Kiedy firma windykacyjna postawi Cię przed sądem?

Działania windykacyjne a skierowanie sprawy do sądu

Działania windykatora nie pozwalają Ci normalnie żyć? Zastanawiasz się, kiedy firma windykacyjna postawi Cię przed sądem? Ten poradnik jest dla w sam raz dla Ciebie. Przeczytanie zajmie Ci 2 minuty.

Nie każdy pożyczkobiorca jest w stanie skrupulatnie spłacać swój dług. Czasem zdarzają się potknięcia, zwłaszcza gdy nie chodzi o pojedynczy dług. Istotne kłopoty pojawiają się, gdy długi przejmuje firma windykacyjna.

Jak przebiega windykacja? Etapy windykacji

Windykacja polega na dochodzeniu swoich praw do rzeczy lub zapłaty w sposób określony przepisami. Celem działań windykacyjnych jest wyegzekwowanie spłaty zadłużenia. Odbywa się to na dwa sposoby:

  • polubowny,
  • na drodze sądowej.

Metody polubownego działania firm windykacyjnych są różne. Niektóre z nich to istotne formy nacisku, do stosowania których takie podmioty nie są uprawnione.

Przeczytaj listę instytucji, która pomoże ci w walce z windykatorem.

Warto wiedzieć, że kompetencje windykatora nie są tak daleko idące, jak komornika sądowego. Dłużnik powinien znać swoje prawa, a także wiedzieć, na co może pozwolić sobie ścigający go windykator. Jeszcze kilka lat temu, przed przyjęciem nowelizacji zmieniającej przepisy ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym, firmy windykacyjne nieprędko kierowały sprawy dłużników do sądu. Korzystały z możliwości zarobkowania na przeciąganiu sprawy. Ich najistotniejszym źródłem zarobku były różne opłaty związane z windykacją, koszty monitów listownych, telefonicznych czy tych SMS-owych, przypominających dłużnikowi o długu. Sumy tych opłat niejednokrotnie przewyższały kwotę pożyczki. Takie praktyki zostały jednak ukrócone za sprawą przyjęcia “ustawy antylichwiarskiej” i aktualnie maksymalne opłaty i odsetki za opóźnienie w spłacie pożyczki nie mogą być wyższe niż sześciokrotność stopy lombardowej kredytu NBP. Z uwagi na fakt, że tym samym firmy windykacyjne straciły możliwość dodatkowego zarobku na swoich klientach, zdecydowanie częściej i szybciej przekazują sprawy do sądu.

Dowiedz się, czego nie może robić windykator.

Ugoda z firmą windykacyjną, czyli polubownie lub za kraty?

Polubowna możliwość pozbycia się zadłużenia to tzw. ugoda. Zanim sprawa trafi na drogę sądową i dojdzie do egzekucji komorniczej, to właśnie na etapie polubownym, masz możliwość uniknięcia większych kosztów, kłopotów i niepotrzebnych nerwów.

Pamiętaj, że w sytuacji, kiedy Twój dług trafi do sądu i ten uwzględni powództwo, to dług powiększy się o koszty sądowe oraz koszty procesowe za profesjonalnego pełnomocnika i opłatę od pełnomocnictwa. Co więcej, koszty będą się mnożyć, gdyż od nowego roku obowiązuje inny przelicznik kosztów komorniczych, a po złożeniu wniosku egzekucyjnego do komornika nie uchronisz się od kolejnych opłat.

Poznaj nasze wskazówki, jak możesz sobie szybko poradzić z windykatorem.

Nowe ustawy, które weszły w życie, w tym “ustawa o komornikach sądowych i egzekucji” oraz “ustawa o kosztach komorniczych”, nakreśliły nowe wytyczne. Koszty komornicze nie są już wyliczane na podstawie średniego wynagrodzenia, są natomiast uzależnione od wysokości długu i nakładu pracy komornika. Komornik z kolei ma większe prawa – może np.zająć Twój zwrot podatku

Ugoda to szansa na wynegocjowanie korzystnych dla Ciebie warunków spłaty długu. Bez względu na okoliczności, które doprowadziły Cię do tego, że znalazłeś się w takiej, a nie innej sytuacji, warto podjąć rozmowy z windykatorem, by ten opracował dla Ciebie plan spłaty, dzięki któremu możliwe będzie pozbycie się zadłużenia. Jeśli faktycznie zaniechasz działania i firma windykacyjna będzie nieskuteczna w swoich działaniach, to w końcu skieruje sprawę do sądu. Bez wyroku sądu windykator nie może, z punktu widzenia prawa, zmusić Cię do zapłaty. Istotna jest Twoja dobrowolna zgoda na uregulowanie należności. Jedynie orzeczenie sądowe jest podstawą do przymusowej egzekucji długu.

Zapoznaj się z naszymi wskazówkami, co zrobić, gdy firma windykacyjna cię straszy telefonami.

Termin skierowania sprawy do sądu w praktyce

Termin skierowania sprawy do sądu przez firmę windykacyjną nie został precyzyjnie określony. W praktyce, jak już wspomnieliśmy, wydłużanie procesu windykacji wobec konkretnego dłużnika przestało być tak opłacalne, jak miało to miejsce jeszcze kilka lat temu.

Mimo to do tej pory niektóre firmy w ogóle nie wchodzą w spór sądowy i w przypadku bezskutecznego procesu windykacyjnego dokonują cesji wierzytelności, co oznacza nic innego, jak odsprzedanie długu dalej, innej firmie. Niektóre firmy windykacyjne kierują wniosek do sądu po trzech miesiącach, inne z kolei po roku czy dopiero po okresie dwóch lat. Sposób postępowania uzależniony jest w głównej mierze od tego, czy windykator działa jako pełnomocnik wierzyciela i czy ten kupił dług. Większość firm ma jednak na uwadze to, by roszczenie o zapłatę nie uległo przedawnieniu. Na podstawie nowelizacji Kodeksu Cywilnego, którego przepisy zaczęły obowiązywać 9 lipca 2018 roku, skrócono podstawowy okres przedawnienia roszczeń. Jeśli uznasz dług, który uległ przedawnieniu, nie będzie odwrotu. Jeśli z kolei ustalisz, że takie przedawnienie dotyczy Twojego długu, masz szansę na uchylenie od jego zapłaty.

A może doszło do przedawnienia roszczenia?

W obliczaniu przedawnienia roszczenia istotne jest to, czy nie doszło do przerwania biegu terminu przedawnienia. Taka sytuacja ma miejsce wskutek wytoczenia powództwa, zawezwania do próby ugodowej, wszczęcia mediacji, wszczęcia egzekucji oraz uznania długu. Jeśli dojdzie do cesji wierzytelności, bieg terminu przedawnienia roszczenia nie zostaje przerwany.

Jak sobie poradzić z długiem?

Brak pieniędzy na spłatę długu - co zrobić

Gdy nie masz gotówki w portfelu, trudno poradzić sobie z zadłużeniem. Są na to jednak sposoby. Na samym końcu poradnika, daliśmy ci link do naszego wyjątkowego poradnika, jak dzięki oszczędzaniu można zyskać nawet kilka tysięcy złotych w ciągu całego roku. Już teraz się z nim zapoznaj!

Pamiętaj, że windykator to nie komornik. Nie może on zająć Twojego majątku, nie ma prawa do stosowania przymusu. To prawo przysługuje wyłącznie komornikowi, jednak ten musi mieć ku temu podstawę w postaci wyroku sądu, musi do tego dysponować tytułem wykonawczym.

Jeśli jednak nie podejmiesz działań i firma windykacyjna uzna, że nie widzi szans na wyegzekwowanie od Ciebie należności, może zapaść decyzja o skierowaniu sprawy na drogę sądową. Zwykle nie warto unikać kontaktu z windykatorem i spłaty należności. Prędzej, czy później dojdzie do sytuacji, w której nieprzyjemności i koszty mogą Cię przerosnąć.

Ugoda i ustalenie dogodnych miesięcznych wpłat na poczet długu to działania, które uchronią Cię przed sądowymi i komorniczymi potyczkami.

Jeśli masz na karku kilka długów u tej samej osoby, to masz szansę na uzgodnienie, który zaczniesz spłacać w pierwszej kolejności. Kiedy nie skorzystasz z tego przysługującego Ci prawa, decyzja o ich spłacie pozostanie w gestii wierzyciela.

Pamietaj! W razie ewentualnych działań windykatora, wykraczających poza ramy prawne, masz możliwość złożenia skargi na firmę windykacyjną. W każdej chwili możesz poinformować windykatora, że jeśli nie zaniecha wątpliwych praktyk, o wszystkim poinformujesz odpowiednie organy ścigania. Wszelkie ustalenia z firmą windykacyjną, zwłaszcza w zakresie ugody przedsądowej, należy prowadzić na piśmie. Jeśli mimo zawarcia ugody, nie wywiążesz się z ustalonego harmonogramu spłaty, firma windykacyjna będzie dochodziła należności na drodze sądowej i egzekucyjnej.

Sprawdź, nasz poradnik na temat ekstremalnego oszczędzania, dzięki któremu zaoszczędzisz nawet do 3000 złotych rocznie i spłacisz część długu!


Chwilówki  /  Mam Długi  /  Kiedy firma windykacyjna postawi Cię przed sądem?


Dodaj Opinie

Zostaw opinię:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do Góry