Czy moje dzieci odziedziczą po mnie długi? Na czym polega dziedziczenie długów?

Rodzice, dzieci a dziedziczenie długów

Dziedziczenie długów to często zagadkowa w świetle prawa kwestia, która może dotknąć każdego z nas, w tym również Twoje dzieci. Nie da się przewidzieć momentu, w jakim może nastąpić podobny problem. Zwykle przychodzi on niespodziewanie wraz ze śmiercią bliskiej osoby i pozostawia spadkobierców zadłużenia z dość dużym kłopotem finansowym. W tym artykule postaram się jednak wyjaśnić, na czym dokładnie polega dziedziczenie długów, a także rozstrzygnąć, jak przedstawia się kwestia dotycząca odziedziczenia tych nieuiszczonych środków przez Twoje dzieci.

Na czym polega dziedziczenie długów? Czym jest dziedziczenie testamentowe?

   Pewnie wiele razy zastanawiałeś się, na czym dokładnie polega dziedziczenie długów. Dziedziczenie spadku jest dość przejrzystą sprawą, o której każdy, kto spodziewa się zostać spadkobiercą myśli raczej w samych superlatywach. Musisz jednak wiedzieć, że spadek to nie tylko przywileje finansowe i materialne – jest to też odpowiedzialność za to, co twoja bliska, czy nieco dalsza rodzina zostawia tobie do wykonania po jego śmierci.

Gdy mówimy o spadkach i dziedziczeniu, możemy również powiedzieć nieco o ich specyfice – pierwsze z nich to tzw. dziedziczenie testamentowe, a więc takie, kiedy spadkodawca zostawił po sobie odpowiedni akt prawny i zapisał w nim wszystkie swoje materialne dobra, powierzając jednocześnie ich przekazanie osobie wskazanej w akcie. Drugie zaś to tzw. ustawowe- wtedy, gdy testament jest nieważny. W tym przypadku spadek po osobie zmarłej przejmuje państwo, a jej długi niezależnie od istnienia odpowiedniego aktu, czy też nie, są przekazywane osobom żyjącym.

Co, jeśli dzieci odziedziczą po mnie długi?

    Oczywiście istnieją pewne luki prawne, o których mało który spadkobierca pamięta i będzie pamiętał (w tym także twoje dzieci) w trakcie dziedziczenia spadku po osobie zmarłej (tj. po Tobie). Przede wszystkim jest to ustawowa możliwość odrzucenia spadku po bliskiej osobie – w tym również Twoich długów. Jeśli w ciągu pół roku twoje dzieci złożą oświadczenie o tym, iż nie chcą przyjąć spadku, a co za tym idzie również długu zostawionego po Tobie, wówczas odpowiednie jednostki umorzą Twoje długi, a Twoje dzieci pozostaną bez żadnej odpowiedzialności finansowej za Twoje pożyczki.

Przeczytaj także, czy musisz spłacać długi męża lub żony.

Jeśli Twoje dzieci nie posiadają dokładnej wiedzy na temat zostawianego przez Ciebie spadku, warto szybko zapoznać się z jego treścią, a dopiero później zdecydować, czy chcą przyjąć na swoje barki tak dużą odpowiedzialność. Nie ulega wątpliwości, że najlepiej jest załatwić wszystkie swoje sprawy przed odejściem z tego świata i nie zostawiać swoich dzieci z problemami finansowymi, w jakie niekiedy wpadają, zwłaszcza jeśli dziedziczą po rodzicach ogromne długi. Każdy jednak wie, że nie jest to do przewidzenia, kiedy nadejdzie czas na przejście na ,,drugą stronę”, dlatego też lepiej już wcześniej zapoznaj się z procedurami postępowania w takim przypadku i poinformuj o tym swoje pociechy.

Na co jeszcze moje dzieci mogą się powołać?

    Obowiązujący stan prawny (zgodnie z tym, co jest zawarte w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 roku; Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93 ze zm.) umożliwi Twoim dzieciom przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Rodzice z dziećmi

Twoje dzieci nie muszą spłacać twoich długów.

To oznacza, że nie będą musiały spłacać długów, które wykraczają poza wysokość majątku, jaki został im przez Ciebie zapisany w testamencie. Część długu jest spłacana za pomocą dóbr materialnych zapisanych w spadku – reszta zaś przechodzi w posiadanie państwa. W najgorszym razie twoje dzieci przyjmujące taki dług, będą pozostawione z pustymi rękami – nie będą jednak zmuszone do kłopotliwej konfrontacji z długami, których wysokość jest naprawdę zróżnicowana i czasem ciężko pogodzić wszystkie wydatki z tak ogromną po prawdzie odpowiedzialnością finansową.

Dowiedz się, kiedy pożyczki ulegają przedawnieniu.

Jeśli Twoje dziecko jest jeszcze osobą małoletnią, nie jest zobowiązane do tego, by przyjmować długi, dlatego też automatycznie zostaje zapisany jako spadkobierca z dobrodziejstwem inwentarza. Nie musi w tym celu składać żadnego oświadczenia – to prawo reguluje takie sprawy i zwykle instytucje, które się tym zajmują są w stanie zapobiec wszelkim ewentualnościom, jakie mogą nastąpić na drodze prawnej. Twoje pociechy mogą ustrzec się długów spadkowych, zawierając z przyszłym spadkodawcą umowę o zrzeczenie się dziedziczenia – wówczas jednak nie mogą jednak przyjąć żadnych dóbr materialnych, które mógłbyś jako rodzic zapisać im w testamencie.

Lepiej zapobiegać, niż spłacać długi rodziców

   Choć sposobów na uniknięcie dziedziczenia długów jest wiele, warto już wcześniej myśleć o metodach, jakie pozwolą zapobiec tym nieprzyjemnym formalnościom.

Jeśli kochasz swoje dzieci, pomyśl o nich już teraz i zajmij się swoją odpowiedzialnością finansową, i raz na zawsze pozbądź się wszelkich możliwych długów. Możesz również przeprowadzić ze swoimi bliskimi rozmowę o tym, co mają zrobić w przypadku, gdy zetkną się z podobną sytuacją i będą zmuszeni do zmierzenia się z tym nie lada wyzwaniem.

Dodatkowo zawsze pamiętaj, by informować bliskich o swoich kłopotach finansowych – większość ludzi ukrywa takie sprawy, a później naraża swoją rodzinę na borykanie się z problemami, jakie często stają się przyczyną wielu poważnych życiowych kłopotów. By tego uniknąć i nie zapędzić swoich bliskich w kozi róg, wystarczy tylko poinformować ich o tym, jakie konsekwencje czekają ich w związku z Twoją śmiercią.

Możesz również poprosić członków rodziny o wcześniejszą pomoc – im więcej osób do spłacania zadłużenia, tym lepiej, a problem zostaje szybciej umorzony, niż w przypadku pojedynczej osoby dziedziczącej dług. Zadbaj o kwestie formalne i również zawiadom osoby Ci bliskie, jakie kroki powinny podjąć, aby nie mieć problemu z dalszym uporaniem się z tymi palącymi kwestiami.

Dowiedz się jeszcze więcej, jak spłacić zadłużenie.

Jeśli nie uda Ci się tego zrobić, Twoje dzieci, żona, czy kuzyni, będą błądzić po skomplikowanych drogach prawnych, które nie zawsze są usłane płatkami róż i często wyprowadzają na manowce. Dlatego tak istotne jest zapobieganie wszelkim nieprzyjemnościom już w samym zalążku takiego problemu – bez tego kłopoty będą rosły razem z Twoimi długami.

Chwilówki/Mam Długi/Czy moje dzieci odziedziczą po mnie długi? Na czym polega dziedziczenie długów?
Dodaj Opinie

Zostaw opinię:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Do Góry