300 zł na wyprawkę do szkoły a pożyczka. Jak zdobyć pieniądze? Czy jest sens jeszcze brać kredyt?

szkolna wyprawka a program rządowy dobry start+

Z tego artykułu dowiesz się jakich procedur powinieneś dopełnić, aby skorzystać z zaproponowanej przez rząd dopłaty. Czy w ogóle Twoje dziecko kwalifikuje się do otrzymania obiecywanych środków finansowych? Co zrobić, kiedy przyznane środki są niewystarczające na pokrycie wszystkich wydatków związanych z zakupem niezbędnych artykułów dla dziecka do szkoły? 300 zł na wyprawkę szkolną a pożyczka. Czy to ma jeszcze sens?

Zasady programu rządowego Dobry Start 300+

Rządowy program, zapowiadany przez premiera, Mateusza Morawieckiego, zaczął obowiązywać. Już od 1 lipca 2018 roku można składać wnioski na przyznanie dodatkowego wsparcia finansowego związanego z wyprawką szkolną dla dziecka.

Przeglądasz w Internecie artykuły i nie potrafisz się odnaleźć w ich treści? Postaramy Ci się przejrzyście wyjaśnić wszystkie zasady nowego programu, aby nie było wątpliwości i abyś na czas mógł otrzymać dodatkową gotówkę.

Zasady programu Dobry Start w skrócie

Najistotniejsze zasady programu Dobry Start w pigułce prezentują się następująco:

  • Świadczenie w wysokości 300 zł ma charakter jednorazowy, zatem możesz je otrzymać raz w roku, z przeznaczeniem na rozpoczynający się rok szkolny.
  • Na wypłacenie dodatku mogą liczyć uczniowie do 18 roku życia, a w szczególnych przypadkach do ukończenia 20 lub 24 roku życia. Najdłużej na finansowe wsparcie mogą liczyć dzieci niepełnosprawne.
  • Pamiętaj! Jeśli nie złożysz wniosku, nie otrzymasz pieniędzy. Dokumenty możesz składać już od 1 lipca drogą elektroniczną: poprzez stronę Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl lub poprzez bankowość elektroniczną, czyli na stronie banku, w którym posiadasz konto osobiste. Od 1 sierpnia będzie to możliwe drogą tradycyjną, czyli możesz to załatwić w swoim urzędzie miasta, gminy, a także w ośrodku pomocy społecznej.
  • Wnioskodawcą możesz być tylko wówczas, jeśli jesteś rodzicem, opiekunem prawnym.
  • Program Dobry Start nie przewiduje kryterium dochodowego, także nie jest ważne to, ile zarabiasz. Nie potrzebujesz do tego celu zaświadczeń o zarobkach.

Kiedy nie masz szans na otrzymanie pieniędzy?

Program nie obejmuje przyznawania środków finansowych dla dzieci, które uczęszczają do przedszkola, dzieciom z zerówki, a także dzieciom, które ukończyły 18-ty rok życia i dopiero wówczas rozpoczęły naukę np. w szkołach dla dorosłych, nie kontynuując jej w standardowy sposób.

Czy świadczenie 300+ jest opodatkowane?

Świadczenie otrzymywane z tytułu programu Dobry Start nie jest opodatkowane, a zatem po pierwsze nie wlicza się do Twojego rocznego dochodu, po drugie nie otrzymasz pomniejszonej sumy o jakiekolwiek potrącenia, a po trzecie nie podlega ono egzekucji komorniczej. Jest to zatem suma, którą możesz w całości rozdysponować na niezbędne wydatki szkolne.

program dobry start+

Program rządowy pomoże wszystkim osobom, które do tej pory pożyczali drobne sumy pieniędzy na podręczniki szkolne dla swoich dzieci.

Ile tak naprawdę kosztuje bezpłatna edukacja? Czy rządowy dodatek w wysokości 300 zł na to wystarczy?

Początek roku szkolnego to nie tylko zakup podręczników, wielu zeszytów ćwiczeń, których Twoje dziecko nie otrzyma za darmo i zeszytów do notowania na lekcjach. W wielu przypadkach wydatki są dużo większe, związane z potrzebą przygotowania przestrzeni do odrabiania lekcji i nauki pociechy. Często mieszkanie, pokój dziecięcy wymaga przeprowadzenia remontu, aby takie miejsce stworzyć. Trzeba zakupić niezbędne meble, takie jak biurko, krzesło, pojemne szafki do przechowywania szkolnych artykułów.

Początek roku szkolnego to także wiele dodatkowych opłat. O ich wysokościach najczęściej nauczyciel informuje na zebraniu szkolnym, które odbywa się w niedalekim terminie od rozpoczęcia roku szkolnego. Obowiązkowe ubezpieczenie, opłata na komitet rodzicielski, składki na fundusz klasowy, zaliczki lub wpłaty na planowane w roku szkolnym wycieczki, które jednak najczęściej odbywają się już we wrześniu, po to, aby dzieci się zintegrowały i aby w trakcie roku szkolnego nie dezorganizować trybu nauki. W młodszych klasach pojawiają się także wydatki na fluoryzację, czy też artykuły toaletowe dla dzieci. To nie koniec listy wydatków. Jeśli planujesz posyłać dziecko na obiady w szkolnej stołówce, musisz liczyć się z dodatkowym wydatkiem z tym związanym.

Wszystko to sprawia, że wydatki kumulują się w jednym okresie. Najczęściej trzeba je pokryć z jednej pensji, co nie zawsze jest możliwe. Tak naprawdę po pierwszym zebraniu szkolnym masz prawo przestać wierzyć, że edukacja w naszym kraju jest darmowa.

Kiedy otrzymasz dodatek 300 zł?

Musisz pamiętać o tym, że pieniądze w kwocie 300 zł mogą zostać wypłacone dużo później niż rozpocznie się rok szkolny. Najlepszymi miesiącami na składanie wniosku jest lipiec i sierpień, ale nawet gdy wtedy złożysz wniosek, nie masz gwarancji na otrzymanie pieniędzy przed początkiem roku szkolnego. Pieniądze otrzymasz bowiem nie później niż 30 września. Kiedy zaś nieco spóźnisz się ze złożeniem wniosku i wpłynie on dopiero we wrześniu lub w październiku, to pieniądze mogą się pojawić na Twoim koncie dopiero w ciągu dwóch miesięcy.

Dowiedz się, czy możesz wziąć pożyczkę, gdy masz jedynie świadczenie 500+.

300 zł na wyprawkę szkolną a pożyczka

Wrzesień obfituje w naprawdę spore wydatki i nawet otrzymanie 300 zł przed rozpoczęciem roku szkolnego czy też przed pierwszym zebraniem klasowym nie rozwiązuje problemu. Poprzedzające okres roku szkolnego wakacje i wydatki związane z urlopem nie sprzyjają odkładaniu pieniędzy i oszczędnościom na zakup szkolnej wyprawki. Dzieci chciałyby mieć atrakcyjne zeszyty i przybory szkolne, a to niestety kosztuje. 300 zł może nie wystarczyć. Co zrobić, kiedy przyznane środki są niewystarczające na pokrycie wszystkich wydatków związanych z zakupem niezbędnych artykułów dla dziecka do szkoły? Pożyczanie pieniędzy od rodziny nie jest najlepszym pomysłem. Relacje, nawet najlepsze, mogą przez ten fakt znacząco się pogorszyć. Często też nie mamy w najbliższym otoczeniu osób, od których można pożyczyć większą sumę pieniędzy.

Rozwiązaniem, wartym rozważenia, są pożyczki. Obecnie dostępne są naprawdę wygodne sposoby na bezpieczne i korzystne zaciąganie pożyczek. Instytucje finansowe rozumieją cele pożyczki i często już pod koniec wakacji przygotowują specjalną ofertę na pożyczki na wyprawki szkolne. Taka pomoc w postaci dodatkowego zastrzyku gotówki jest nieoceniona. Nie brakuje atrakcyjnych ofert, często możesz zapoznać się z nimi przez Internet, nie wychodząc z domu i rozważyć na spokojnie potrzebną sumę pieniędzy. Wygodne raty ułatwią pokrywanie zobowiązania finansowego. W ciągu roku szkolnego szybko spłacisz zaciągniętą pożyczkę i nie nadszarpniesz zbyt mocno jednorazowo domowego budżetu. Dzieci, rozpoczynając rok szkolny, często bardzo przeżywają tę sytuację. Chciałyby nie być gorsze w szkole tylko z tego powodu, że brakuje w ich domu pieniędzy na wymagane pomoce szkolne lub wycieczki.

300 zł na szkolne wydatki a  limit kredytowy na koncie osobistym w banku

Tańszym rozwiązaniem może być uruchomienie przez osobę zainteresowaną limitu kredytowego w jego koncie osobistym. Bank, który prowadzi nasz rachunek ROR przyznaje dodatkową kwotę, podpiętą do konta, po którą możemy sięgnąć w gorszej sytuacji finansowej.

W takim przypadku odsetki naliczane są od wykorzystanej kwoty, a nie od przyznanego limitu. Oprocentowanie także zazwyczaj jest niższe i w zależności od banku wynosi 15-16 %.

Tego rodzaju wyjście jest odpowiednie dla osób zdyscyplinowanych, ponieważ bank nie wyznacza comiesięcznych rat,a a zadłużeniem zmniejsza się w miarę spłaty środków. W miesięcznej pensji powinniśmy samodzielnie wyznaczyć określoną kwotę, która zostanie przeznaczona na spłatę zadłużenia. Bank za uruchomienie limitu pobiera prowizje wynoszącą 1-2 % wysokości limitu.

Czy karta kredytowa na wyprawkę szkolną to dobre rozwiązanie?

Jeśli jesteś w stanie bardzo szybko spłacić swoje zadłużenie, możesz zdecydować się jeszcze na kartę kredytową. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, które posiadają „ plastikowy pieniądz”.

Karty kredytowe umożliwiają skorzystanie z około 55 dni okresu bezodsetkowego. Możesz więc skredytować wyprawkę, a zobowiązania wobec banku spłacić z kolejnej pensji. Jeśli spłacisz wszystko w terminie, nie zostaniesz obciążony kosztami odsetkowymi.

Przeczytaj: Karta kredytowa AXI.

W przypadku kiedy nie zdążysz terminowo spłacić zadłużenia, bank  zacznie doliczać standardowe oprocentowanie. Maksymalnie, odsetki mogą sięgać 20%- i takie wysokości odsetki występują w większości banków. Istnieją oczywiście wyjątki, kiedy oprocentowanie jest niższe.

Niektóre z banków mają do zaoferowania karty kredytowe, umożliwiające rozłożenie dużego zakupu na raty. W takich przypadkach stosowane jest niższe o połowę oprocentowanie dla kredytowanej transakcji. Tego rodzaju oferty mają np.:

  • Getin Bank;
  • MultiBank;
  • BZ WBK;
  • Polbank EFG itp.

W takich przypadkach wystarczy, że dokonasz zakupu na określoną przez bank kwotę minimalną i zgłosisz w przeciągu kilku dni chęć rozłożenia zakupu na kilka rat.

Poznaj naszą recenzję: karta Trzynastka.

Wyprawka szkolna a kwestia jej sfinansowania

Jeśli jesteś zainteresowany skredytowaniem wyprawki szkolnej dla Twoich pociech, powinieneś w pierwszej kolejności skorzystać z rządowego programu Dobry Start, a potem z ofert banków. Niezależnie od tego, jaką formę wsparcia wybierzesz, za wyjątkiem programu rzadowego musisz pamiętać o dodatkowych kosztach. Pieniądze wydane przez Ciebie na odsetki bankowe – możesz spożytkować na materiały szkolne dla dziecka.

Ilustracje: www.mpips.gov.pl, pixabay


Chwilówki  /  Aktualności  /  300 zł na wyprawkę do szkoły a pożyczka. Jak zdobyć pieniądze? Czy jest sens jeszcze brać kredyt?


Dodaj Opinie

Zostaw opinię:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do Góry