Długi “zjadają cię żywcem?” Te choroby niszczą zdrowie dłużników!

W tym miejscu dowiesz się o problemach zdrowotnych, które dopadają osoby zadłużone. Miej się na baczności! To nie są zwykłe przeziębienia.

Jest powszechnie znaną prawdą, że łatwo jest wpaść w długi, lecz niestety często bardzo trudno jest z nich wyjść. Ludzie często zaczynają się zadłużać w wyniku jakiejś nieprzewidzianej losowej sytuacji. O ile nie ma nic złego we wzięciu pożyczki, kiedy spodziewamy się przypływu gotówki w najbliższych miesiącach, o tyle nieprzemyślane zadłużanie się nigdy nie prowadzi do niczego pozytywnego. Niestety, wpaść w spiralę długów jest bardzo łatwo.

W niektórych rzadkich sytuacjach rzeczywiście bywamy postawieni pod ścianą i wówczas trudno jest nam myśleć o dalekosiężnych konsekwencjach naszych decyzji. W zdecydowanej większości przypadków mamy jednak wpływ na to, czy i w jakim tempie nasze długi będą się powiększały. Jeśli planujesz więc wziąć kolejną pożyczkę na spłatę wcześniejszych długów, lepiej dobrze się nad tym zastanów.

Gdy jesteś wiecznie zadłużony

Opieranie swojego życia na pożyczkach to zły pomysł nie tylko ze względu na to, że łatwo wpaść w problemy finansowe, a unikanie płacenia długów jest zwyczajnie nieuczciwe. Taki styl życia nieuchronnie wiąże się z poczuciem braku stabilności finansowej.

Jeśli nie potrafisz przewidzieć, ile pieniędzy wydasz w najbliższym miesiącu, i odpowiednio wcześnie zaplanować wydatki, jak możesz czuć się stabilnie? Jeśli ukrywasz się przed wierzycielami i żyjesz w poczuciu, że w każdej chwili możesz stracić mieszkanie, samochód lub inne cenne przedmioty – jak możesz zachować spokój? Oczywiście są ludzie, których ekscytuje takie życie na krawędzi i nie czują potrzeby przewidywania skutków swoich działań i zaniedbań. Są to jednak głównie osoby o psychopatycznych cechach osobowości, a Ty prawdopodobnie nie jesteś psychopatą.

Do czego zmierzam? Chcę Ci uświadomić, jak ważne jest, by czuć w życiu stabilny grunt pod nogami. Nawet jeśli opieranie swoich działań na kombinowaniu i kłamstwach przynosi niekiedy pewne korzyści, to straty często są nieporównywalnie większe.

Zdarzyło Ci się pewnie słyszeć o chorobach psychosomatycznych. Dla przypomnienia – to takie schorzenia dotykające ciało, których przyczyna tkwi w psychice. Zwykle pojawiają się, kiedy żyjemy w stresie, przeżywamy trudne momenty, czujemy chroniczny lęk lub niepokój. Niekontrolowane zadłużanie się jest właśnie takim ekstremalnym doświadczeniem, które może negatywnie się odbić zarówno na Twoim ciele, jak i na zdrowiu psychicznym. Na jakie choroby najczęściej zapadają zadłużone osoby?

Depresja

Depresja to zaburzenie psychiczne, którego typowe objawy to stałe złe samopoczucie, brak wiary w siebie, niechęć do życia i podejmowania aktywności, poczucie beznadziei, bezsenność i lęk o przyszłość.

Depresja zazwyczaj ma przyczyny biologiczne, lecz uaktywnia się w niepewnych, stresujących sytuacjach. Właśnie taką sytuacją jest zadłużenie. Dłużnicy często tracą poczucie kontroli nad własnym życiem i po prostu się poddają.

Kiedy nie mogą sobie poradzić ze spłatą zadłużenia, łatwo dochodzą do wniosku, że są do niczego. Depresja w swojej najcięższej postaci jest śmiertelna. Objawia się myślami samobójczymi, a czasem niestety kończy realizacją planów. Długi są obecnie jedną z najczęstszych przyczyn samobójstw wśród mężczyzn.

myśli samobójcze a długi pieniężne

Życie z długami może przywoływać czarne myśli.

Zaburzenia lękowe

Inaczej: nerwica. Wbrew pozorom nie ma wiele wspólnego z byciem nerwowym, porywczym człowiekiem. Nerwica zawsze wiąże się z nieustającym, często nieuświadomionym lękiem. Może się objawiać atakami paniki, przymusem powtarzania różnych czynności (zaburzenia obsesyjno-kompulsywne), poczuciem nadmiernego lęku w nieuzasadnionych okolicznościach. Zadłużenie to okoliczność, która zdecydowanie intensyfikuje odczuwanie lęku.

Zespół jelita drażliwego

To zespół różnych dysfunkcji układu pokarmowego. Najczęściej występuje na tle nerwowym, a więc w połączeniu z zaburzeniami lękowymi. Jest to typowy objaw psychosomatyczny.

Być może nie zdajesz sobie sprawy z tego, że jelito to narząd najbardziej czuły na czynniki psychiczne. Mówi się o nim niekiedy, że to drugi mózg. Zespół jelita drażliwego może się objawiać biegunkami lub zaparciami, zgagą, bólem brzucha, nudnościami i wymiotami. Często bywa mylony z nietolerancjami pokarmowymi i nieskutecznie leczony. Żeby pozbyć się zespołu jelita wrażliwego, nie wystarczy zmienić diety. Trzeba przede wszystkim ograniczyć stres, a o to niełatwo, kiedy stoi nad nami wierzyciel lub komornik.

Wrzody żołądka

O stresowych sytuacjach często mówimy, że „nabawimy się przez nie wrzodów”. To powiedzonko ma dużo wspólnego z rzeczywistością. Rzeczywiście, przewlekły stres powoduje wrzody żołądka. Choroba wrzodowa objawia się przede wszystkim bólem brzucha, pieczeniem w przełyku, nudnościami i wymiotami. Powoduje ją obecna w organizmie bakteria Helicobacter pylori, lecz stres często zaostrza przebieg choroby.

Przeczytaj, jak sobie radzić ze stresem, gdy masz długi.

Uzależnienia

Jeśli Twoim sposobem na radzenie sobie ze stresem jest piwko lub dwa, miej się na baczności! Uzależnienia często zaczynają się rozwijać w szczególnie trudnych momentach życia. Alkoholicy, hazardziści, zakupoholicy i narkomani szczególnie łatwo wpadają w spirale długów. Działa tu taki mniej więcej mechanizm: zadłużam się, bo mój nałóg jest kosztowny, a kiedy zdaję sobie sprawę z zadłużenia, czuję lęk i bezradność, więc radzę sobie z tymi trudnymi emocjami, oddając się jeszcze mocniej nałogowi. To zawsze bardzo dramatyczne sytuacje, więc lepiej jak najszybciej zdać sobie sprawę z zagrożeń.

Otyłość

Zajadanie problemów jest chyba nawet bardziej powszechne, niż ich zapijanie. O długiej liście zagrożeń dla zdrowia, powodowanych otyłością, nie trzeba chyba wspominać.

Astma oskrzelowa

Astma nie zawsze wiąże się z alergią. Czasem występuje po prostu na tle nerwowym. Kłucie w klatce piersiowej, duszności, kaszel nie do opanowania (tzw. kaszel psychogenny) – to również mogą być przyczyny chronicznego stresu i lęku o przyszłość.

Jak tego uniknąć?

Jeśli jesteś dłużnikiem, z pewnością po zapoznaniu się z powyższą listą chorób (zapewniam, że mogłaby być znacznie dłuższa!) zastanawiasz się, jak ich uniknąć. Jedyne pewne rozwiązanie, by uniknąć chorób, których przyczyną jest zadłużenie, to spłacanie długów na bieżąco.

Dowiedz się, w jaki sposób szybko spłacić zadłużenie.

Oczywiście niekiedy bywa to bardzo trudne, niemal niewykonalne. Jednak zdecydowanie lepiej jest spłacać regularnie choćby część zobowiązań, niż brać kolejne wysoko oprocentowane pożyczki. Czasem jest też możliwe rozłożenie płatności na dłuższy okres bez wzrostu oprocentowania. Koniecznie należy zapoznać się ze wszystkimi możliwymi opcjami oferowanymi przez instytucje finansowe, zanim zaczniemy tracić kontrolę nad zadłużeniem. Pozwoli to uniknąć życia w stałym stresie. Warto jest zadbać o swoje zdrowie zanim będzie za późno.

Chwilówki/Mam Długi/Długi “zjadają cię żywcem?” Te choroby niszczą zdrowie dłużników!
Dodaj Opinie

Zostaw opinię:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Do Góry