Firma pożyczkowa to nie to samo co parabank

Podstawowe różnice między firmą pozabankową a parabankiem

Na wstępie należy zaznaczyć, iż firma pożyczkowa nie jest tożsama z parabankiem. W konsekwencji nie można tych pojęć stosować zamiennie. Niestety utarło się przekonanie, iż każda instytucja finansowa niebędąca bankiem jest parabankiem. Jest to pogląd oczywiście błędy. Także radio i telewizja nie zawsze poprawnie używają tych pojęć, co wprowadza jeszcze większe zamieszanie terminologiczne. W niniejszym artykule wskażemy podstawowe różnice pomiędzy firmą pożyczkową a parabankiem.

Firma pożyczkowa a parabank – podstawowe różnice

Firma pożyczkowa

Za firmę pożyczkową uznaje się taką instytucję finansową, która w zakresie swojej działalności udziela klientom pożyczek. Firma pożyczkowa nie bierze w depozyt pieniędzy pochodzących od klientów. Środki, z których wypłacane są pożyczki pochodzą z kapitału właścicieli firmy i ich akcjonariuszy, zatem i ryzyko ewentualnej utraty środków obciąża te podmioty. W związku z tym produkty oferowane przez takie instytucje pociągają ze sobą wyższe koszty dla klientów – przede wszystkim zwiększone koszty administracyjne oraz zwiększone oprocentowanie. Pomiędzy klientem a firmą pożyczkową zawierana jest zwykła umowa cywilnoprawna. Jeżeli chodzi o nadzór nad tą instytucją warto zwrócić uwagę na Związek Firm Pożyczkowych, który czuwa nad prawidłowym przestrzegania podstawowych zasad rynkowych przez firmy pożyczkowe, a także przestrzegania przepisów ustawy o kredycie konsumenckim. Najbardziej znanymi firmami są Vivus, Wonga i Lendon.

Parabank

Parabanki zaś oferują swoim klientom produkty i usługi, które są bardzo podobne do tych oferowanych przez banki. Stąd też wiele osób nie dostrzega różnicy także z tą instytucją. Parabanki w przeciwieństwie do banków nie działają na podstawie ustawy prawo bankowe, a także nie są pod nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego. Wszelkie produkty parabanku finansowane są z pieniędzy deponowanych przez indywidualnych klientów. Ma to zasadnicze konsekwencje dla ewentualnej utraty środków zgromadzonych na tych depozytach. To klienci, a nie parabank poniesie ujemne konsekwencje ich utraty. Tytułem przykładu można wskazać instytucję taką jak Amber Gold, przez którą wiele osób straciło wpłacone tam środki pieniężne. Parabank nie jest objęty także tzw. tajemnicą bankową – nie musi zachowywać w tajemnicy informacji o swoich klientach.

Amber Gold był typowym parabankiem

Amber Gold

 

Wspólny mianownik

Wspólnym mianownikiem firmy pożyczkowej i parabanku jest to, że ani jedna ani druga nie weryfikuje tzw. zdolności kredytowej – możliwości spłaty. Czasami załatwienie wszelkich formalności otrzymania pożyczki od firmy pożyczkowej czy parabanku może trwać tylko kilka minut.

Dowiedz się, jak sprawdzić wiarygodność firmy pożyczkowej.

Uwagi ogólne

Związek Firm Pożyczkowych stara się zmienić wizerunek firm pożyczkowych i jednoznacznie odciąć się od instytucji parabanku. Nazywanie firmy pożyczkowej parabankiem jest w naszej ocenie próbą zdyskredytowania tej pierwszej. Od czasów afery Amber Gold instytucja parabanku kojarzy się społeczeństwu bardzo negatywnie, co powoduje utratę zaufania i niechęć z korzystania z ich usług.

Na koniec raz jeszcze podkreślamy, co wcześniej zostało już zasygnalizowane, iż żadna instytucja poza bankiem nie udziela kredytów. Jest to czynność bankowa zarezerwowana wyłącznie dla banków. Firmy pożyczkowe i parabanki mogą udzielać wyłącznie pożyczek.

Chwilówki/Opinie/Firma pożyczkowa to nie to samo co parabank
Przeczytaj także:
  • Polacy w szponach parabanków. Stracili 2,1 mld zł!
  • Dodaj Opinie

    Zostaw opinię:

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Do Góry