Jak się pozbyć komornika? 4 najszybsze metody na rozwiązanie twojego problemu

Kilka pomysłów na poradzenie sobie z komornikiem.

Stało się. Grozi Ci komornik. Z pozoru mogłoby wydawać się, że sytuacja jest już bez wyjścia. Warto jednak wiedzieć, że taki problem ma naprawdę dużo osób. Na szczęście istnieją pewne sposoby, jak pozbyć się komornika. Dobór odpowiedniej metody zależy oczywiście od konkretnego przypadku, ale warto znać jak najwięcej możliwości.

Spróbuj negocjować z wierzycielem

Przede wszystkim musisz mieć świadomość tego, że dyskutowanie z komornikiem nie przyniesie żadnej korzyści. Komornik jest jedynie wykonawcą egzekucji i nawet, jeżeli uwierzyłby Tobie, poczułby współczucie itp., nie mógłby nie wykonać tego, co należy do jego obowiązków. Podstawą są zatem negocjacje z wierzycielem, które co prawda nie są takie proste, ale niekiedy mogą zakończyć się sukcesem. Jak to zrobić?

Przede wszystkim musisz przytoczyć takie argumenty, które sprawią, że wierzyciel uzna, iż komornik zwyczajnie mu się nie opłaca. Jakie to powinny być argumenty? Na to już niestety powinieneś sam wpaść, ponieważ każda sprawa jest inna. Musisz jednak pamiętać o rzeczowości Twoich argumentów. Wierzyciel rzadko kiedy kieruje się litością, współczuciem i raczej nie wierzy w obietnice bez pokrycia. Jeśli jednak przedstawisz mu jakiś konkretny plan spłaty długu, jest szansa, że zgodzi się odroczyć komornika.

Przeczytaj także: Co może zająć komornik?

Rozwiąż sprawę…alimentami

Oczywiście negocjacje z wierzycielem nie zawsze kończą się sukcesem, a wówczas Twoim jedynym rozwiązaniem jest poszukanie pewnych luk prawnych, które pozwolą pozbyć się komornika. Jednym z takich sposobów są alimenty.

Otóż warto wiedzieć, że to właśnie długi alimentacyjne mają pierwszeństwo, bowiem dotyczą dzieci. Co to oznacza w praktyce i jak w ten sposób odroczyć komornika? Jeśli jesteś ojcem, a Twój dług znacznie wpływa na potomstwo, np. ich edukację, matka dzieci może wystąpić o alimenty i w ten sposób chcieć zapewnić dzieciom to, co zabrałby komornik.

Musisz wiedzieć, że sądowy nakaz związany z płaceniem alimentów można uzyskać naprawdę szybko. Kiedy już go otrzymasz, będzie on ważniejszy od jakichkolwiek innych roszczeń wobec Ciebie. Alimenty te pobierane będą z każdej Twojej pensji w wysokości 60% dochodu i przekazywane matce dzieci. 40% pensji zgodnie z prawem pozostaje już dla Ciebie, co oznacza, że komornik nie będzie mógł zabrać Ci ani złotówki.

Oczywiście znajdą się takie osoby, które stwierdzą, że to nieuczciwe, ale prawdą jest, że egzekucja komornicza w dużym stopniu krzywdzi dzieci i jeśli masz możliwość jej uniknąć to dlaczego miałbyś z tego rezygnować?

Zdecyduj się na inną formę zatrudnienia

Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, aby wystąpić o alimenty, nie poddawaj się. Nadal jest szansa na to, aby pozbyć się komornika. Skutecznym sposobem jest zmiana formy zatrudnienia.

Jeżeli zarabiasz tyle, ile wynosi najniższa krajowa, ewentualnie nieco więcej, właściwie w ogóle nie musisz się obawiać. Pracownik z pensją równą najniższej krajowej jest chroniony prawem i komornik nie może zabrać jej ani złotówki. Jeśli zarabiasz niewiele więcej, komornik zabierze Ci bardzo mało. W innym przypadku masz już się czego obawiać, szczególnie jeśli jesteś zatrudniony w oparciu o umowę o pracę. Wówczas połowa Twojej pensji może być zabrana przez komornika, a wówczas praca stanie się dla Ciebie zupełnie nieopłacalna. W jaki sposób tego uniknąć?

zmiana pracy a komornik

Gdy masz komornika na głowie, pomyśl o zmianie formy zatrudnienia.

Istnieje całkiem prosty sposób. Otóż musisz zmienić formę zatrudnienia i zacząć pracować jako podwykonawca, czyli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Z pewnością wydaje Ci się to trudne i skomplikowane, ale uwierz, że wcale takie nie jest, bowiem podwykonawcy są atrakcyjniejsi na rynku pracy niż zwykli pracownicy. Dlaczego tak jest?

Każdy pracownik musi być ubezpieczony, należy odprowadzać za niego podatki, pokrywać jego wynagrodzenie chorobowe, zagwarantować mu urlop oraz szereg innych świadczeń socjalnych. W przypadku podwykonawcy nie istnieje już taki obowiązek, a więc firmie opłaca się zatrudnić właśnie taką osobę. Owszem, musisz zrezygnować z pewnych korzyści, jakie daje Ci umowa o pracę, ale bez wątpienia jest to lepsze niż borykanie się z komornikiem. Dobrych stron takiego zatrudnienia jest zresztą o wiele więcej.

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą to nie tylko łatwiej znaleźć pracę, ale także możesz zarobić o wiele więcej, niż gdybyś był zatrudniony na etacie. Firma dużo na Tobie oszczędza i jest szansa, że będzie w stanie zapłacić Ci więcej. Przyjmuje się, że podwykonawcy zarabiają średnio o 1/3 więcej niż etatowi pracownicy i co więcej, jest to korzystne zarówno dla niego, jak i pracodawcy.

Ostatecznie zastanów się nad pożyczką!

Oczywiście może zdarzyć się tak, że nie udało Ci się pozbyć komornika za pomocą któregoś z powyższych sposobów lub też po prostu nie masz możliwości ich zrealizowania. Nie oznacza to jednak, że musisz już pogodzić się z zabieraniem Twojej pensji. Masz pewne wyjście, które może wydać Ci się desperackie i przez wiele osób oceniane jest jako ryzykowne, czy wręcz głupie. Czasami jednak warto spróbować.

Takim rozwiązaniem jest pożyczka online, która umożliwi Ci natychmiastową spłatę zadłużenia. Musisz mieć jednak świadomość, że żaden bank nie udzieli Ci kredytu, jeśli masz komornika. Najlepiej zatem byłoby pożyczyć pieniądze np. od kogoś z rodziny, ale nie każdy ma taką możliwość. Pozostaje zatem skorzystanie z ofert firm pożyczkowych, które niestety nie są zbyt korzystne, ale niekiedy to jedyne wyjście. Coraz częściej oferują one tak zwane pożyczki oddłużeniowe.

Zanim jednak zdecydujesz się na taki krok, przeanalizuj swoją sytuację finansową, bowiem musisz mieć z czego spłacać taką pożyczkę. Poza tym warto bardzo dokładnie zapoznać się z  jej regulaminem, aby nie przysporzyć sobie jeszcze większych problemów. Warto także zasięgnąć opinii innych osób, które kiedyś brały tego typu pożyczkę lub miały do czynienia z wybraną przez ciebie firmą pożyczkową.

Jak widać, nie jesteś jeszcze na straconej pozycji i możesz zdziałać naprawdę wiele. Pamiętaj, że na początku warto próbować porozumieć się z wierzycielem, a dopiero później decydować się na inne sposoby pozbycia się komornika. Poza tym musisz zawsze postępować zgodnie z prawem, bowiem łatwo ściągnąć na siebie jeszcze większe kłopoty.

Poznaj również nasz artykuł, kiedy dług ulega przedawnieniu.

Chwilówki/Mam Długi/Jak się pozbyć komornika? 4 najszybsze metody na rozwiązanie twojego problemu
Dodaj Opinie

Zostaw opinię:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Do Góry