Co zrobić, gdy dzwoni do ciebie firma windykacyjna i cię straszy?

straszenie przez firmę windykacyjną

Problem zadłużenia dotyczy w Polsce sporej grupy obywateli. Instytucje, którym jesteście winni pieniądze najczęściej po kilku tygodniach opóźnienia, przekazują sprawę do firmy windykacyjnej, która ma za zadanie odzyskać go dla zleceniodawcy. Częstą praktyką jest sprzedaż długu prywatnym przedsiębiorstwom za część jego ceny. Firmy takie zarabiają, starając się odzyskać całą należność. Działania firm windykacyjnych czasami są uciążliwe lub wręcz niezgodne z prawem. Co robić w takich sytuacjach ? Odpowiedzi na to pytanie wraz z przydatnymi informacjami udzielamy Wam w dalszej części artykułu.

Czym zajmują się firmy windykacyjne ?

Na początku tego poradnika należy wyraźnie zaznaczyć, że firmy windykacyjne nie są państwowymi instytucjami i nie mają większych praw niż zwykły obywatel. To normalne, prywatne przedsiębiorstwo zatrudniające zwykłych ludzi, którzy mogą przypominać o zadłużeniu i prosić o jego uregulowanie — nic więcej. Takie podmioty zarabiają właśnie na odzyskiwaniu pieniędzy. Im więcej ich zdobędą, tym więcej zarobią. Taka zasada powoduje, że są bardzo zdeterminowane, a czasami wręcz nachalne w odzyskiwaniu należności.

Co mogą robić, a czego im nie wolno ?

Firmy windykacyjne mogą wysyłać ci listy z przypomnieniem o długi i wezwaniem do zapłaty, dzwonić do dłużnika i prosić o uregulowanie należności, wysyłać e-maile i wysyłać windykatorów, którzy osobiście będą chcieli z Tobą porozmawiać. To wszystkie ich możliwości, które mogą wykorzystać do wyegzekwowania długu. Lista rzeczy czego im nie wolno robić jest trochę dłuższa. To:

  • nękanie telefonami w niedziele, święta i w godzinach ciszy nocnej;
  • nachalne wizyty w domu — np. codzienne;
  • informowanie np. sąsiadów o długu lub osoby z pracy — istnieje ochrona danych osobowych, która tego jasno zakazuje;
  • windykator nie może wymagać od Ciebie wpuszczenia go do domu — może tylko poprosić;
  • windykator nie może żądać, aby ujawnić swój majątek, wyciągi z kont, hasła bankowe itp;
  • pracownicy nie mogą łamać prawa i np. straszyć. Prześladować i kraść.

Przeczytaj także, czego nie może robić firma windykacyjna, gdy zalegasz z pożyczką.

A co z odsetkami?

Ważną kwestią są również odsetki. Wiadomo, że przy opóźnieniu naliczana jest dodatkowa opłata. Wiele firm windykacyjnych używa tego faktu do wywierania presji. Najczęściej straszą oni dłużnika, że odsetki z dnia na dzień wzrastają o gigantyczne kwoty i za niedługo w ogólnie nie będzie można ich już spłacić, a obecna chwila to ostatni moment na uregulowanie zobowiązania. Ile zatem mogą wynieść takie odsetki ? Ustawa wyraźnie mówi, że odsetki w takich przypadkach to maksymalnie 21% długu w skali roku. Dziennie jest to około 0,05%. Czy to aż tak dużo? Zgodzisz się, że napewno nie.

Jak bronić się przed nieuczciwymi firmami windykacyjnymi?

Jako obywatel masz liczne prawa, dzięki którym jesteś chroniony przed nieuczciwą windykacją. Pierwsze z nich gwarantują Ci zachowanie prywatności. Gdy windykator zjawi się osobiście, nie masz obowiązku wpuszczać go do domu.

Poznaj kilka wskazówek, jak poradzić sobie z nachalnym windykatorem.

Tylko od Ciebie zależy czy to zrobisz lub, czy będziesz rozmawiał z nim np. na klatce schodowej, lub przed bramą. Jest to zwykły obywatel tak jak Ty i nie ma prawa wejść na czyjś teren, niezależnie od tego, co mówi. Każde takie zachowanie jest jawnym złamaniem prawa, które można zgłosić.

dręczenie telefonami

Codzienne telefony od windykatora mogą wyprowadzić z równowagi każdego.

Nękanie telefonami to najczęstsza czynność, którą wykonują przedsiębiorstwa windykacyjne. Proces taki jest dozwolony przez prawo, ale musi być przestrzegane pewne zasady. Telefony nie mogą być wykonywane w niedziele, w święta i w godzinach ciszy nocnej. Nie musisz nigdzie dzwonić i odbierać takich telefonów, nawet jeśli windykatorzy tak twierdzą w listach lub e-mailach.

Jeśli myślisz, że ukryjesz swój majątek przed windykatorem to jesteś w błędzie. Przeczytaj, jak windykatorzy wykorzystują media społecznościowe w tym Facebook, do odnalezienia ciebie .

Jeśli podczas takiej rozmowy powiesz konsultantowi, że np. w ciągu miesiąca nie będziesz mógł uregulować długu i nie życzysz sobie dalszych kontaktów, a firma w dalszym ciągu będzie nękać Cię telefonami — można zgłosić to do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta UOKiK lub zadzwonić na numer 800 007 007.  Jest to infolinia konsumencka, która udziela szczegółowych porad zwykłych, jak i tych prawnych.

Windykatorzy często świadomie mówią nieprawdę np. że przyjdą i zabiorą Tobie sprzęt domowy lub go zlicytują. Należy wtedy poinformować, że nie mają takiego prawa lub że nagrywamy spotkanie i rzeczywiście je nagrywać. Żaden windykator nie odważy się wtedy używać takich argumentów.

Masz problem z windykatorem? Jakie instytucje ci pomogą?

Najczęstsze stwierdzenia, które są ewidentnie kłamstwem to: podwojenie lub potrojenie długu w ciągu kilku dni, możliwość licytacji przez windykatora, obowiązek wpuszczania pracowników firmy windykacyjnej do domu, wyłączenie prądu czy gazu.

Przeczytaj też, jak napisać pismo do Rzecznika Finansowego, aby pomógł ci pomógł z firmą pożyczkową.

Kroki prawne, które możesz podjąć przeciwko firmom windykacyjnym

Jeśli działania firm windykacyjnych mimo wszystko są sprawdzone dalej i są uciążliwe, można skontaktować się z prawnikiem. Darmowa pomoc prawna jest obecna w wielu instytucjach np. urzędach miasta czy w mops-ie a korzystać z niej mogą np. osoby do 26 roku życia, emeryci renciści itp. Odpowiednia ingerencja prawnika może zakończyć takie działania lub w ekstremalnych sytuacjach skończyć się pozwem sądowym i wypłatą odszkodowania.

Dowiedz się również, co sądzimy o ofertach firm zajmujących się oddłużaniem i negocjacjami.

Jeżeli postępowanie przedsiębiorstw windykacyjnych wyraźnie przekraczają granice prawa — np. firmy takie wprost Cię zastraszają, ujawniają dane w miejscu pracy lub nieustannie nękają Cię telefonami nawet w niedziele, święta i po godzinie 18 – sprawę można zgłosić na policję. To poważny krok, ale policjanci poważnie traktują takie zgłoszenia i odpowiednio zareagują. Posiadanie nawet największego długu nie daje powodu do łamania prawa i warto o tym pamiętać.

Prawo stoi po twojej stronie!

Duża część firm windykacyjnych działa na granicy prawa lub poza nią. Bardzo ważny, aspektem walki z nimi jest znajomość swoich praw, które zagwarantują ci bezpieczeństwo i dają duży komfort w takiej sytuacji. Zasady windykacji są jasno określone przez prawo i w jasny sposób określają, jak wierzyciel może dochodzić swojego długu i w jaki sposób może zachować się dłużnik. Warto z nich świadomie korzystać a wszystkie próby przekroczenia granicy można zgłaszać do odpowiednich organów.

Chwilówki/Mam Długi/Co zrobić, gdy dzwoni do ciebie firma windykacyjna i cię straszy?
Dodaj Opinie

Zostaw opinię:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Do Góry