Firmy oddłużeniowe opinie – ratunek, czy gwóźdź do trumny? Plusy i minusy

Firma oddłużeniowa

Masz problemy ze spłatą kredytów i pożyczek? Szukasz ratunku? Potrzebna ci pilna pomoc? Usłyszałeś lub przeczytałeś o “firmach aniołach”, co pomagają wyjść z długów? Czy faktycznie firmy oddłużeniowe ci pomogą? Przeczytaj naszą opinię w tej sprawie. Poznaj wady i zalety korzystania z tego typu przedsiębiorstw. Dowiedz się czym tak naprawdę się zajmują i czy warto na nich polegać. Przeczytaj naszą opinię.

W ostatnim czasie z łatwością można zauważyć pojawienie się fali różnego rodzaju firm i instytucji świadczących usługi zwane potocznie oddłużeniem. Są to podmioty, które wykorzystują bezsilność klientów, mimo że ich celem jest wsparcie w procesie spłaty zadłużenia. Korzystając z firmy oddłużeniowej należy zwrócić uwagę na jakich zasadach funkcjonuje, co nam oferuje, jakie warunki prowizji zawiera i czy faktycznie jest dla nas opłacalna. To ważny aspekt, ponieważ wiele z tych podmiotów nie jest uczciwa.

Czym zajmuje się firma oddłużeniowa?

Na pierwszy rzut oka może nam się wydawać, że firma oddłużeniowa to rodzaj przedsiębiorstwa, które pomoże nam spłacić posiadające zadłużenie, z którym ze względów finansowych nie jesteśmy sami sobie poradzić. Tak, to prawda.

Jednak, prócz tego rodzaju świadczenie, podmioty te reklamują się innymi usługami jak: zmniejszenie posiadanych rat w banku, restrukturyzacją zadłużenia, umorzeniem posiadanego długu czy usunięciem odsetek. Co one oznaczają i na czym polegają?

 • zmniejszenie posiadanych rat w banku – polega na przeniesieniu posiadanych rat zobowiązania do innego banku lub podmiotu, który po dokładnej analizie zaoferuje nam niższą, dopasowaną do naszych możliwości ratę.
 • restrukturyzacja zadłużenia – to przeorganizowanie zobowiązania w konsolidację, zawieszenie spłaty czy udzielenie nowego kredytu.
 • umorzenie posiadanego długu – za pośrednictwem wierzycieli.
 • usunięcie odsetek – polega na umorzeniu uzbieranych przez nas odsetek, jednak spłacie podlega kwota zobowiązania.

Pomocna dłoń od firmy oddłużeniowej?

Widząc czy słysząc takie propagandowe dewizy jak ” szybka pomoc dla zadłużonych” jest bardzo łatwo popaść w jeszcze gorszą sytuację, niż się znajduje. Będąc w ogromnych długach, trudno jest nam myśleć racjonalnie, dlatego firmy pozabankowe wykorzystują naszą bezsilność i w łatwy sposób zarabiają na naszym nieszczęściu krocie. Decydując się na tego rodzaju usługi należy zwrócić szczególną uwagę na legalność firmy i funkcjonujące w środowisku opinię. Nie można bezgranicznie ufać, mieć od razu dobrą opinię i naiwnie cieszyć się, że ktoś nam pomoże bezinteresownie. Niestety, dzisiejsze czasy to nieustająca walka o zyski i wpływy. Firma oddłużeniowa nie jest rozwiązaniem naszych kłopotów.

Jak funkcjonują firmy oddłużeniowe?

Strategią działania firm oddłużeniowych jest zaoferowanie dłużnikowi szacunku, zaufania, uwagi i nadziei, że z każdej sytuacji da się wyjść z obronną ręką. Nic dziwnego, będąc w długach, praktycznie każdy czuje się na straconej pozycji, bez cienia wiary w swoje możliwości i alternatywy. Firmy oddłużeniowe wykorzystują tą sytuację. Obiecują nam szybką spłatę zadłużenia, dobre samopoczucie i opinie o nich. Dodatkowo kuszą  brakiem dodatkowych kosztów czy odsetek, a przede wszystkim przenoszą nasz problem na swoje barki. Czyż to nie piękna wizja? Odpowiedzialność za długi przechodzi na kogoś innego, ale jakim kosztem.

Przeczytaj także: Czy moje dzieci odziedziczą długi?

Jakie są zasady podczas oddłużania ?

Działalność firm oddłużeniowych opiera się na funkcjonujących w Polsce przepisów prawa. Kodeks przewiduje możliwość dokonania restrukturyzacji zadłużenia, o której była mowa wyżej. Z tym, że negocjacje z bankiem, u którego posiadamy zadłużenie, nie muszą być realizowane poprzez pośredników jak np. firma oddłużeniowa.

Takie działania możemy podjąć sami, z ewentualną pomocą prawnika. Oczywiście, skorzystanie z firm specjalizujących się w oddłużaniu jest racjonalne, ponieważ problem z długami zostaje od nas usunięty. Jednak, musimy pamiętać, że taka usługa jest kosztowna, a przepisy prawa kredytowego nie są wcale takie skomplikowane. Bez żadnego problemu, my jako dłużnicy możemy sami próbować umorzyć dług, odsetki czy obniżyć lub rozłożyć na raty pożyczki. Wystarczy tylko podjąć odpowiednie rozmowy z instytucją bankową, a zwłaszcza z odpowiednimi pracownikami. Dzięki temu unikniemy dodatkowych kosztów. Podejmując samemu działania udowadniamy sobie, że zrobiliśmy wszystko. Wystarczy tylko znaleźć odpowiednie argumenty.

Ile zapłacimy za oddłużenie?

Koszt skutecznego oddłużania, czyli podjęcia przez pośrednika odpowiednich rozmów arbitralnych jest drogą usługą. Mimo że, większość firm charakteryzuje się rzetelnością i nie pobieraniem opłat bez podjęcia stosownych czynności, to klientów usługa kosztuje bardzo wiele.

Świadczenie udzielane przez firmę oddłużeniową polega na realnym wsparciu osoby zadłużonej poprzez pozytywne wpłynięcie na przebieg sprawy. Taki uczynek może kosztować nas nawet kilkaset złotych. Wsparcie może polegać na negocjacjach z dyrektorem banku, a to nie tania usługa. Ponadto, wysokie koszty wiążą się z napisaniem odpowiedniego pisma i sfinansowaniem opłat administracyjnych.

Dlatego też, decydując się na usługi firmy oddłużeniowej nie możemy ślepo wierzyć, że podejmie ona działania nieodpłatnie, ponieważ takie podejście nie wróży żadnych efektów. Należy pamiętać, że za każde działanie należy zapłacić. Nic nam nie jest dane za darmo. A jeśli zapłacimy niskie pieniądze, oznacza to, że usługa nie zostanie poprawnie zrealizowana.

Po co więc płacić komuś obcemu za czynności, które można samemu załatwić? Chyba tylko dlatego, by móc dać komuś zarobić. Niekoniecznie sobie.

Plusy korzystania z firm oddłużeniowych

Zalety i wady przedsiębiorstw oddłużeniowych

Czy są jakieś korzyści?

Czy istnieją jakiekolwiek zalety korzystania z firm oddłużeniowych ? Pewnie tak jest, ale niekoniecznie każdy z nas to odczuje.

Większość z nich oferuje pomoc psychologiczną, tanie porady, dodatkowe konsultacje, indywidualne podejście. Oczywiście byłaby to wielka zaleta, jeśli w rzeczywistości coś takiego nie byłoby tylko pustym sloganem. Niestety, to tylko propagandowe hasła. Dlatego też, wszystko co oferują takie firmy należy brać przez pół. Nie daj się złapać na tanie chwyty, bo będą Cię sporo kosztować.

Minusy korzystania z firm oddłużeniowych

Większość z funkcjonujących na rynku finansowym firm nie przedstawia swojej oferty rzetelnie i wystarczająco przejrzyście. W wyniku czego, my jako klienci zderzamy się z pulą kłamstw i naiwnych deklaracji. Czy to jest realne, by ktoś za kilkadziesiąt złotych pomógł komuś, kto posiada kilkanaście tysięcy zadłużenia ? Raczej nie. Dlatego też, decydując się na usługi oddłużeniowe, nie wolno ślepo wierzyć w ich szczodrość i miłosierdzie. Musicie pamiętać, że to naginanie prawdy i zarabianie na nieszczęściu.

Aby uniknąć nieefektywnej pracy i straty czasu, należy dokładnie prześwietlić firmę i trzy razy zastanowić się, czy to, co oferują nie można zrobić samemu. To nie będzie nas nic kosztowało, a być może unikniemy dodatkowych nieprzyjemności.

Pamiętaj, to, co tanie, zawsze jest drogie. Tanie usługi, to brak efektywnej pracy i nierozwiązany problem.

Chwilówki/Mam Długi/Firmy oddłużeniowe opinie – ratunek, czy gwóźdź do trumny? Plusy i minusy
Przeczytaj także:
 • Czy moje dzieci odziedziczą po mnie długi? Na czym polega…
 • 2 komentarze

  2 Opinie

  1. Aga32

   Co to za bzdury? Miałam wielkie długi i firma oddłużeniowa mi pomogła! Więc pomagają!

  2. Karol

   Byłem zdesperowany i taki pan Karol namówił mnie na ich usługi czyszczenia BIK i oddłużania. Więcej straciłem za samą “obsługę” niż miałem z tego korzyści…

  Zostaw opinię:

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  Do Góry