Zacznij spłacać długi od nowego roku! 11 wskazówek, które ułatwią ci życie

Zamierzasz w nowym roku spłacić długi? Chcesz pozbyć się zadłużenia? Szukasz natchnienia i wskazówek? Pomogę ci wyjść na prostą, w szybki i najprostszy sposób.

Postanowiłeś zmienić coś w swoim życiu. Pragniesz komfortu i spokoju, lecz stare długi są dla ciebie obciążeniem psychicznym. Uważasz, tak jak wielu ludzi, którym się udało, że początek roku to świetny czas na zmiany, również finansowe. To świetnie. Czy wiesz, że kilkadziesiąt tysięcy osób rocznie, stawia sobie za cel spłatę zaległości finansowych? Co ważne im się udaje, więc i tobie może się to udać! Wystarczy trochę chęci i parę wskazówek, które tutaj odnajdziesz. Zaczynamy!

Rozlicz PIT do końca stycznia!

Jeśli masz dzieci, to możesz otrzymać pokaźny zwrot podatku. Dzięki niemu możesz spłacić mniejsze długi prawie od ręki. Nim szybciej się rozliczysz, tym szybciej otrzymasz zwrot. Im szybciej zapłacisz zaległe zadłużenie, tym mniejsze odsetki i kary finansowe zapłacisz. Dług nie będzie narastał.

Poproś twoją księgową w firmie, aby szybciej rozliczyła twoje dochody za ubiegły rok. Jeżeli pracowałeś tylko na etacie i nie miałeś dodatkowych dochodów, to możesz zrobić to samodzielnie. Jest pełno programów w internecie, które pomogą ci wypełnić PIT.

Znajdź rachunki i zsumuj ich wydatki

Pewnie jeszcze tego nie robiłeś, ale to pierwszy krok do wolności finansowej i ograniczeniu wydatków w twoim domowym budżecie.

Wyciągnij wszystkie umowy. Zaloguj się do internetu. Sprawdź, jakie masz stałe miesięczne wydatki. Weź kartkę papieru i kolejno je zapisuj. Obok wydatków zrób pionową, oddzielną kreskę i zapisz tam twoje zarobki i twojej rodziny. Pamiętaj również o stałych ratach kredytowych, czy za sprzęt AGD. Czy suma wydatków jest wyższa od dochodów? Choć to bardzo niepokojąca sytuacja, możesz odwrócić te proporcje. W jaki sposób? Czytaj dalej.

Zrezygnuj z niepotrzebnych dodatków telewizyjnych i komórkowych

Masz dodatkowe pakiety telewizyjne? Płacisz za nie? Zrezygnuj z nich i złóż wypowiedzenie umowy. Zastanów się — po co ci te “ekskluzywne” kanały? Nie są ci do niczego potrzebne, a stanowią część twoich wydatków.

Tak samo postąp w przypadku twojego operatora komórkowego. Czy co miesiąc musisz płacić za usługi typu: pogoda, wiadomości? Nie wahaj się i o po prostu je wyłącz! Szkoda czasu na bzdury.

Zmniejsz abonament

Czy potrzebny ci jest mega szybki internet 500 MB/s ? Czy codziennie ściągasz tysiące plików, filmów i gier? Nie, to dlaczego, za to płacisz? Rusz swoje cztery litery i idź do swojego salonu. Powiedz, że nie potrzebujesz tak dużego abonamentu. W najlepszej sytuacji są osoby, które nie mają już umowę na czas określony, ponieważ w każdej chwili mogą zrezygnować z usług operatora.

Jeżeli nie zaliczasz się do nich, to zrób to najlepiej następnego dnia, kiedy umowa wygasa. Pamiętaj — twoje długi są warte spłaty. Liczy się każda mijająca doba.

Skontaktuj się z twoim wierzycielem

rozmowa z wierzycielem

-Halo! Tu Pan Zapominalski. Chcę spłacić swoje zaległości.

Jesteś komuś winny pieniądze — to fakt. Gorzej, gdy do tej pory nie poszedłeś na ugodę i nie przyjąłeś propozycji spłaty rat. To jednak nie koniec świata. Twój wierzyciel, np. firma pożyczkowa chce odzyskać swoją gotówkę. Dojdzie z tobą do porozumienia, nawet jak do tej pory nie odbierałeś telefonów i nie reagowałeś na wezwania do zapłaty.

Zrób rachunek sumienia i wyjdź ze skóry małego dziecka. Pozbądź się kompleksów i wstydu, że nie odzywałeś się, tylko weź na klatę swoje obowiązki. Napisz lub zadzwoń do wierzyciela, że źle postępowałeś i zależy ci na spłacie zadłużenia. Poproś o jeszcze jedną szansę i rozłożenie długu na raty. Zobaczysz, że otrzymasz pozytywną decyzję. Wszystko się ułoży po twojej myśli. Pokaż, że ci zależy a zrobisz kolejny krok, aby uwolnić się od długów.

Podlicz i ogranicz swoje wydatki związane z jedzeniem

W poradniku o oszczędzaniu na jedzeniu przygotowałem dla ciebie listę 12 fajnych pomysłów, aby kupować taniej i mniej. Przeczytaj go i zacznij się stosować do wskazówek.

liczenie wydatków

Z pewnością nie jesteś nawet świadomy, ile pieniędzy marnujesz na jedzenie. Podliczenie takich wydatków, wiele ci uzmysłowi.

Włącz ekstremalne oszczędzanie

Z kolei w poradniku o ekstremalnym oszczędzaniu znajdziesz wyjątkowe porady, dzięki którym zaoszczędzisz nawet od 2000 zł do 3000 zł w ciągu całego roku! Stosując się do nich, ograniczysz zużycie wody i prądu w twoim domu. To takie proste.

Posprzedawaj niepotrzebne przedmioty i sprzęt

W twoim miejscu zamieszkania, czy w piwnicy z pewnością zalegają stare rzeczy, które możesz sprzedać na OLX lub Allegro. Poświęć jeden dzień, na wielkie sprzątanie i przy okazji sprawdź, co się kryje na półkach i w szufladach. Wyciągnij przedmioty, które nie są ci potrzebne. Zrób zdjęcia i wystaw na aukcji lub w ogłoszeniu! Więcej na ten temat znajdziesz w poradniku, który zajmuje się odgracaniem i sprzątaniem w twoim domu o nazwie declutter, a oszczędności. Porady tam zamieszczone, mogą być dla ciebie świetną inspiracją i natchnieniem do dalszych poszukiwań i odnajdywania nowych oszczędności i minimalizmu.

Bądź hygge

Hygge, czyli duńska sztuka szczęścia łączy w sobie zalety podejścia minimalizmu z pozytywnym nastawieniem do życia. Czy wiesz, że ludzie smutni i nieszczęśliwi na siłę kupują sobie przedmioty, aby choć na chwilę poprawić sobie nastrój? Gdy tylko przedmiot przestanie przynosić radość, a dzieje się to bardzo szybko, stan psychiczny wraca do początkowego, a nawet jest gorzej, ponieważ znowu na coś wydałeś, lub wziąłeś kolejny abonament. Nie tędy drogą.

Hygge pomoże ci dojść do stanu równowagi. Będziesz podejmował trafniejsze decyzje i więcej zaoszczędzisz. W naszym artykule o hygge i oszczędzaniu, z pewnością odnajdziesz interesujące wskazówki.

Znajdź sobie dodatkową pracę

Jeśli pracujesz na etacie, może warto zarobić dodatkowe pieniądze w weekendy? Sprawdź ogłoszenia o pracę, czy ktoś nie szuka osób na sobotę lub niedzielę. Daj sobie chwilę czasu i pomyśl, czy jesteś w stanie pracować 2 dni, czy tylko jeden? Pamiętaj, że dla twojego zdrowia, najkorzystniej będzie, gdy zrobisz sobie minimum jeden dzień wolnego w tygodniu.

Bądź stanowczy i przekonany, że możesz więcej!

To ostatnia wskazówka, ale chyba najważniejsza. Jeżeli będziesz odpowiednio zmotywowany i wytrwały, to z pewnością uda ci się spłacić długi. Jeśli nie jesteś tego pewien lub masz wątpliwości — to na pewno nie dotrzesz do celu, jakim jest wolność finansowa. Tylko osoby zdeterminowane, pozytywnie nakręcone na cel, mogą go ukończyć. Ty też do nich należysz, ale być może brakuje ci wiary i natchnienia. Niech zatem ten poradnik będzie dobrym wstępem, abyś w nowy rok wszedł z odpowiednim nastawieniem.

Życzę ci, abyś w grudniu mógł sobie powiedzieć, że osiągnąłeś cel, jakim jest spłata zadłużenia, lub chociaż częściowo go spłaciłeś. Weź się w garść i do roboty!

Chwilówki/Mam Długi/Zacznij spłacać długi od nowego roku! 11 wskazówek, które ułatwią ci życie
Przeczytaj także:
  • Długi “zjadają cię żywcem?” Te choroby niszczą zdrowie dłużników!
  • Wcześniejsza spłata pożyczki – zalety i wady
  • Dodaj Opinie

    Zostaw opinię:

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Do Góry