przewiduje okres 12 miesięcy. Organizacje stojące po stronie konsumentów, proponują aby taka osoba została wykreślona w momencie przedawnienia. Po drugiej stronie stoją organizację pracodawców, którzy sugerują aby taki wpis istniał znacznie dłużej niż rok.

Zgodnie z projektem, BIG-i miałyby automatycznie usuwać wpis po upływie przedawnienia z wyjątkiem sytuacji, w której wierzyciel udowodni, że przedawnienie uległo przerwaniu. Ponadto dłużnik mógłby zakwestionować informację wpisaną przez wierzyciela, a to czy wpis jest słuszny rozstrzygałby BIG. Konfederacja Lewiatan kwestionuje zasadność rozstrzygania sporów przez BIG-i argumentując, że są to instytucje prywatne. Sugeruje, że tego typu spory powinny rozwiązywać sądy powszechne.

Przeczytaj o tym, jak detektywi odnajdują dłużników.

Organizacje pracodawców pozytywnie z kolei oceniają propozycję, aby BIG-i miały dostęp do informacji o zaległościach, w urzędach, czy w płatnościach podatkowych.

Projekt zakłada ujednolicenie raportów z BIG-ów. Do tej pory np. firmy pozabankowe sprawdzały potencjalnych klientów osobno, w każdej bazie rejestru dłużników. Ministerstwo Gospodarki proponuje, aby BIG-i współpracowały ze sobą a wnioskodawca otrzymał jeden raport. Podaje również cenę takiego raportu, który wyniósłby maksymalnie 120 złotych.

W naszej ocenie niejasna jest propozycja rozstrzygająca słuszność wpisania dłużnika do bazy BIG-ów. Obarczenie biur tym dodatkowym zadaniem, może przysporzyć instytucjom dodatkowej pracy. Przy paru wnioskach nie powinno być z tym problemu. Z kolei, przy dużej liczbie zakwestionowanych wpisów, BIG-i będą uwikłane prawdopodobnie w prywatne spory, które powinien rozstrzygać sąd. Projekt nie wyjaśnia ani nie wskazuje, jak BIG-i mają sobie z tym poradzić.

Chwilówki/Aktualności/BIG-i będą wymieniać się dłużnikami?
Przeczytaj także:
  • Jak sprawdzić czy jestem w BIK, KRD, ERIF? Co tam…
  • ERIF – rośnie liczba raportów dla firm pozabankowych
  • Dodaj Opinie

    Zostaw opinię:

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Do Góry